Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy dla najmniejszych pacjentów
Autor: prof. dr hab. n. med. Mirosława Grałek
Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/17/2006
Jeden z programów medycznych, realizowany konsekwentnie przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dotyczy retinopatii wcześniaków. Z pewnością, kolejne finały owocują nowym specjalistycznym sprzętem i aparaturą medyczną, umożliwiającą podjęcie i kontynuowanie diagnostyki i terapii retinopatii wcześniaków, zgodnie z obowiązującymi standardami światowymi. Ośrodki neonatologiczne i okulistyczne zajmujące się w Polsce problemami narządu wzroku u dzieci urodzonych przedwcześnie (zaryzykuję tu przytoczenie stwierdzenia, które jest następstwem mojego wieloletniego zawodowego doświadczenia, że wcześniakiem, jeśli chodzi o stan narządu wzroku, jest się całe życie i osoba z wywiadem wcześniaczym, niezależnie od wieku wymaga pomocy okulistycznej) posiadają dzięki tej pozarządowej organizacji sprzęt i aparaturę wysokiej klasy. Wczesna diagnostyka i działania profilaktyczno-lecznicze dotyczące retinopatii wcześniaków nie stanowią już problemu w kraju, w czym wielka zasługa Fundacji.
W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podjęła nowe wyzwanie, kontynuując ideę wyposażania ośrodków medycznych w urządzenia o najwyższym stopniu zaawansowania technologicznego, co umożliwia realizację zadań medycznych o takim samym wysokim standardzie. Fundacja zakupiła dla potrzeb okulistyki dziecięcej bardzo nowoczesną aparaturę medyczną, poszerzającą i pogłębiająca znacznie możliwości diagnostyczne, i przekazała ten dar trzem ośrodkom okulistyki dziecięcej. Są to nowości techniczne, do tej pory nieobecne na rynku krajowym, a zainstalowane w nielicznych ośrodkach europejskich. Należy do nich skomputeryzowany skaner optyczny do obrazowania dna oka - SLO/OCT firmy Oti i pediatryczny cyfrowy system siatkówkowej wizualizcji – RetCam II firmy Clarity Medical System, Inc. Możliwości diagnostyczne jakie daje system SLO/OCT były przedstawione w poprzednich wydaniach wiadomości, mogą one być wykorzystane z powodzeniem w okulistycznej praktyce pediatrycznej. RetCam II jest aparatem najnowszej generacji, niezwykle przydatnym do obrazowania zmian siatkówkowych i przedniego odcinka przede wszystkim u noworodków i niemowląt, ale także u dzieci starszych. Szerokie kliniczne zastosowanie RetCam II w okulistyce wieku rozwojowego, że wymienię retinopatię wcześniaków, zespół dziecka potrząsanego, nowotwory wewnątrzgałkowe (retinoblastoma), jaskrę wrodzoną, możliwość wykonania angiografii fluoresceinowej, wizualizacja zmian i ich dokumentowanie, duże wartości dydaktyczne i edukacyjne, powodują, że posiadanie tej aparatury stwarza nowe wyzwania medyczne i zdolność ich realizacji.
Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest otwarta na kolejne zadania medyczne służące rozwikłaniu problemów chorego dziecka. Zawsze rzetelnie i wnikliwie rozpatruje skierowane do niej przez lekarzy prośby dotyczące rozwiązań systemowych, związanych z zaopatrzeniem w sprzęt medyczny i w miarę możliwości realizuje je.