Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy dla najmniejszych pacjentów

Autor: prof. dr hab. n. med. Mirosława Grałek

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/17/2006

Jeden z programów medycznych, realizowany konsekwentnie przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dotyczy retinopatii wcześniaków. Z pewnością, kolejne finały owocują nowym specjalistycznym sprzętem i aparaturą medyczną, umożliwiającą podjęcie i kontynuowanie diagnostyki i terapii retinopatii wcześniaków, zgodnie z obowiązującymi standardami światowymi. Ośrodki neonatologiczne i okulistyczne zajmujące się w Polsce problemami narządu wzroku u dzieci urodzonych przedwcześnie (zaryzykuję tu przytoczenie stwierdzenia, które jest następstwem mojego wieloletniego zawodowego doświadczenia, że wcześniakiem, jeśli chodzi o stan narządu wzroku, jest się całe życie i osoba z wywiadem wcześniaczym, niezależnie od wieku wymaga pomocy okulistycznej) posiadają dzięki tej pozarządowej organizacji sprzęt i aparaturę wysokiej klasy. Wczesna diagnostyka i działania profilaktyczno-lecznicze dotyczące retinopatii wcześniaków nie stanowią już problemu w kraju, w czym wielka zasługa Fundacji.
W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podjęła nowe wyzwanie, kontynuując ideę wyposażania ośrodków medycznych w urządzenia o najwyższym stopniu zaawansowania technologicznego, co umożliwia realizację zadań medycznych o takim samym wysokim standardzie. Fundacja zakupiła dla potrzeb okulistyki dziecięcej bardzo nowoczesną aparaturę medyczną, poszerzającą i pogłębiająca znacznie możliwości diagnostyczne, i przekazała ten dar trzem ośrodkom okulistyki dziecięcej. Są to nowości techniczne, do tej pory nieobecne na rynku krajowym, a zainstalowane w nielicznych ośrodkach europejskich. Należy do nich skomputeryzowany skaner optyczny do obrazowania dna oka - SLO/OCT firmy Oti i pediatryczny cyfrowy system siatkówkowej wizualizcji – RetCam II firmy Clarity Medical System, Inc. Możliwości diagnostyczne jakie daje system SLO/OCT były przedstawione w poprzednich wydaniach wiadomości, mogą one być wykorzystane z powodzeniem w okulistycznej praktyce pediatrycznej. RetCam II jest aparatem najnowszej generacji, niezwykle przydatnym do obrazowania zmian siatkówkowych i przedniego odcinka przede wszystkim u noworodków i niemowląt, ale także u dzieci starszych. Szerokie kliniczne zastosowanie RetCam II w okulistyce wieku rozwojowego, że wymienię retinopatię wcześniaków, zespół dziecka potrząsanego, nowotwory wewnątrzgałkowe (retinoblastoma), jaskrę wrodzoną, możliwość wykonania angiografii fluoresceinowej, wizualizacja zmian i ich dokumentowanie, duże wartości dydaktyczne i edukacyjne, powodują, że posiadanie tej aparatury stwarza nowe wyzwania medyczne i zdolność ich realizacji.
Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest otwarta na kolejne zadania medyczne służące rozwikłaniu problemów chorego dziecka. Zawsze rzetelnie i wnikliwie rozpatruje skierowane do niej przez lekarzy prośby dotyczące rozwiązań systemowych, związanych z zaopatrzeniem w sprzęt medyczny i w miarę możliwości realizuje je.

 Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.