Wielomodułowa platforma diagnostyczna - Heidelberg Engineering

Autor: dr n. med. Joanna Gołębiewska

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/63/2018

Heidelberg Engineering DNA
SPECTRALIS® to w pełni elastyczna i rozwojowa platforma diagnostyczna, którą można rozbudowywać o nowe funkcje obrazowania wraz z potrzebą wprowadzenia innowacyjnych technologii (np. Angio OCT, szerokokątna laserowa angiografia FA, czy wielospektralny skaner Multicolor). Korzyści płynące z zastosowania pojedynczej, wielofunkcyjnej platformy to przede wszystkim brak konieczności wykorzystywania wielu urządzeń, co jest wygodne dla lekarza i pacjenta, ułatwia pracę oraz skraca czas na postawienie diagnozy.
 
Konfokalny obraz dna oka
Konfokalna skaningowa oftalmoskopia laserowa (cSLO) gwarantuje wysoką jakość, jak i kontrast obrazów nawet u wymagających pacjentów. Ponadto stosowanie podczerwieni eliminuje potrzebę rozszerzania źrenic. System konfokalny obrazuje również w przypadku obecności zmętnień ośrodków. Ocena dna oka przeprowadzana jest na żywo, z jednoczesnym przechwytywaniem obrazu OCT. Takie rozwiązanie pozwala na rejestrowanie zmian patologicznych, udostępniając szereg dodatkowych informacji diagnostycznych.
 
W konwencjonalnych systemach OCT siatkówka jest oświetlana przez źródło światła w całości. W odpowiedzi na to odbija ona światło, przy czym sygnały te są zbierane przez obiektyw. Obiektyw zbiera sygnał nie tylko z miejsca ogniskowania, ale i z całego obszaru (jak na przykład w kamerze CCD czy funduskamerze). Powoduje to osłabienie kontrastu powstałego obrazu ze względu na wysokie tło wobec sygnału z miejsca obrazowania. Konfokalna optyka zastosowana w cSLO odcina sygnał dochodzący spoza płaszczyzny ogniskowania, co znacznie poprawia kontrast i jakość uzyskanego skanu. Światło, które jest wzbudzane w punktach leżących poza ogniskiem, jest eliminowane optycznie i nie bierze udziału w tworzeniu obrazu. Wynikiem tego zjawiska jest bardziej szczegółowy podgląd. Konfokalna optyka jest optymalną bazą do śledzenia ruchu gałki ocznej w czasie rzeczywistym. Obraz dna oka o gorszym kontraście i mniejszej szczegółowości nigdy nie będzie dobrym punktem odniesienia dla technologii OCT, dlatego Heidelberg Engineering potraktował technologię cSLO jako fundament. Dzięki temu wykonywanie satysfakcjonujących zdjęć u pacjentów z wysoką krótkowzrocznością, zaćmą, czy zaawansowanym AMD przestało być problematyczne.
 
TruTrack – śledzenie ruchu w czasie rzeczywistym
Śledzenie ruchu gałki ocznej jest kluczowym zagadnieniem determinującym jakość badania OCT. SPECTRALIS® wykorzystuje opatentowaną, autorską technologię, opartą na podwójnej wiązce laserowej. Pierwsza dokonuje śledzenia ruchu gałki ocznej oraz koryguje położenie, druga skanuje siatkówkę. Powstały obraz pozbawiony jest szumów i zniekształceń. Algorytm automatycznie rozpoznaje szczegóły anatomiczne siatkówki, będące punktami referencyjnymi śledzenia. Bez prawidłowo działającego Eyetracker’a praktycznie niemożliwe jest wykonanie obrazu Angio OCT wolnego od artefaktów, wiarygodnego badania grubości włókien nerwowych, czy też długofalowego badania porównawczego (follow up). Funkcja ta jest istotna w przypadku badania pacjentów nie współpracujących i zaawansowanych wiekowo. Dodatkowe oprogramowanie ART (Automatic Real-time Tracking) uśrednia na żywo nawet do 100 B-skanów.
 
Fot. 1. Skan OCT (FDI)
Nowa Generacja Spectralis® OCT2 – gotowa na potrzeby jutra
Moduł SPECTRALIS® OCT2 to zoptymalizowane technologicznie serce systemu obrazowania. Jego parametry dostosowane są do kilku kluczowych czynników, odpowiadających za jakość i powtarzalność obrazów. Zwiększona rozdzielczość oraz znakomity kontrast pozwalają na uzyskanie pełnej głębi obrazowania (Full Depth Imaging) od ciała szklistego.
 
Co ważne, wysoka rozdzielczość umożliwia dokładną segmentację i szczegółową analizę każdej z 10 warstw siatkówki, dzięki czemu nie przeoczymy najistotniejszych danych. Technologia została stworzona z myślą o nowych wyzwaniach, takich jak Angio OCT. Częstotliwość pracy (85 000 kHz) zezwala na rejestrację przepływu w kapilarach przy minimalnym udziale szumu. Całość zgrana jest z opisaną wyżej techniką TruTrack.
Fot. 2. Szerokokątny obraz Angio OCT 
 
SPECTRALIS® wyznacza złoty standard kliniczny w dziedzinie jaskry. Wielkość zmian wykrywalnych przez urządzenie to 1-2 µm. Pacjenci cierpiący na jaskrę tracą około 2 µm warstwy RFNL rocznie. Systemy OCT nie wyposażone w aktywny „traking” w czasie rzeczywistym są w stanie monitorować zmiany o wielkości 8-10 µm. W przypadku takich systemów potwierdzenie progresji może trwać 4-5 lat. W module Angio OCT wysoka rozdzielczość, czułość oraz zastosowanie eyetrackera pozwoliło na automatyczną segmentację 5 warstw (splotów naczyniowych). Aparat daje możliwość analizy z wykorzystaniem najlepszej rozdzielczości (3.9 µm osiowo i 5.7 µm poprzecznie), a otrzymany maksymalny obraz Angio OCT to 30x15 stopni.
 
Istotną cechą urządzenia jest szerokokątna optyka, umożliwiająca obrazowanie 55°, co pozwala na uzyskanie skanów OCT o szerokości aż 16.5 mm.
 Fot. 3. Szerokokątny obraz OCT (16.5 mm)
Połączenie obrazowania laserowego cSLO i OCT umożliwia dostosowanie każdego aspektu skanu. Operator może wybierać typ, gęstość, położenie, rozmiar oraz oś, aby swobodnie lokalizować zmiany i otrzymywać jeszcze dokładniejsze wyniki.
 
Fot. 4. Konfokalny obraz Multicolor
Multimodalność
Zintegrowanie metod obrazowania przy jednoczesnym wykorzystaniu różnych technik, daje lepszy ogląd poszczególnych zmian patologicznych. Platforma umożliwia synchroniczne pozyskiwanie obrazów laserowej angiografii fluoresceinowej i ICG, w połączeniu z OCT, co ułatwia zdecydowanie analizę. Dostępna funkcja przechwytywania wideo zapewnia podgląd dynamicznych badań. Kolejną cechą jest możliwość wykonywania angiografii ultra szerokokątnej. W połączeniu z modułem Angiografii OCT otrzymujemy możliwość elastycznej zmiany położenia na potrzeby wizualizacji patologii w każdej warstwie siatkówki. Dopełnieniem obrazowania siatkówki jest moduł Multicolor. Wykorzystuje on w procesie konfokalnego skanowania jednocześnie trzy długości fal lasera. Moduł ten dostarcza obrazy diagnostyczne, które pokazują selektywnie wyraźne struktury na różnych głębokościach. Skany Multicolor o wysokiej rozdzielczości, wyraźniej ukazują szczegóły niewidoczne w oftalmoskopii i fotografii dna oka. Można je uzyskać nawet u pacjentów z zaćmą lub oczopląsem.
 
Tego typu materiał kliniczny osiągalny jest tylko dzięki platformie SPECTRALIS®, a prawdziwy potencjał multimodalnego obrazowania diagnostycznego czeka na wykorzystanie.
Fot. 5. Porównanie zakresu obrazowania w trybie angiografii

Więcej informacji na temat heidelberg, diagnostyka okulistyczna, hrt, spectralis, oct, slo, angiografia, tomografia okulistyczna znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Heidelberg EngineeringOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Czas na zmiany! Lasery okulistyczne Meridian Medical

U nas też zmiany – lasery Ellexa zastąpiły urządzenia szwajcarskiej firmy Meridian Medical.

Komentarz producenta - Oertli

The name Oertli stands for Swiss quality of the highest precision and reliability. We develop and produce our products exclusively in Switzerland, in the St. Gall Rhine Valley. These values are also very important to our business partners. For instance, we have been working for several years with the Swiss laser manufacturer Meridian Medical, which provides us with the Endo laser module in OS 4. 

Współpracujemy tylko z najlepszymi!

Miło mi podzielić się z Państwem dobrą wiadomością. Consultronix, od listopada 2020 r., jest przedstawicielem szwajcarskiej firmy Meridian Medical. Tym samym poszerzył i uzupełnił swoją ofertę laserów okulistycznych. 

Czy na pewno widzisz wszystko? Urządzenia SLO marki Optos

„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, w ten sposób Antoine de Saint-Exupéry w „Małym Księciu” uczył nas, by na ludzi patrzeć sercem. Gdyby jednak nieco zmienić perspektywę i przeanalizować te słowa całkowicie dosłownie? Wtedy moglibyśmy stwierdzić, że patrząc, nie dostrzegamy tego, co jest najbardziej istotne. Taka sytuacja ma szczególne znacznie w diagnostyce medycznej. Przeoczenie danego symptomu może mieć konsekwencje dla zdrowia pacjenta. 

Okiem eksperta - urządzenia Optos

Badanie z urządzeniem Optos pozwala na uwidocznienie oraz utrwalenie w formie fotografii barwnej szczegółów dna oka. Jest to bardzo cenne narzędzie, dzięki któremu można diagnozować, śledzić efekty wdrożonej terapii oraz przede wszystkim rozpoznawać obecność patologii obwodu oka. Wynik badania można uzyskać bez potrzeby rozszerzania źrenic.