Wielomodułowa platforma diagnostyczna - Heidelberg Engineering

Autor: dr n. med. Joanna Gołębiewska

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/63/2018

Heidelberg Engineering DNA
SPECTRALIS® to w pełni elastyczna i rozwojowa platforma diagnostyczna, którą można rozbudowywać o nowe funkcje obrazowania wraz z potrzebą wprowadzenia innowacyjnych technologii (np. Angio OCT, szerokokątna laserowa angiografia FA, czy wielospektralny skaner Multicolor). Korzyści płynące z zastosowania pojedynczej, wielofunkcyjnej platformy to przede wszystkim brak konieczności wykorzystywania wielu urządzeń, co jest wygodne dla lekarza i pacjenta, ułatwia pracę oraz skraca czas na postawienie diagnozy.
 
Konfokalny obraz dna oka
Konfokalna skaningowa oftalmoskopia laserowa (cSLO) gwarantuje wysoką jakość, jak i kontrast obrazów nawet u wymagających pacjentów. Ponadto stosowanie podczerwieni eliminuje potrzebę rozszerzania źrenic. System konfokalny obrazuje również w przypadku obecności zmętnień ośrodków. Ocena dna oka przeprowadzana jest na żywo, z jednoczesnym przechwytywaniem obrazu OCT. Takie rozwiązanie pozwala na rejestrowanie zmian patologicznych, udostępniając szereg dodatkowych informacji diagnostycznych.
 
W konwencjonalnych systemach OCT siatkówka jest oświetlana przez źródło światła w całości. W odpowiedzi na to odbija ona światło, przy czym sygnały te są zbierane przez obiektyw. Obiektyw zbiera sygnał nie tylko z miejsca ogniskowania, ale i z całego obszaru (jak na przykład w kamerze CCD czy funduskamerze). Powoduje to osłabienie kontrastu powstałego obrazu ze względu na wysokie tło wobec sygnału z miejsca obrazowania. Konfokalna optyka zastosowana w cSLO odcina sygnał dochodzący spoza płaszczyzny ogniskowania, co znacznie poprawia kontrast i jakość uzyskanego skanu. Światło, które jest wzbudzane w punktach leżących poza ogniskiem, jest eliminowane optycznie i nie bierze udziału w tworzeniu obrazu. Wynikiem tego zjawiska jest bardziej szczegółowy podgląd. Konfokalna optyka jest optymalną bazą do śledzenia ruchu gałki ocznej w czasie rzeczywistym. Obraz dna oka o gorszym kontraście i mniejszej szczegółowości nigdy nie będzie dobrym punktem odniesienia dla technologii OCT, dlatego Heidelberg Engineering potraktował technologię cSLO jako fundament. Dzięki temu wykonywanie satysfakcjonujących zdjęć u pacjentów z wysoką krótkowzrocznością, zaćmą, czy zaawansowanym AMD przestało być problematyczne.
 
TruTrack – śledzenie ruchu w czasie rzeczywistym
Śledzenie ruchu gałki ocznej jest kluczowym zagadnieniem determinującym jakość badania OCT. SPECTRALIS® wykorzystuje opatentowaną, autorską technologię, opartą na podwójnej wiązce laserowej. Pierwsza dokonuje śledzenia ruchu gałki ocznej oraz koryguje położenie, druga skanuje siatkówkę. Powstały obraz pozbawiony jest szumów i zniekształceń. Algorytm automatycznie rozpoznaje szczegóły anatomiczne siatkówki, będące punktami referencyjnymi śledzenia. Bez prawidłowo działającego Eyetracker’a praktycznie niemożliwe jest wykonanie obrazu Angio OCT wolnego od artefaktów, wiarygodnego badania grubości włókien nerwowych, czy też długofalowego badania porównawczego (follow up). Funkcja ta jest istotna w przypadku badania pacjentów nie współpracujących i zaawansowanych wiekowo. Dodatkowe oprogramowanie ART (Automatic Real-time Tracking) uśrednia na żywo nawet do 100 B-skanów.
 
Fot. 1. Skan OCT (FDI)
Nowa Generacja Spectralis® OCT2 – gotowa na potrzeby jutra
Moduł SPECTRALIS® OCT2 to zoptymalizowane technologicznie serce systemu obrazowania. Jego parametry dostosowane są do kilku kluczowych czynników, odpowiadających za jakość i powtarzalność obrazów. Zwiększona rozdzielczość oraz znakomity kontrast pozwalają na uzyskanie pełnej głębi obrazowania (Full Depth Imaging) od ciała szklistego.
 
Co ważne, wysoka rozdzielczość umożliwia dokładną segmentację i szczegółową analizę każdej z 10 warstw siatkówki, dzięki czemu nie przeoczymy najistotniejszych danych. Technologia została stworzona z myślą o nowych wyzwaniach, takich jak Angio OCT. Częstotliwość pracy (85 000 kHz) zezwala na rejestrację przepływu w kapilarach przy minimalnym udziale szumu. Całość zgrana jest z opisaną wyżej techniką TruTrack.
Fot. 2. Szerokokątny obraz Angio OCT 
 
SPECTRALIS® wyznacza złoty standard kliniczny w dziedzinie jaskry. Wielkość zmian wykrywalnych przez urządzenie to 1-2 µm. Pacjenci cierpiący na jaskrę tracą około 2 µm warstwy RFNL rocznie. Systemy OCT nie wyposażone w aktywny „traking” w czasie rzeczywistym są w stanie monitorować zmiany o wielkości 8-10 µm. W przypadku takich systemów potwierdzenie progresji może trwać 4-5 lat. W module Angio OCT wysoka rozdzielczość, czułość oraz zastosowanie eyetrackera pozwoliło na automatyczną segmentację 5 warstw (splotów naczyniowych). Aparat daje możliwość analizy z wykorzystaniem najlepszej rozdzielczości (3.9 µm osiowo i 5.7 µm poprzecznie), a otrzymany maksymalny obraz Angio OCT to 30x15 stopni.
 
Istotną cechą urządzenia jest szerokokątna optyka, umożliwiająca obrazowanie 55°, co pozwala na uzyskanie skanów OCT o szerokości aż 16.5 mm.
 Fot. 3. Szerokokątny obraz OCT (16.5 mm)
Połączenie obrazowania laserowego cSLO i OCT umożliwia dostosowanie każdego aspektu skanu. Operator może wybierać typ, gęstość, położenie, rozmiar oraz oś, aby swobodnie lokalizować zmiany i otrzymywać jeszcze dokładniejsze wyniki.
 
Fot. 4. Konfokalny obraz Multicolor
Multimodalność
Zintegrowanie metod obrazowania przy jednoczesnym wykorzystaniu różnych technik, daje lepszy ogląd poszczególnych zmian patologicznych. Platforma umożliwia synchroniczne pozyskiwanie obrazów laserowej angiografii fluoresceinowej i ICG, w połączeniu z OCT, co ułatwia zdecydowanie analizę. Dostępna funkcja przechwytywania wideo zapewnia podgląd dynamicznych badań. Kolejną cechą jest możliwość wykonywania angiografii ultra szerokokątnej. W połączeniu z modułem Angiografii OCT otrzymujemy możliwość elastycznej zmiany położenia na potrzeby wizualizacji patologii w każdej warstwie siatkówki. Dopełnieniem obrazowania siatkówki jest moduł Multicolor. Wykorzystuje on w procesie konfokalnego skanowania jednocześnie trzy długości fal lasera. Moduł ten dostarcza obrazy diagnostyczne, które pokazują selektywnie wyraźne struktury na różnych głębokościach. Skany Multicolor o wysokiej rozdzielczości, wyraźniej ukazują szczegóły niewidoczne w oftalmoskopii i fotografii dna oka. Można je uzyskać nawet u pacjentów z zaćmą lub oczopląsem.
 
Tego typu materiał kliniczny osiągalny jest tylko dzięki platformie SPECTRALIS®, a prawdziwy potencjał multimodalnego obrazowania diagnostycznego czeka na wykorzystanie.
Fot. 5. Porównanie zakresu obrazowania w trybie angiografii

Więcej informacji na temat heidelberg, diagnostyka okulistyczna, hrt, spectralis, oct, slo, angiografia, tomografia okulistyczna znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Heidelberg EngineeringOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.