Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Witreoliza laserowa – niedoceniona metoda leczenia zmętnień ciała szklistego

Autor:
Piotr Sobolewski, dr n. med.
Laser Tango, Ellex

Zmętnienia ciała szklistego (z.c.s.) mogą być przyczyną wielu dokuczliwych dolegliwości, nasilających się głównie u pacjentów w jasnych pomieszczeniach, na białym tle, powodując trudności przy czytaniu, kierowaniu samochodem, pracy przy komputerze. Jedną z metod ich leczenia jest witreoliza laserem Nd:YAG. Pierwsze zabiegi zostały opisane przez Aron Rosa w 1985 oraz Frankhausera w 1986 r.

Jest to zabieg niebolesny, nieinwazyjny, pozbawiony chirurgicznych powikłań. Zwykle trwa około 20 minut. Polega on na wywołaniu tzw. przerwania optycznego (optical break down) przez plazmę lasera, dezintegracji i odparowaniu zmętnień ciała szklistego. Innym zamierzonym działaniem zabiegu jest zmiana architektury i zmniejszenie trakcji ciała szklistego przez przecinanie pasm i połączeń szklistkowych. Uważa się, że zapobiega to powstawaniu otworów i odwarstwieniu siatkówki.

Witreoliza laserowa jest powszechnie niedoceniana, uważana za zabieg mało skuteczny. Niewątpliwie jest to związane z wieloma trudnościami technicznymi zabiegu jak chociażby uzyskanie odpowiedniego kąta stożka lasera (widoczne powinny być w oku promienie celujące i oświetlenie lasera), koniecznością używania specjalnych soczewek, odwagą stosowania dużych mocy lasera (5-10 mJ). Na wynik leczenia mają także wpływ: położenie, wielkość, gęstość i ruchomość zmętnienia, stopień kondensacji ciała szklistego, stan po operacji zaćmy (między innymi zmętnienie torebki tylnej soczewki), szerokość źrenicy. Największą skuteczność zabiegu (ok. 90%) uzyskuje się w leczeniu pierścienia Weissa, łagodnych aglutynatów oraz zmętnień mało mobilnych. Przeciwwskazaniami do zabiegu są: rozpływ bielejący, zmętnienia zapalne, krwotoczne, skojarzone z nieleczonym odwarstwieniem siatkówki, obwodowe położenie zmętnień, zbyt mała odległość od siatkówki (bliżej niż 3 mm), jaskra, stan po witrektomii, pacjenci niespokojni, z chorobami psychicznymi. W zależności od użytej energii lasera stosuje się technikę waporyzacji (odparowania), obliteracji lub relokacji zmętnienia. Wykonuje się 200-600 aplikacji laserem o mocy 5-10 mJ w czasie 20 minut, niekiedy zabiegi się powtarza. W trakcie zabiegu należy pamiętać o stosowaniu kilku zasad. Zaleca się rozpoczynać zabieg od przedniej i górnej części ciała szklistego, promień lasera kierować na przednią powierzchnię zmętnienia, soczewki zabiegowe dostosowywać do położenia zmętnienia, nie zaczynać laseroterapii od najgęstszej części zmętnienia, nie naruszać połączeń zmętnień z powierzchnią ciała szklistego, w razie przemieszczenia się zmętnień – zmienić technikę. Do najczęstszych powikłań witreolizy zalicza się: ból oka, niewyraźne widzenie (trwające 2-3 dni), powierzchowną punktowatą keratopatię, wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego (3-5/1000 przypadków), zaćmę pourazową, powrót zmętnień, krwotoki naczyniówki lub śródsiatkówkowe (resorbują się one zwykle w ciągu 7 dni), odwarstwienie siatkówki – nie zostało dotychczas opublikowane, to raczej teoretyczne powikłanie.

UE

Osobiście od kilku miesięcy wykonuję zabiegi witreolizy przy użyciu niezawodnego lasera Tango firmy Ellex. Laser ten pozwala na uzyskanie precyzyjnego i w pełni kontrolowanego efektu przerwania optycznego ciała szklistego. Na uznanie zasługuje także doskonała optyka lasera. Znaczną pomocą w diagnostyce i dynamicznej ocenie ciała szklistego służy mi ultrasonograf Eye Cubed firmy Ellex z fantastycznym odwzorowaniem wyników na panoramicznym monitorze. Oba urządzenia mogłem zakupić dzięki współfinansowaniu przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013.

Autorzy
Piotr Sobolewski, dr n. ...

Centrum Okulistyczno-Las...