Wyższy poziom kontroli większa pewność i skuteczność pracy operatora

Autor: dr n. med. Christian Prüente

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/61/2018

W chirurgii siatkówki dla operatora kluczową kwestią jest możliwość wykonywania precyzyjnych mikroruchów podczas pracy z delikatnymi tkankami tylnego odcinka. Odpowiedni sprzęt powinien stanowić przedłużenie ręki chirurga, co w połączeniu z oczekiwanym poziomem stabilności i przewidywalności aparatu gwarantuje zamierzony efekt.

Z mojego doświadczenia wynika, że większa kontrola oznacza większą pewność pracy operatora i lepsze wyniki pooperacyjne. Technologia, na której polegam w zakresie chirurgii tylnego odcinka, to platforma chirurgiczna OS4 szwajcarskiej fi rmy Oertli. Dotychczas używałem różnych aparatów do witrektomii, jednak to OS4 daje mi pełną kontrolę, a ponadto jest wysoce responsywny i dostosowywalny do moich preferencji.

Dzięki OS4 można przeprowadzić bezpieczną operację, dobierając istotne parametry w oparciu o anatomię pacjenta. Aparat  ma kilka zaawansowanych funkcji, które sprawiają, że doskonale reaguje na każdą zmianę jaka zostaje wprowadzona podczas kolejnej procedury.

Wszechstronny system OS4 sprawdził się w mojej praktyce gwarantując skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu, przy jednoczesnym zachowaniu własnych preferencji operacyjnych. Jednocześnie możliwości aparatu poprawiły komfort i wydajność pracy na sali zabiegowej.

Istotnym elementem OS4 jest jego system sterowania płynami High Defi nition Dynamic Direct Control (HDC). Funkcja HDC monitoruje i kontroluje wszystkie parametry pracy oraz intuicyjnie dostosowuje je podczas zabiegu. Ze względu na łatwy w użyciu interfejs, HDC pozwala na zmniejszenie czasu wymaganego na zmianę ustawień lub rekalibrację aparatu pomiędzy operacjami.

W porównaniu z konkurencyjnymi urządzeniami do witrektomii, unikalną cechą systemu OS4 jest możliwość szybkiego przełączania się pomiędzy trzema trybami pracy pompy: perystaltyczną, Venturiego i SPEEP® mode. Ostatni tryb łączący w sobie cechy pompy perystaltycznej i Venturiego, umożliwia kontrolowanie zarówno przepływu, jak i podciśnienia. SPEEP® mode w większym stopniu utrzymuje siłę próżni, zapewniając tym samym najwyższy stopień skuteczności, bezpieczeństwa i kontroli zabiegu. Funkcjonalność ta jest idealna do wykonywania kilku manewrów, w tym kontrolowanego podnoszenia fragmentów epinucleusu, aspiracji mas korowych, szczególnie w przypadku słabych włókien ciałka rzęskowego, odłączania tylnej części ciała szklistego oraz odłączenia błon. Jest to również pomocne podczas precyzyjnej pracy na obrzeżach, zarówno w przypadku siatkówki prawidłowo przylegającej, czy też odwarstwionej.

Alternatywę może stanowić pompa perystaltyczna, która tworzy względne podciśnienie w momencie, gdy port aspiracyjny zostaje zatkany. Jest wyjątkowo użyteczna na początku operacji, podczas witrektomii centralnej, na peryferiach gdzie siły trakcyjne są znacznie istotniejsze oraz podczas cięcia w pobliżu delikatnych zrostów szklistkowych w okolicach plamki. W pompie perystaltycznej chirurg może kontrolować wartość przepływu za pomocą głębokości wciśnięcia sterownika. Nie może natomiast sterować podciśnieniem (rys. 1).
 
Działanie pomp perystaltycznej i Venturiego
Pompa Venturiego przeznaczona jest do szybkiej i wydajnej pracy w centralnej części tylnego odcinka oraz przy celowym wykorzystaniu trakcji i turbulencji (rys. 1). Chirurg kontroluje podciśnienie, natomiast przepływ płynu jest kontrolowany przez aparat w oparciu o bieżące podciśnienie, rozmiar portu aspiracyjnego i rodzaj aspirowanego materiału.

OS4 zapewnia wysoki poziom precyzji i kontroli w chirurgii siatkówki, co przekłada się na pewność i komfort pracy chirurga. Jedne z najważniejszych cech to wysoka reaktywność maszyny na delikatne ruchy sterownika oraz możliwość przełączania między pompą perystaltyczną, Venturiego i SPEEP® mode. Praca z aparatem OS4 skutkuje lepszymi wynikami pooperacyjnymi pacjentów, co stawiam na czele moich oczekiwań wobec urządzeń medycznych.

Więcej informacji na temat OS4, fakoemulsyfikator, mikrochirurgia oka znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Oertli



Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.