Zastosowanie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej w diagnostyce czerniaka skóry

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM) to nowoczesna, nieinwazyjna metoda obrazowania skóry. Pozwala zwizualizować tkanki w rozdzielczości porównywalnej do tej uzyskiwanej w klasycznym badaniu histopatologicznym. Podczas badania skóry można zobrazować: naskórek wraz z jego warstwami oraz skórę właściwą - warstwę brodawkowatą i górną część warstwy siateczkowatej, a także przydatki skóry. Zdjęcia uzyskane techniką RCM - tzw. przekroje optyczne - odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości, a jej maksymalna wartość w tej technice wynosi około 200-300 μm. Jest to największe ograniczenie tej metody obrazowania, szczególnie w przypadku zaawansowanych zmian nowotworowych. Naciekające głęboko guzy lub towarzyszące im zgrubienia naskórka uniemożliwiają prawidłowy wgląd w głębsze warstwy podczas badania RCM. 

Takie badanie zmian skórnych jest szczególnie przydatne w diagnostyce onkologicznej - zwłaszcza w rozpoznawaniu czerniaka i niemelanocytarnych guzów skóry. W 2007 roku Giovanni Pellacani i wsp., na podstawie przeprowadzonych badań, opracowali kryteria diagnostyczne zastosowania mikroskopii konfokalnej w rozpoznaniu czerniaka (tab. 1.). Zaproponowane cechy w znacznym stopniu pokrywają się z odchyleniami widocznymi w klasycznym badaniu histopatologicznym: obecność atypowych melanocytów na poziomie połączeń skórno-naskórkowych, obecność okrągłych komórek pagetoidalnych w naskórku w postaci pojedynczych, rozsianych komórek lub zgrupowanych w formie gniazd (fot.1, 2.). Po zobrazowaniu zmiany w RCM i podsumowaniu znalezionych nieprawidłowości otrzymany wynik, 3 lub więcej punktów, wskazuje na rozpoznanie czerniaka z czułością 97,3% i swoistością 72,3%. 

Należy podkreślić, że wciąż złotym standardem i jedyną metodą pozwalającą potwierdzić rozpoznanie czerniaka jest badanie histopatologiczne. Badanie RCM stanowi jednak ogromny przełom w dynamicznie rozwijającej się dziedzinie nieinwazyjnego obrazowania chorób skóry. Jako technika nieinwazyjna w niektórych przypadkach pozwala uniknąć biopsji skóry lub zabiegu chirurgicznego. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy podejrzana onkologicznie zmiana znajduje się w miejscu posiadającym istotne walory estetyczne, czy też w okolicach anogenitalnych (np. skóra twarzy, owłosiona skóra głowy, okolice narządów intymnych). RCM to wciąż relatywnie młoda, prężnie rozwijająca się metoda obrazowania skóry. Dalsze badania i popularyzacja refleksyjnej mikroskopii konfokalnej z pewnością doprowadzą do jej upowszechnienia i rozwoju. ♦

Więcej informacji na temat Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo, VivaScope, Mavig znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki MavigOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowoczesne zarządzanie leczeniem pacjentów z wypadaniem włosów

Co słyszy pacjent z problemem nadmiernego wypadania włosów, gdy zadzwoni do kliniki, żeby umówić się na konsultację? Jeśli najbliższy termin jest jutro lub pojutrze, nie ma problemu. Co, jeśli konsultacja może się odbyć najwcześniej za tydzień lub - co gorsza - za miesiąc? Mając to na uwadze, współpracę z pacjentem warto rozpocząć już w trakcie oczekiwania na konsultację dermatologiczną. 

Testymonial

Osoby, które mają problemy ze skórą głowy i nadmiernym wypadaniem włosów, są bardzo wrażliwymi pacjentami. Tym bardziej doceniają kompleksową opiekę i przejrzystość informacji oraz ekspresowe wdrożenie leczenia. Warto też podkreślić, że zoptymalizowany proces diagnostyczny pozwala na zwiększenie efektywności pracy lekarza. ♦

Vexia - nowa odsłona klasyki

26 maja 2021 r. weszło w życie rozporządzenie UE dotyczące wyrobów medycznych 2017/745, zastępujące dotychczasową dyrektywę Rady Europejskiej 93/42/EWG. Tym samym, firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą urządzeń medycznych na europejskim rynku zostały zobowiązane do działania zgodnie z nowymi wytycznymi. Spowodowało to niemałe zamieszanie wśród producentów z branży, a ogrom dokumentacji i kontroli przerósł niejedną znaną markę. 

Studium przypadku - trichoskopia

45-letnia pacjentka zgłosiła się z powodu kilku ognisk łysienia wielkości do 1 cm, które były zlokalizowane w okolicy wierzchołka głowy i którym towarzyszył silny świąd (fot. 1.). W obrębie zmian obecne były rzadkie i krótkie łodygi włosów. Wywiad chorobowy był kilkumiesięczny. 

Pierwszy w Polsce FotoFinder studio - doświadczenia własne i organizacja pracy w oparciu o sprzęt

W 2020 roku na światowy rynek trafiło nowe urządzenie firmy FotoFinder – Studio. Już na początku 2021 r. zakupiliśmy je do naszego gabinetu. Była to naturalna ewolucja w stronę bardziej zaawansowanej technologii, gdyż przygodę z FotoFinderem rozpoczęliśmy 9 lat wcześniej od biurkowej wersji wideodermoskopu: laptopa z kamerą 800HD.