Zatyczki do kanalików łzowych - niezbędnik każdego gabinetu okulistycznego

Autor: dr n. med. Marta Piecyk-Sidor

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/51/2015

Zespół suchego oka (ZSO) jest jedną z najczęstszych przewlekłych dolegliwości okulistycznych we współczesnych czasach. Związane z nim dolegliwości są przyczyną częstych wizyt w gabinecie okulistycznym. ZSO to wieloczynnikowe schorzenie dotyczące łez i powierzchni oka, którego wynikiem są objawy dyskomfortu, zaburzenia widzenia oraz niestabilność filmu łzowego. Wszystkie te objawy mogą prowadzić do uszkodzenia powierzchni oka. ZSO zwykle jest chorobą nieuleczalną, a postępowanie lecznicze ma na celu zachowanie komfortu życia. Mamy szereg możliwości zapobiegania i leczenia ZSO: nawilżanie powietrza, kontrolowanie temperatury, dbałość o większą higienę pracy oraz wybór spośród dużej grupy leków nawilżających. Ważne jest ustalenie przyczyn suchego oka oraz celowane i systematyczne leczenie. Inaczej leczymy suche oko z niedoboru łez i wywołane zapaleniem gruczołów powiekowych. Przy zbyt małym wydzielaniu łez stosuje się leki przeciwzapalne i stymulujące wydzielanie, a także zamykanie punktów łzowych czasowo lub na stałe.
 
 Zatyczki Parasol

Na uwagę zasługuje fakt, że dzięki rozwojowi technologii mamy do dyspozycji zatyczki do punktów łzowych typu Parasol. Zmniejszają one konieczność bardzo częstego podawania środków nawilżających, ponieważ zatrzymują odpływ łez z worka spojówkowego. Istotny jest fakt, że zatyczki dostępne są w sterylnym, jednorazowym aplikatorze. Dzięki temu aplikacja jest prosta, bezbolesna i może być wykonywana w każdym gabinecie okulistycznym. Dodatkową zaletą jest fakt, ze możemy w razie potrzeby je łatwo usunąć za pomocą pęsety. 

Innowacyjność implantu Parasol polega na ruchomej, giętkiej konstrukcji noska zatyczki, co ułatwia wprowadzenie jej do punktu łzowego. Podczas implantacji nosek składa się i dopasowuje do wielkości punktu łzowego po czym powraca do naturalnego kształtu. Nie wymagane jest rozszerzanie punktu łzowego, ani miejscowe znieczulenie. Znacznie poprawia to jakość pracy lekarza oraz komfort pacjenta. Zatyczki mają kształt parasola, a ruchoma konstrukcja noska uniemożliwia przypadkowe wypadnięcie lub przemieszczenie się zatyczki w kanaliku łzowym. Konstrukcja zapobiegająca przesuwaniu się ogranicza również ryzyko podrażnienia rogówki. Ponadto warto zauważyć, że dwa rozmiary zatyczek Parasol, mały (S 0.35-0.65mm) i średni (M 0.6-0.85mm), odpowiadają praktycznie wielkościom kanalików większości pacjentów. 

Zatyczki dostępne w ofercie firmy Consultronix przeznaczone są zarówno do okluzji całkowitej Parasol jak i częściowej Micro Flow. Zatyczki Micro Flow posiadają wewnętrzny kanalik, który ogranicza ilość odpływających łez lub udrażnia zamknięty otwór łzowy. 

Moje doświadczenia z zatyczkami typu Parasol pozwalają stwierdzić, że doskonale sprawdzają się w gabinecie okulistycznym. Zatyczki tego rodzaju są bardzo pomocne w leczeniu pacjentów z ZSO i przynoszą korzystne efekty u większości pacjentów, nieosiągalne w przypadku terapii lekami nawilżającymi. Umieszczona w punkcie łzowym zatyczka nie podrażnia oka pacjenta, nie daje odczucia ciała obcego, a konstrukcja, niepozwalająca na przypadkowe wypadnięcie, zapewnia doskonałą stabilność implantu. Zastosowanie aplikatora znacznie ułatwia aplikację zatyczki, co w połączeniu z innowacyjną budową implantu daje lekarzowi doskonałe narzędzie do walki z uciążliwymi objawami ZSO, gwarantując tym samym długotrwałe poczucie komfortu pacjenta.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Najmodniejszy kolor sezonu? - Żółty (577 nm)

Lasery są nieodzownym narzędziem codziennej pracy okulisty. Dla nas natomiast są pasją. Ich ciągły rozwój i ewolucja motywuje nas do intensywnej pracy po to, aby dostarczyć lekarzom technologie zgodne z najnowszymi trendami w okulistyce. Efektem jest nowe, zróżnicowane portfolio laserów żółtych. Przyjrzyjmy się bliżej laserom wyposażonym w głowicę generującą falę terapeutyczną o długości 577 nm i pracującym zarówno w trybie CW, jak i oferującym terapię podprogową (mikropuls).

Nieludzkie oczy z chorobami ludzi

Historia okulistyki weterynaryjnej jest relatywnie krótka, bowiem sięga XVII wieku. Wcześniejsze dane literaturowe opisują anatomię, objawy, zauważają sezonowość ich występowania etc., ale jako dyscyplina medycyny, okulistyka zwierząt powstała około 1700 r. Przez wieki lekarze medycyny postrzegali okulistykę weterynaryjną jako dziedzinę porównawczą z korzyścią dla obu stron. Począwszy od wynalezienia oftalmoskopu w 1850 r., poprzez fakoemulsyfikację, tomografię itd., okulistyka ludzka i weterynaryjna idzie w parze po dziś dzień.

Bezstresowa diagnostyka okulistyczna dzieci

Regularne badanie wzroku jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala na wczesne rozpoznanie choroby i szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia. Pierwsze badanie warto wykonać już u najmłodszych dzieci, gdyż nieleczona wada może doprowadzić do niedowidzenia lub zeza w przyszłości. Badania kontrolne są bardzo istotne w przypadku małych pacjentów, którzy najczęściej nie są świadomi złej jakości swojego widzenia. Wizyta u okulisty z niemowlęciem zalecana jest także w przypadku, gdy któreś z rodziców lub członków bliskiej rodziny posiada dużą wadę wzroku.

Odczarowujemy elektrofizjologię

Elektrofizjologia - to słowo może wzbudzać negatywne skojarzenia. Kiedy zaproponowano mi pracę w LKC Technologies Inc. z tą grupą urządzeń miałam do tego ambiwalentny stosunek. Jednak po bliższym zapoznaniu się z tą dziedziną zweryfikowałam swoje nastawienie. Urządzenie RETeval® jest przenośne, łatwe w użyciu i przejrzyście interpretuje wyniki, co więcej - mieści się w damskiej torebce.

Nowości w Oertli

Ostatni rok był wyzwaniem dla całej branży medycznej. Również w okulistyce dało się odczuć skutki globalnej pandemii. Musieliśmy przekształcić funkcjonujące do tej pory schematy działań i dostosować je do nowych zasad. Nawet w szczycie pandemii serwisanci i inżynierowie aplikacyjni, rozumiejąc powagę swojej roli, pojawiali się w placówkach medycznych. Zachowując wszelkie procedury bezpieczeństwa sanitarnego, dbali o to, aby dostarczane urządzenia były sprawne, a przeszkolony personel mógł swobodnie wykonywać swoje zadania.