Zatyczki do kanalików łzowych - niezbędnik każdego gabinetu okulistycznego

Autor: dr n. med. Marta Piecyk-Sidor

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/51/2015

Zespół suchego oka (ZSO) jest jedną z najczęstszych przewlekłych dolegliwości okulistycznych we współczesnych czasach. Związane z nim dolegliwości są przyczyną częstych wizyt w gabinecie okulistycznym. ZSO to wieloczynnikowe schorzenie dotyczące łez i powierzchni oka, którego wynikiem są objawy dyskomfortu, zaburzenia widzenia oraz niestabilność filmu łzowego. Wszystkie te objawy mogą prowadzić do uszkodzenia powierzchni oka. ZSO zwykle jest chorobą nieuleczalną, a postępowanie lecznicze ma na celu zachowanie komfortu życia. Mamy szereg możliwości zapobiegania i leczenia ZSO: nawilżanie powietrza, kontrolowanie temperatury, dbałość o większą higienę pracy oraz wybór spośród dużej grupy leków nawilżających. Ważne jest ustalenie przyczyn suchego oka oraz celowane i systematyczne leczenie. Inaczej leczymy suche oko z niedoboru łez i wywołane zapaleniem gruczołów powiekowych. Przy zbyt małym wydzielaniu łez stosuje się leki przeciwzapalne i stymulujące wydzielanie, a także zamykanie punktów łzowych czasowo lub na stałe.
 
 Zatyczki Parasol

Na uwagę zasługuje fakt, że dzięki rozwojowi technologii mamy do dyspozycji zatyczki do punktów łzowych typu Parasol. Zmniejszają one konieczność bardzo częstego podawania środków nawilżających, ponieważ zatrzymują odpływ łez z worka spojówkowego. Istotny jest fakt, że zatyczki dostępne są w sterylnym, jednorazowym aplikatorze. Dzięki temu aplikacja jest prosta, bezbolesna i może być wykonywana w każdym gabinecie okulistycznym. Dodatkową zaletą jest fakt, ze możemy w razie potrzeby je łatwo usunąć za pomocą pęsety. 

Innowacyjność implantu Parasol polega na ruchomej, giętkiej konstrukcji noska zatyczki, co ułatwia wprowadzenie jej do punktu łzowego. Podczas implantacji nosek składa się i dopasowuje do wielkości punktu łzowego po czym powraca do naturalnego kształtu. Nie wymagane jest rozszerzanie punktu łzowego, ani miejscowe znieczulenie. Znacznie poprawia to jakość pracy lekarza oraz komfort pacjenta. Zatyczki mają kształt parasola, a ruchoma konstrukcja noska uniemożliwia przypadkowe wypadnięcie lub przemieszczenie się zatyczki w kanaliku łzowym. Konstrukcja zapobiegająca przesuwaniu się ogranicza również ryzyko podrażnienia rogówki. Ponadto warto zauważyć, że dwa rozmiary zatyczek Parasol, mały (S 0.35-0.65mm) i średni (M 0.6-0.85mm), odpowiadają praktycznie wielkościom kanalików większości pacjentów. 

Zatyczki dostępne w ofercie firmy Consultronix przeznaczone są zarówno do okluzji całkowitej Parasol jak i częściowej Micro Flow. Zatyczki Micro Flow posiadają wewnętrzny kanalik, który ogranicza ilość odpływających łez lub udrażnia zamknięty otwór łzowy. 

Moje doświadczenia z zatyczkami typu Parasol pozwalają stwierdzić, że doskonale sprawdzają się w gabinecie okulistycznym. Zatyczki tego rodzaju są bardzo pomocne w leczeniu pacjentów z ZSO i przynoszą korzystne efekty u większości pacjentów, nieosiągalne w przypadku terapii lekami nawilżającymi. Umieszczona w punkcie łzowym zatyczka nie podrażnia oka pacjenta, nie daje odczucia ciała obcego, a konstrukcja, niepozwalająca na przypadkowe wypadnięcie, zapewnia doskonałą stabilność implantu. Zastosowanie aplikatora znacznie ułatwia aplikację zatyczki, co w połączeniu z innowacyjną budową implantu daje lekarzowi doskonałe narzędzie do walki z uciążliwymi objawami ZSO, gwarantując tym samym długotrwałe poczucie komfortu pacjenta.



Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

INDOK. Aktualne rezultaty projektu

Już od ponad roku w firmie Consultronix realizowany jest projekt INDOK dofinansowany z programu POIR 1.1.1. Projekt prowadzony we współpracy z naukowcami z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Wyższą Szkołą Technik Komputerowych i Telekomunikacji w Kielcach zakłada opracowanie systemu teleinformatycznego wspomagającego diagnostykę chorób na podstawie skanów OCT oraz jego komercyjne wdrożenie. 

Flex, SPECTRALIS®. Elastyczna diagnostyka OCT

Elastyczna diagnostyka obrazowa jest możliwa dzięki modułowi Flex, SPECTRALIS. Głowica obrazująca jest zintegrowana z ruchomym, dobrze wyważonym ramieniem. Unikalny system montażu i kontroli położenia daje możliwość dostosowania aparatu do indywidualnych potrzeb. Precyzyjna regulacja oraz brak konieczności trzymania głowicy w trakcie badania znacznie podnosi wygodę pracy operatora. Z kolei pacjenci, którzy nie mogą być badani klasycznym OCT (tj. w pozycji siedzącej), dzięki ruchomej głowicy są dokładnie i wygodnie diagnozowani bez poświęcania jakości obrazu. Co istotne, elastyczność ramienia Flex umożliwia również badanie w pozycji półsiedzącej. Jest to ogromne ułatwienie zarówno w badaniu dzieci, jak i dorosłych. Opcjonalnie moduł Flex zawiera akumulator zapasowy z 20-minutową autonomią, która pozwala uniknąć przerw podczas przenoszenia systemu między gniazdami zasilania. Moduł Flex jest dostępny we wszystkich trybach obrazowania platformy SPECTRALIS, od OCT do laserowego skanowania dna oka i angiografii. Zintegrowanie metod obrazowania przy jednoczesnym wykorzystaniu różnych technik, pomaga uzyskać lepszy ogląd poszczególnych zmian patologicznych.

Flex, SPECTRALIS®. Elastyczna diagnostyka OCT - OKIEM EKSPERTA

Obrazowanie okulistyczne u noworodków i dzieci zawsze było trudnym zadaniem w codziennej praktyce okulistyki dziecięcej. Koherentna tomografia optyczna (obrazowanie OCT) bardzo zmieniła nasze postrzeganie patologii oka, pozwalając na lepsze zrozumienie i precyzyjne określenie jego morfologii. Jako, że liczne nieodłączne zaburzenia metaboliczne są powiązane z dystrofiami siatkówki, zastosowanie systemu OCT SPECTRALIS z modułem Flex było na przestrzeni czasu ważnym krokiem w diagnostyce i monitorowaniu patologii oka w naszych klinikach

Laser diodowy. Sposób na jaskrę oraz terapię schorzeń siatkówki

Jaskra to choroba oczu, która początkowo rozwija się w ukryciu nie dając niepokojących sygnałów. Nieleczona lub leczona nieprawidłowo prowadzi do znacznego pogorszenia widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku. Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia jaskra, zaraz po zaćmie, jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku. Na szczęście istnieje coraz więcej skutecznych możliwości leczenia, opierających się na farmakoterapii, chirurgii laserowej oraz laseroterapii.

Laser żółty z funkcją mikropulsów. Zastosowanie w Klinice WAM

Od kilku miesięcy w Klinice Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM - CSW w Łodzi mamy przyjemność użytkować laser Valon TT. To laser szwajcarskiej firmy Meridian Medical o długości fali 577 nm, przeznaczony do fotokoagulacji siatkówki.