Zatyczki do kanalików łzowych - niezbędnik każdego gabinetu okulistycznego

Autor: dr n. med. Marta Piecyk-Sidor

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/51/2015

Zespół suchego oka (ZSO) jest jedną z najczęstszych przewlekłych dolegliwości okulistycznych we współczesnych czasach. Związane z nim dolegliwości są przyczyną częstych wizyt w gabinecie okulistycznym. ZSO to wieloczynnikowe schorzenie dotyczące łez i powierzchni oka, którego wynikiem są objawy dyskomfortu, zaburzenia widzenia oraz niestabilność filmu łzowego. Wszystkie te objawy mogą prowadzić do uszkodzenia powierzchni oka. ZSO zwykle jest chorobą nieuleczalną, a postępowanie lecznicze ma na celu zachowanie komfortu życia. Mamy szereg możliwości zapobiegania i leczenia ZSO: nawilżanie powietrza, kontrolowanie temperatury, dbałość o większą higienę pracy oraz wybór spośród dużej grupy leków nawilżających. Ważne jest ustalenie przyczyn suchego oka oraz celowane i systematyczne leczenie. Inaczej leczymy suche oko z niedoboru łez i wywołane zapaleniem gruczołów powiekowych. Przy zbyt małym wydzielaniu łez stosuje się leki przeciwzapalne i stymulujące wydzielanie, a także zamykanie punktów łzowych czasowo lub na stałe.
 
 Zatyczki Parasol

Na uwagę zasługuje fakt, że dzięki rozwojowi technologii mamy do dyspozycji zatyczki do punktów łzowych typu Parasol. Zmniejszają one konieczność bardzo częstego podawania środków nawilżających, ponieważ zatrzymują odpływ łez z worka spojówkowego. Istotny jest fakt, że zatyczki dostępne są w sterylnym, jednorazowym aplikatorze. Dzięki temu aplikacja jest prosta, bezbolesna i może być wykonywana w każdym gabinecie okulistycznym. Dodatkową zaletą jest fakt, ze możemy w razie potrzeby je łatwo usunąć za pomocą pęsety. 

Innowacyjność implantu Parasol polega na ruchomej, giętkiej konstrukcji noska zatyczki, co ułatwia wprowadzenie jej do punktu łzowego. Podczas implantacji nosek składa się i dopasowuje do wielkości punktu łzowego po czym powraca do naturalnego kształtu. Nie wymagane jest rozszerzanie punktu łzowego, ani miejscowe znieczulenie. Znacznie poprawia to jakość pracy lekarza oraz komfort pacjenta. Zatyczki mają kształt parasola, a ruchoma konstrukcja noska uniemożliwia przypadkowe wypadnięcie lub przemieszczenie się zatyczki w kanaliku łzowym. Konstrukcja zapobiegająca przesuwaniu się ogranicza również ryzyko podrażnienia rogówki. Ponadto warto zauważyć, że dwa rozmiary zatyczek Parasol, mały (S 0.35-0.65mm) i średni (M 0.6-0.85mm), odpowiadają praktycznie wielkościom kanalików większości pacjentów. 

Zatyczki dostępne w ofercie firmy Consultronix przeznaczone są zarówno do okluzji całkowitej Parasol jak i częściowej Micro Flow. Zatyczki Micro Flow posiadają wewnętrzny kanalik, który ogranicza ilość odpływających łez lub udrażnia zamknięty otwór łzowy. 

Moje doświadczenia z zatyczkami typu Parasol pozwalają stwierdzić, że doskonale sprawdzają się w gabinecie okulistycznym. Zatyczki tego rodzaju są bardzo pomocne w leczeniu pacjentów z ZSO i przynoszą korzystne efekty u większości pacjentów, nieosiągalne w przypadku terapii lekami nawilżającymi. Umieszczona w punkcie łzowym zatyczka nie podrażnia oka pacjenta, nie daje odczucia ciała obcego, a konstrukcja, niepozwalająca na przypadkowe wypadnięcie, zapewnia doskonałą stabilność implantu. Zastosowanie aplikatora znacznie ułatwia aplikację zatyczki, co w połączeniu z innowacyjną budową implantu daje lekarzowi doskonałe narzędzie do walki z uciążliwymi objawami ZSO, gwarantując tym samym długotrwałe poczucie komfortu pacjenta.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Czas na zmiany! Lasery okulistyczne Meridian Medical

U nas też zmiany – lasery Ellexa zastąpiły urządzenia szwajcarskiej firmy Meridian Medical.

Komentarz producenta - Oertli

The name Oertli stands for Swiss quality of the highest precision and reliability. We develop and produce our products exclusively in Switzerland, in the St. Gall Rhine Valley. These values are also very important to our business partners. For instance, we have been working for several years with the Swiss laser manufacturer Meridian Medical, which provides us with the Endo laser module in OS 4. 

Współpracujemy tylko z najlepszymi!

Miło mi podzielić się z Państwem dobrą wiadomością. Consultronix, od listopada 2020 r., jest przedstawicielem szwajcarskiej firmy Meridian Medical. Tym samym poszerzył i uzupełnił swoją ofertę laserów okulistycznych. 

Czy na pewno widzisz wszystko? Urządzenia SLO marki Optos

„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, w ten sposób Antoine de Saint-Exupéry w „Małym Księciu” uczył nas, by na ludzi patrzeć sercem. Gdyby jednak nieco zmienić perspektywę i przeanalizować te słowa całkowicie dosłownie? Wtedy moglibyśmy stwierdzić, że patrząc, nie dostrzegamy tego, co jest najbardziej istotne. Taka sytuacja ma szczególne znacznie w diagnostyce medycznej. Przeoczenie danego symptomu może mieć konsekwencje dla zdrowia pacjenta. 

Okiem eksperta - urządzenia Optos

Badanie z urządzeniem Optos pozwala na uwidocznienie oraz utrwalenie w formie fotografii barwnej szczegółów dna oka. Jest to bardzo cenne narzędzie, dzięki któremu można diagnozować, śledzić efekty wdrożonej terapii oraz przede wszystkim rozpoznawać obecność patologii obwodu oka. Wynik badania można uzyskać bez potrzeby rozszerzania źrenic.