Zatyczki - skuteczna metoda leczenia Zespołu Suchego Oka

Autor: dr n. med. Piotr Rusek

Kategoria: Mikrochirurgia oka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/70/2021

Zespół Suchego Oka według definicji ekspertów z 2007 roku jest wieloczynnikowym i wieloobjawowym zespołem zaburzeń narządu wzroku, który powoduje uczucie dyskomfortu, ograniczenie widzenia i niestabilność filmu łzowego z towarzyszącymi uszkodzeniami powierzchni gałki ocznej. Obecnie to jeden z najczęstszych, przewlekłych problemów okulistycznych. Spowodowany jest niedoborem łez lub ich nadmiernym parowaniem. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, od występowania chorób ogólnoustrojowych, przez przyjmowanie na stałe leków, zwłaszcza terapii hormonalnych.

U pacjenta mogą wystąpić równocześnie oba mechanizmy – zaburzenia produkcji łez, jak i nadmiernego ich parowania. W obu przypadkach, w strategii leczenia, może być bardzo pomocne zastosowanie okluzji punktów łzowych.

Zamknięcie punktów łzowych, przy pomocy zatyczek, zmniejsza odpływ łez i w ten sposób zatrzymuje na powierzchni oka naturalny film łzowy. Zabieg dodatkowo wydłuża działanie sztucznych łez, jeśli pacjent przywykł do ich stosowania. Przy dobrze dobranych zatyczkach można jednak stopniowo ograniczyć używanie tego typu preparatów wspomagających, co zwiększa komfort funkcjonowania pacjenta. Zatyczki są często pierwszym rozwiązaniem przynoszącym faktyczną ulgę i zmniejszającym dokuczliwe objawy u pacjenta w terapii Zespołu Suchego Oka.

Zatyczki czasowe lub trwałe, jeśli są wykonane z wysokiej jakości materiałów, nie powodują podrażnień i są stabilne, tzn. nie przemieszczają się w kanaliku. Nie stanowią też przeszkody w leczeniu dysfunkcji gruczołów Meiboma poprzez m.in. nagrzewanie, pulsację termiczną, laserową lub przezskórną stymulację.

W swojej praktyce stosuję zatyczki Parasol® wykonane z trwałego silikonu medycznego. Założenie ich jest proste, szybkie i bezbolesne dla pacjenta. Podczas aplikacji nosek zatyczki składa się jak parasol, ułatwiając wejście do punktu łzowego. Następnie rozkłada się, dokładnie go uszczelniając. Dzięki temu zatyczka jest stabilnie umieszczona w punkcie łzowym i odporna na przypadkowe wypadnięcie z kanalika. Ze względu na elastyczną budowę, zwykle nie ma potrzeby rozszerzania kanalika przed aplikacją. Procedura ta jest na tyle prosta, że można ją przeprowadzić praktycznie w każdym gabinecie okulistycznym. ♦ 

Więcej informacji na temat zatyczki, suche oko, Zespół Suchego Oka, BVI, Beaver-Visitec International, Parasol, Micro flow, Extend znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Mikrochirurgia oka:

OS 4™ - platforma operacyjna nowej generacji

Zgodnie z zapowiedzią z ubiegłego wydania CX News prezentujemy najnowsze funkcje aparatu OS 4 w ulepszonej wersji. Upgrade przyniósł kilka ważnych zmian ułatwiających wykonywanie zabiegów oraz zwiększających komfort obsługi sprzętu. Na grafice poniżej wyróżnione zostały nowe elementy. Przypominamy również o standardowych cechach wszechstronnego aparatu firmy Oertli Instrumente AG. Nowe funkcje zyskał także sterownik nożny, obsługujący zarówno aparat, jak i laser. Teraz możemy skorzystać ze 100 predefiniowanych ustawień dopasowanych do naszych potrzeb! 

Testymonial nt. OS 4™

Firmę Oertli znam już prawie 20 lat. Pierwszy aparat dostałem od znajomego lekarza z Niemiec, później przez prawie 15 lat pracowałem na aparatach CataRhex i OS 3. 

Twoje okno na świat. TRIVA firmy HumanOptics

Czas pandemii wiele nam uświadomił, zmodyfikował nasze życie i pokazał nowe formy egzystencji w społeczeństwie. Ludzie bez względu na wiek, czy status społeczny musieli nadążyć za trendami i cyfrową ewolucją świata. Nowa rzeczywistość także na seniorach wymusiła natychmiastowe przystosowanie się do niestandardowych warunków. Kontakt ze światem stał się możliwy w dużej mierze dzięki mediom czy urządzeniom multimedialnym. Dobra jakość wzroku stała się więc istotna, aby móc w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. Technologia optyczna, również podlegająca ewolucji, musiała sprostać wymaganiom nowych realiów. Specjaliści, poszukując rozwiązań na poprawę komfortu życia ludzi, poddali analizie dostępne już na rynku produkty. 

Testymonial nt. Triva

Klinika Oczu, Ośrodek Okulistyczny w Jeleniej Górze, jako pierwszy w Polsce wszczepił nowy model soczewki multifokalnej – trójogniskowy implant Triva-aAY, niemieckiej firmy HumanOptics.

Nasze doświadczenia z soczewką toryczną Vivinex™ Toric firmy HOYA

Metodą z wyboru w leczeniu współistniejącej zaćmy i astygmatyzmu rogówkowego jest fakoemulsyfikacja soczewki własnej i wszczep sztucznej soczewki torycznej. Aby osiągnąć najlepszy wynik refrakcyjny zaleca się, aby korygować astygmatyzm rogówkowy w przypadku, gdy jest on większy od 0,75 D. Ma to szczególnie duże znaczenie podczas wszczepu soczewki wieloogniskowej lub o wydłużonej głębi ostrości (EDOF). Szacuje się, że około 40% pacjentów ma astygmatyzm rogówkowy większy niż 1 D. Około 10% pacjentów zgłasza się z astygmatyzmem wynoszącym ponad 2 D. Zmiany w finansowaniu leczenia zaćmy, które zaszły w 2018 r. umożliwiły korygowanie astygmatyzmu rogówkowego powyżej 2 D podczas operacji usunięcia zaćmy w ramach zabiegu refundowanego. To sprawiło, że soczewki toryczne są dzisiaj znacznie częściej stosowane w codziennej praktyce.