Zawieszenie sufitowe Mavig - wygoda użytkowania

Autor: Grzegorz Krawczyk

Kategoria: Diagnostyka obrazowa Artykuł opublikowano w CX News nr 2/44/2013

W poprzednim numerze podkreślaliśmy fakt, jak istotnym ele­mentem pracy jest kładzenie odpowiedniego nacisku na ochronę oczu podczas pracy z promieniowaniem przy zabiegach fluoro­skopii. W tym artykule z kolei skupimy się na ergonomii pracy jaką można uzyskać m.in. dzięki zawieszeniom sufitowym. Tego typu systemy są coraz częściej stosowane przy mocowaniu m.in. lamp operacyjnych, monitorów jak i elementów ochrony radiolo­gicznej, takich jak tarcze ochronne. Rozwiązanie to jest wybierane przede wszystkim przez użytkowników, którzy cenią sobie ergo­nomię i wygodę pracy podczas zabiegów. Zastosowanie takiego systemu umożliwia pracę z urządzeniami w różnych częściach pracowni. Co więcej, daje to możliwość łatwego dostosowania pozycji urządzenia do indywidualnych potrzeb każdego z użyt­kowników. 
 
Aby sprostać wymaganiom stawianym przez lekarzy, firma Mavig udostępnia szereg rozwiązań zawieszeń sufitowych, zebranych pod wspólną nazwą - Portegra 2. Na system ten składają się przede wszystkim kolumny sufitowe z możliwością obrotu dwóch ramion o 240 lub 360 stopni. Taką kolumnę do sufitu można przy­mocować na dwa sposoby: stacjonarnie lub poprzez szynę z wóz­kiem, dzięki czemu uzyskuje się system mobilny. Wersja ruchoma umożliwia wykorzystanie podwieszonego urządzenia w więcej niż jednym miejscu. Daje również możliwość „zaparkowania” z dala od miejsca pracy, uzyskując tym samym dodatkową wolną przestrzeń przy pacjencie. W zależności od wyboru sposoby mon­tażu, długość kolumn zawiera się w zakresie od 46 do 100 cm. 
 
zawieszenie 
 
Kolejny system ze względu na charakterystyczny kształt uzyskał przydomek „Spider”. Jest to urządzenie z trzema ramionami oraz z udźwigiem aż do 21 kg dla każdego z ramion i możliwością swobodnego obrotu o 360 stopni! Podczas marcowego Euro­pejskiego Kongresu Radiologicznego ECR w Wiedniu zaprezento­wane zostało nowe udogodnienie dla tego rozwiązania. Jest nim możliwość wybrania kolumny Spider na wózku, poruszającym się wzdłuż szyny z możliwością zawieszenia na jednym urządzeniu aż trzech różnych elementów. Wcześniej dostępna była tylko opcja stacjonarna (fot. 1). Otwiera to zupełnie nowe korzyści za­stosowań na sali zabiegowej. 
 
Systemy firmy Mavig umożliwiają także mocowanie podwiesza­nych, przezroczystych tarcz akrylowoołowiowych, zabezpie­czających przed promieniowaniem. Dzięki czemu zyskujemy dodatkowe środki ochrony zarówno pacjenta jak i personelu me­dycznego. Ze względu na swoją poręczność jest to rozwiązanie niezwykle wygodne w użytkowaniu. Warto również podkreślić, że dla wszystkich wymienionych wcześniej zastosowań, dla każdego klienta w sposób indywidualny zostaje dopasowany mechanizm ramienia. Dobór następuje w zależności od obciążenia z jakim bę­dzie ono pracować, tak aby późniejsza praca z urządzeniem nie sprawiała trudności żadnemu z użytkowników. 
 
Dzięki długoletniej historii firma Mavig udostępnia rozwiązania, które z łatwością można dostosować do indywidualnych potrzeb. Urządzenie z serii Portegra powstały po to, aby ułatwić codzienną pracę oraz zapewnić ochronę przed szkodliwym promieniowa­niem, wymagając jednocześnie jak najmniej wysiłku po stronie użytkownika.  

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki MavigOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Diagnostyka obrazowa:

„Ferrari” w GMM

General Medical Merate (GMM) jest na rynku medycznym już ponad 65 lat, czyli od roku 1953. Ze względu na wiek, plasuje się zatem między Lamborghini a Ferrari...

Elektroniczna dokumentacja medyczna czyli jak ugryźć ucyfrowienie RTG – nowości Rayence

Postęp, zmiany i innowacje to nieodłączne cechy intensywnie rozwijających się dziedzin nauki, technologii i medycyny. Inwestycje w nowe technologie są naturalną drogą zwiększenia przychodu i polepszenia jakości usług. Pomimo wynalezienia na początku lat 60-tych pierwszego detektora, umożliwiającego przechwycenie promieniowania w formie cyfrowej, wiele placówek w Polsce – ze względów finansowych – nadal korzysta z systemów analogowych.

Bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegów radioterapii

Choroby nowotworowe obok chorób układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność na nowotwory, a w związku z postępem medycyny i jej możliwości diagnostycznych wzrasta także ich wykrywalność. Jest to powodem bardzo dużego wzrostu liczby pacjentów objętych leczeniem onkologicznym. Ważnym elementem procesu leczenia onkologicznego jest radioterapia wykonywana w seriach zabiegów, które wcześniej zostają szczegółowo zaplanowane tak, aby działania niepożądane i ewentualne uszkodzenia okolicznych dla guza tkanek były jak najmniejsze. 

Leczenie zaburzeń pracy serca - gwarancja bezpieczeństwa z systemem Epoch

Będąc dystrybutorem firmy Stereotaxis na Polskę bardzo nam miło jest przedstawić wyniki badań udostępnione przez Uniwersytet Medyczny Paracelcus na temat korzyści płynących ze stosowania systemu Niobe.