Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Złote implanty – złote rozwiązanie w przypadku niedomykalności powiek

Autor:
Elżbieta Doniec

Implanty powiekowe Gold Eyelid Weights Labtician® to nowa pozycja w bogatej ofercie narzędzi i produktów do mikrochirurgii okulistycznej firmy Katena. Produkt ma zastosowanie przy niedomykalności szpary powiekowej. Dysfunkcja ta jest następstwem porażenia nerwu twarzowego i ma charakter trwały, przez co występuje duże ryzyko pogorszenia widzenia, a nawet utraty wzroku. Dolegliwości towarzyszące niedomykalności powiek to: pogorszenie ostrości widzenia, łzawienie, ból i dyskomfort psychiczny spowodowany nieestetycznym wyglądem. Z czasem może dochodzić do powstawania trudnych do wyleczenia owrzodzeń i perforacji gałki ocznej. Skuteczną metodą terapii, gwarantującą przywrócenie ruchomości górnej powieki, jest wszczepienie w jej warstwy złotego implantu. Implant służy jako dociążenie powieki umożliwiając jej domknięcie. Metoda ta przywraca ochronę rogówce, narażonej na negatywne działanie czynników zewnętrznych ze względu na stałą ekspozycję. Co równie ważne przynosi pozytywny efekt kosmetyczny, dzięki czemu znacznie podnosi komfort funkcjonowania pacjenta i poprawia jego stan psychofizyczny.

katena

Implanty Labtician® wykonane są z 99.99% czystego, 24-karatowego złota. Oznacza to, że wprowadzany do powieki metal jest całkowicie nietoksyczny, niekorodujący, biokompatybilny, a także obojętny wobec otaczających tkanek; nie powoduje podrażnień ani stanów zapalnych. Złote obciążniki dostępne są w zakresie wagowym od 0.6 do 2.0 gram, co pozwala odpowiednio dopasować funkcjonalność implantu do potrzeb pacjenta. Mają postać metalowej płytki z trzema otworami do podszycia, wygiętej anatomicznie w łuk dla lepszego przylegania do krzywizny powieki górnej. Dodatkowo posiadają zaoblone krawędzie, dzięki czemu po wygojeniu rany implant jest prawie niezauważalny dla otoczenia. Zabieg wszczepienia płytki dociążającej można przeprowadzić w znieczulaniu miejscowym, jest to procedura mało inwazyjna i całkowicie odwracalna.

Dla dobrania odpowiedniego rozmiaru i wagi implantu, producent przygotował zestaw próbny zawierający zakres wagowy implantów od 0.6 do 1.8 g. Do zestawu dołączone są paski samoprzylepne, które służą do umocowania obciążnika próbnego na powiece. Lekarz umieszcza na powiece pacjenta różne warianty wagowe, obserwując ich wpływ na pracę powieki. Odpowiednio dobrany implant zapewnia całkowite zamknięcie szpary powiekowej, przy zachowaniu pełnej swobody w otwieraniu oka. Ponadto obciążniki próbne mogą być stosowane w charakterze rozwiązania doraźnego, tymczasowego dla pacjenta – jako zewnętrzna masa powiek, przynosząca ulgę w trakcie oczekiwania na zabieg implantacji.

Zdolność powiek do mrugania ma kluczowe znaczenie w odpowiedniej dystrybucji filmu łzowego, niezbędnego do utrzymania aparatu wzroku w dobrej kondycji. Zastosowanie chirurgicznej metody leczenia niedomykalności szpary powiekowej poprzez dociążenie powieki górnej implantem, gwarantuje przywrócenie prawidłowej funkcji powieki, tym samym eliminuje uciążliwe dolegliwości i wpływa na poprawę ostrości widzenia pacjenta.

Autorzy
Elżbieta Doniec