Zmiana warty, czyli Windows XP odchodzi do lamusa

Autor: Kacper Wiśniowski

Kategoria: Serwis Artykuł opublikowano w CX News nr 2/48/2014

8 kwietnia 2014 roku. Z pozoru niczym niewyróżniający się, kolejny dzień wiosny. Słońce wstało zgodnie z planem oraz zaszło jak zapisano w kalendarzu. Sklepy otwarto i zamknięto o czasie, a stacje telewizyjne wyemitowały kolejne odcinki swoich flagowych telenowel. Czy jednak na pewno nic się nie zmieniło? Ci, którym tematyka nowoczesnych technologii jest bliska i używają komputera do celów bardziej wyrafinowanych niż pasjans czy saper, być może wiedzą, co wydarzyło się 8 kwietnia... Tego dnia skończyła się pewna era...

 

Dermoscope

 

Tak drodzy Państwo, firma Microsoft ogłosiła, że tego dnia kończy swoje prace rozwojowe i wsparcie dla systemu operacyjnego Windows XP. Któż z nas go nie zna. Jego obecność na rynku zbiegła się w czasie z ogromną popularyzacją komputerów, które tuż po roku 2000 stały się bardziej dostępne dla przeciętnych użytkowników. Jak głosiło popularne wówczas hasło - Komputery pod strzechy! Dzięki temu, oraz dzięki legendarnej już stabilności (notabene docenionej dopiero po zmianie na jeden z nowszych systemów) Windows XP zyskał ogromną popularność. Najlepiej świadczą o tym statystyki, według których w chwili obecnej aż w 25% komputerów zainstalowano system Windows XP! Biorąc pod uwagę, że XP został zastąpiony przez Vistę, 7 i najnowsze dziecko Microsoftu czyli kafelkową „Ósemkę”, jest to wynik co najmniej imponujący.

No więc koniec wsparcia. Co to oznacza dla nas - użytkowników? Specjaliści z całego świata wyjaśniają i zarazem straszą mroczną wizją komputerów całkowicie pozbawionych ochrony, systemów z coraz większą ilością siejących spustoszenie wirusów. W konsekwencji nawet umiarkowanie zdolny haker ze smartfonem w ręce bez problemu dobierze się do naszych osobistych danych. Pal licho zdjęcia z wakacji, ale dostęp do banku online to już problem większego kalibru. Jeszcze inni twierdzą, że nasze komputery zostaną zaatakowane przez żarłoczne wirusy, które uniemożliwią nam pracę, skasują dane, lub w najlepszym wypadku, zmienią tapetę na cenzuralną inaczej. Są też tacy, którzy problem bagatelizują, wierząc w już zaimplementowane zabezpieczenia. Jak będzie w rzeczywistości, czas pokaże.

Wymienione zagrożenia będą dotyczyły przede wszystkim systemów podłączonych do Internetu. Czy jednak oznacza to, że komputery niepołączone z siecią nie odczują emerytury systemu XP? Teoretycznie tak, tylko kto w obecnych czasach korzysta z komputera nie podłączając go do Internetu? Otóż jesteście to Wy, drodzy użytkownicy sprzętu medycznego wyposażonego w komputery i stacje robocze. Czy w takim razie nie powinniście mieć żadnych powodów do zmartwień?

Postanowiliśmy zapytać o to naszego wieloletniego Partnera, firmę FotoFinder, producenta światowej klasy wideodermatoskopów. W przeszłości ich urządzenia oparte były na systemie Windows XP. Czy w związku z tym użytkownicy w Polsce powinni coś zmienić w swoich urządzeniach? Luise Kollreider (przedstawiciel firmy FotoFinder) uspokaja, iż firma zrezygnowała z dalszego wykorzystywania systemu Windows XP nie tylko ze względów bezpieczeństwa (mówimy w końcu o bazie danych pacjentów), ale także ze względu na to, że coraz trudniej zapewnić wsparcie techniczne tak wiekowym komputerom. W sytuacji kiedy zawodzi jeden z komponentów, może zaistnieć problem z wymianą podzespołów, ze względu na brak dostępu do odpowiednich sterowników. Właśnie z tego powodu od 2009 roku Fotofinder nie może wspierać systemów Medicam 400, bowiem brakuje dostępnych aktualizacji oprogramowania Dermoscope 3.8 oraz Dermoscope HD. Luise Kollreider rekomenduje aktualizację wideodermatoskopów Fotofinder do systemów przyszłościowych, czyli zawierających najnowszy system operacyjny, oprogramowanie i podzespoły.

Nasi pracownicy chętnie odpowiedzą na ewentualne pytania w kwestii zmian systemu operacyjnego.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Serwis:

Praca zdalna serwisu w trakcie pandemii

„Świat się zmienił! Mówi mi to woda, mówi mi to ziemia, wyczuwam to w powietrzu. Wiele z tego co kiedyś istniało zostało zatracone, bo nie żyją już ci, którzy to pamiętali.” Jakże na czasie są te słowa, wypowiedziane przez Galadrielę w prologu ekranizacji „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena. To jak zmienił się świat obserwujemy wszyscy od ponad roku. Każdy z nas w mniejszy lub większy sposób został dotknięty nową rzeczywistością. Musieliśmy się dostosować do nowych zasad funkcjonowania, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Okiem handlowca

Jako handlowiec Consultronix SA, biorę czynny udział w procesach instalacji urządzeń marki FotoFinder. Ich kluczowym etapem jest szkolenie personelu w zakresie obsługi sprzętu i oprogramowania. 

Archiwizacja bazy danych tylko dla użytkowników EyeCubed™ firmy Ellex

Kontynuując cykl artykułów dotyczących zabezpieczania danych w urządzeniach z naszej oferty, pragnę przedstawić kolejnego bohatera – USG EyeCubed™ firmy Ellex. Od kilku lat EyeCubed™ należy do liderów na rynku medycznym w dziedzinie ultrasonografii okulistycznej. Jego główną zaletą jest doskonała jakość obrazu. Jednak, jak wszyscy wiemy, dobrej jakości zdjęcia zajmują dużo pamięci na dysku komputerowym, co prędzej czy później prowadzi do jej zapełnienia. Warto więc poznać sposoby archiwizowania bazy danych na dyskach zewnętrznych, w celu zachowania płynności użytkowania. 

Archiwizacja bazy danych w stacji diagnostycznej VX120 firmy VISIONIX

W obecnym numerze naszego magazynu CX News, pragnę kontynuować cykl artykułów dotyczących zabezpieczania danych w urządzeniach zainstalowanych w Państwa klinikach. Opisaliśmy już perymetr firmy Frey, wideodermatoskop firmy FotoFinder oraz rodzinę urządzeń Optos. Przyszedł czas na flagowy produkt w naszej ofercie z zakresu diagnostyki okulistycznej, a mianowicie stację diagnostyczną VX120/130 firmy Visionix. 

Archiwizacja badań pacjentów i struktura bazy danych w systemach 200TX i Daytona firmy Optos

W ostatnich numerach naszego czasopisma strony serwisowe zostały poświęcone tematyce archiwizacji danych w perymetrach i wideodermatoskopach, które znajdują się w naszej ofercie. Dzisiaj chciałbym Państwu przybliżyć sposób, w jaki danymi pacjentów gospodarują systemy 200TX oraz Daytona firmy Optos.