Zmiany w systemie wdrażania funduszy dla inwestycji z sektora medycznego
Autor: dr Jacek Świtała
Kategoria: Finanse Artykuł opublikowano w CX News nr 1/20/2007
Pomimo wielu informacji dostępnych w publicznych mediach bieżący rok nie będzie należał do szczególnie atrakcyjnych w zakresie dostępności bezzwrotnej pomocy finansowej dla inwestycji z sektora medycznego.
W roku 2006 skończył się okres programowania polityki strukturalnej, skończyły się też pieniądze przeznaczone na jej realizację. Od 1 stycznia rozpoczął się nowy okres i nowe pieniądze, ale przedsiębiorcy muszą cierpliwie czekać na ich uruchomienie. System wdrażania funduszy uległ dość daleko idącym zmianom – moim zdaniem najbardziej atrakcyjne dla firm z sektora medycznego będą teraz środki dostępne w ramach programów regionalnych – każde województwo posiada taki program, w większości z nich jest on na finalnym etapie uzgadniania z Radą Ministrów. Następnie program taki trafia do Komisji Europejskiej, która teoretycznie ma 4 miesiące na jego akceptację, potem należy cierpliwie czekać na nabory wniosków… Patrząc realnie nie należy spodziewać się naborów wcześniej niż pod koniec III kwartału br. Zasady dofinansowania w większości przypadków też nie są jeszcze znane, gdyż każde województwo będzie rządzić się swoimi prawami, zmianie może ulec więc zarówno udział procentowy dofinansowania, jak i kwota dotacji. Bez wątpienia na znaczące wsparcie będą mogły liczyć firmy medyczne położone na terenach wiejskich, dla nich będzie przeznaczony osobny program, gdzie liczyć można na 500 tys. zł dotacji, co stanowić będzie nie więcej niż 50% kosztów inwestycji. Mam nadzieję, że w przyszłym numerze CX-News będę mógł przekazać Państwu bardziej szczegółowe informacje – obecnie większość informacji to niestety założenia.
Dostępne są jeszcze środki w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Głównym celem priorytetu 5 „Ochrona zdrowotna i opieka nad dzieckiem” jest poprawa warunków zdrowotnych społeczeństwa poprzez m.in. programy promocji zdrowia i profilaktyki, poprawę jakości usług w jednostkach ochrony zdrowia, zwiększenie dostępności i usprawnienie podstawowej oraz specjalistycznej opieki zdrowotnej. Termin naboru wniosków upływa 16 kwietnia 2007 r. W ramach tego priorytetu w ostatnim naborze (jesień 2005) wpłynęło 371 wniosków o łącznej wartości 357 751 605 EUR (przy alokacji środków 16,92 mln EUR). Szanse otrzymania dofinansowania nie są wielkie, ale kto nie złoży wniosku ten na pewno nie dostanie…
Jeśli są Państwo zainteresowani bliższymi szczegółami związanymi z opisanymi powyżej programami, potrzebują rady lub pomocy w wypełnianiu aplikacji, prosimy o kontakt: www.consultronix.pl oraz www.eurofin.pl