Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Znaczenie wideodermatoskopii w codziennej praktyce

Autorzy:
Barbara Zegarska, dr hab. n. med.Wojciech Zegarski, prof. dr hab. n. med.

Wideodermatoskopia, czyli ocena zmian barwnikowych to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyczna, niezastąpiona w codziennej praktyce dermatologa i chirurga onkologa. Pozwala w przeciągu kilku minut postawić prawidłową diagnozę i co najważniejsze rozpoznać lub wykluczyć czerniaka skóry. Służy do oceny i różnicowania nie tylko znamion barwnikowych, ale również innych zmian takich jak: zmiany naczyniowe, brodawki łojotokowe, rak podstawno komórkowy czy włókniak twardy.

Tradycyjne dermatoskopy powiększają obraz 10 lub 20 – krotnie. System FotoFinder – Dermoscope Classic, dzięki zastosowaniu powiększenia nawet 160 – krotnego zwiększa znacznie czułość badania, pozwala w porównaniu z innymi aparatami wykazać różne cechy morfologiczne obserwowanej zmiany. Program Mole Analyzer opracowany jest tak, że pozwala na bardzo szczegółową analizę, określa wszystkie parametry według reguły ABCD oraz pomaga oznaczać Total Dermoscopy Score. Nowa kamera Medicam 800 HD daje obraz wysokiej jakości o dużej rozdzielczości. Oczywiście badanie to nie zastąpi badania histopatologicznego, które jest badaniem ostatecznie rozstrzygającym, ale stanowi w pewnym sensie coś pośredniego pomiędzy badaniem tzw. gołym okiem a badaniem histopatologicznym. Obraz zmian można zapisać w formie elektronicznej, co pozwala na cyfrową archiwizację obrazów, kontrolę zmian barwnikowych i porównywanie obrazów zmian skórnych w czasie oraz kompletną dokumentację procesu leczenia. Możliwość obserwacji zmian na monitorze jest również bardzo cenne dla pacjentów. Dzięki temu pacjent wraz lekarzem uczestniczy w badaniu, może sam się przekonać co do celowości np. chirurgicznego usunięcia zmiany. Na podstawie własnego, wieloletniego doświadczenia pracy na zwykłym dermatoskopie, możemy stwierdzić, że wielu pacjentów zgłaszających się systematycznie na badanie docenia wartość aparatu FotoFinder i bardzo chętnie wdają się w dyskusje na temat wyglądu analizowanych znamion. Już kilkunastu badanych pacjentów powiedziało: „no tak Pani Doktor lub Panie Profesorze, teraz widzę, a poprzednio jak Pani/Pan oglądał tym aparacikiem to wierzyłam/em na słowo”.

Dodatkowo cały system FotoFinder jest tak skonstruowany, że istnieje możliwość rozbudowy o moduły dodatkowe. Dla dermatologa cennym modułem jest program Trichoscan. Jest to alternatywa dla klasycznego trichogramu, który nie zawsze jest akceptowany przez pacjentów, zgłaszających się z powodu wypadania włosów. Badanie to można wykonać w kilka minut, a pacjent nie jest narażony na wyrywanie włosów. Trichoscan łączy metodę mikroskopii epiluminescencyjnej z komputerową analizą obrazu. Określa strukturę włosa oraz ilość włosów w okresie anagenu, telogenu i katagenu. Możliwość zapisania badania i późniejsze porównywanie obrazów w czasie pozwala na obserwację postępów leczenia np. po zabiegach mezoterapii.

Reasumując należy podkreślić, że aparat FotoFinder służący do wideodermatoskopii umożliwia nie tylko szybkie, przesiewowe badanie, ale również długotrwałe obserwacje, szczegółową analizę znamion i na pewno ułatwia codzienną pracę w naszej codziennej praktyce celem, jak najwcześniejszego wykrycia czerniaka skóry.

FOtofinder
Autorzy
Barbara Zegarska, dr hab...
Wojciech Zegarski, prof....

Clinica Dermatoestetica