Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Zobacz więcej dzięki technologii szerokokątnego obrazowania

Autor:
Dariusz Łagan

Optos wprowadził na rynek urządzenie 200 Tx umożliwiające ultraszerokokątne obrazowanie siatkówki. Stanowi to nieocenione wsparcie dla lekarzy zarówno w diagnozowaniu, dokumentowaniu, jak i monitorowaniu chorób oczu, których pierwsze objawy mogą być zlokalizowane na peryferiach siatkówki. W takich przypadkach są one niezauważalne dla tradycyjnych technik badania.

porównanie zakresu kątowego

Nowe urządzenie, zaprojektowane jako specjalistyczne urządzenie dla okulistyki, oferuje obrazowanie siatkówki falą o różnej długości (czerwoną, zieloną oraz niebieską), a także zawiera opcje dla obrazowania barwnego, bezczerwiennego, angiografii fluoresceinowej oraz autofluorescencji. Z wykorzystaniem obrazów siatkówki, wykonywanych bezkontaktowo, których zakres obejmuje do 200° w pojedynczym ujęciu, lekarze specjaliści są w stanie wykryć więcej symptomów choroby, co znacznie ułatwia podejmowanie decyzji dotyczących wyboru metod leczenia.Optos 200 Tx jest wszechstronnym narzędziem, które pozwala na uzyskanie ultraszerokokątnego, cyfrowego obrazu siatkówkowego za pomocą poszczególnych modułów.

W pierwszym module „optomap plus” bez używania mydriatyków uzyskujemy szerokokątny obraz obejmujący 200°, przy zdolności rozdzielczej 14 µm. Laser czerwony i zielony dostarczają informacji niezbędnych dla interpretacji i diagnozy. Światło zielone (532 nm), „bezczerwienne” dostarcza informacji o unerwionej części siatkówki oka do RPE, natomiast światło czerwone (633 nm) obrazuje głębsze struktury siatkówki oka (RPE do naczyniówki). Istotną zaletą tego modułu jest możliwość wykonania pomiaru na wąskich źrenicach (2 mm), a czas badania nie przekracza dwóch sekund.

Moduł „optomap af” pozwala uzyskać szerokokątny obraz autofluorescencji wykonany z pomocą zielonego lasera. Takie rozwiązanie jest zarówno niezwykle wygodne jak i bezpieczne dla delikatnych struktur oka.

Trzeci moduł – „optomap fa” zapewnia ultraszerokokątny obraz angiografii siatkówkowej w wysokiej rozdzielczości. Pomiar wykonywany jest podczas jednego badania przez bezkontaktowy, uproszczony proces rejestrowania obrazu. Pomiar wykonywany jest za pomocą niebieskiego lasera.

obraz autofluorescencji

W urządzeniu Optos 200 Tx zastosowano szereg innowacyjnych rozwiązań. Technologia Virtual Point pozwala na wykonywanie panoramicznych zdjęć wnętrza oka. Tryb ResMAX dokonuje z kolei wzmocnienia, pozwalającego uzyskać większą rozdzielczość w biegunie (11 µm). Ponadto Optos 200 Tx to pierwszy system oferujący ultraszerokokątny obraz zmian w RPE za pomocą autofluorescencji. Zarówno obrazowanie barwne jak i autofluorescencja mogą być wykonywane w jednym badaniu jednocześnie. Co więcej, urządzenie zostało wyposażone w stabilne oprogramowanie, zapewniające łatwą obróbkę oraz sprawną archiwizację obrazów, a sterowanie dokonywane jest za pomocą intuicyjnego panelu dotykowego. Pomocna jest również technologia autopozycjonowania pacjenta odbywająca się w trzech płaszczyznach. Optos 200 Tx jest wszechstronnym narzędziem, które pozwala na uzyskanie ultraszerokokątnego, cyfrowego obrazu siatkówkowego za pomocą poszczególnych modułów.W pierwszym module „optomap plus” bez używania mydriatyków uzyskujemy szerokokątny obraz obejmujący 200°, przy zdolności rozdzielczej 14 µm. Laser czerwony i zielony dostarczają informacji niezbędnych dla interpretacji i diagnozy. Światło zielone (532 nm), „bezczerwienne” dostarcza informacji o unerwionej części siatkówki oka do RPE, natomiast światło czerwone (633 nm) obrazuje głębsze struktury siatkówki oka (RPE do naczyniówki). Istotną zaletą tego modułu jest możliwość wykonania pomiaru na wąskich źrenicach (2 mm), a czas badania nie przekracza dwóch sekund.

Moduł „optomap af” pozwala uzyskać szerokokątny obraz autofluorescencji wykonany z pomocą zielonego lasera. Takie rozwiązanie jest zarówno niezwykle wygodne jak i bezpieczne dla delikatnych struktur oka.

Trzeci moduł – „optomap fa” zapewnia ultraszerokokątny obraz angiografii siatkówkowej w wysokiej rozdzielczości. Pomiar wykonywany jest podczas jednego badania przez bezkontaktowy, uproszczony proces rejestrowania obrazu. Pomiar wykonywany jest za pomocą niebieskiego lasera.

Optomap, Optomap plus, Optomap fa

W urządzeniu Optos 200 Tx zastosowano szereg innowacyjnych rozwiązań. Technologia Virtual Point pozwala na wykonywanie panoramicznych zdjęć wnętrza oka. Tryb ResMAX dokonuje z kolei wzmocnienia, pozwalającego uzyskać większą rozdzielczość w biegunie (11 µm). Ponadto Optos 200 Tx to pierwszy system oferujący ultraszerokokątny obraz zmian w RPE za pomocą autofluorescencji. Zarówno obrazowanie barwne jak i autofluorescencja mogą być wykonywane w jednym badaniu jednocześnie. Co więcej, urządzenie zostało wyposażone w stabilne oprogramowanie, zapewniające łatwą obróbkę oraz sprawną archiwizację obrazów, a sterowanie dokonywane jest za pomocą intuicyjnego panelu dotykowego. Pomocna jest również technologia autopozycjonowania pacjenta odbywająca się w trzech płaszczyznach.Urządzenie stwarza zupełnie nowe możliwości w dziedzinie diagnostyki okulistycznej.

Autorzy
Dariusz Łagan

Consultronix