Zwolnienie

Autor: Krzysztof Piasecki

Kategoria: Kultura i nauka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/23/2008

Niedawno odbyły się strajki celników. Tiry stały na granicy w kilometrowych kolejkach a celnicy strajkowali. Tak to nam przedstawiono. A nieprawda. Celnicy nie mogli wykonywać swoich obowiązków. Byli chorzy. Przecież taki chory celnik może nie zauważyć schowanej marihuany lub czeczeńskiego uchodźcy. Mało tego. Może zrazić kierowcę tego Tira, który jest osłabiony przecież w wyniku wielogodzinnego stania i niedożywienia. Więc jak podano „celnicy poszli na zwolnienia lekarskie”. Skoro „ poszli „ to znaczy nie było z nimi tak źle. Inaczej by podano „ celnicy pojechali na zwolnienia lekarskie”.

Na sygnale. Komuś mogłoby się wydawać dziwne, że komunikat nie mówił: „ celnicy poszli do szpitali” tylko „ na zwolnienia”. To, dlatego, że celnicy właśnie zwalniali, lub inaczej spowalniali, odprawę Tirów. Bo chyba nikt nie przypuszcza, że celnicy będąc w pełni zdrowia poszli do lekarzy wziąć zwolnienie z pracy pod pozorem, że są chorzy. Przecież taki lekarz od razu się zorientuje, że celnik symuluje i zwolnienia nie da, a nawet może zawiadomić pracodawcę o próbie wyłudzenia zaświadczenia. Przecież taki lekarz wie, że za okres zwolnienia celnik pobierze wynagrodzenie, więc byłoby to tym bardziej nieuczciwe. A celnik, który przyzwyczajony jest, na co dzień do egzekwowania prawa przecież sam prawa nie będzie łamał. To tak jakby uznać, że ktoś wezwany do sądu przysyłający zwolnienie lekarskie jest zdrowy. Oj coś mi się chyba w głowie miesza …oj miesza …Lepiej nie będę kończył tego felietoniku. Idę na zwolnienie …. A może by tak raz pójść na przyspieszenieOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Kultura i nauka:

CX Art - Tworzymy Galerię Młodej Sztuki

Pandemia trwa już drugi rok i dla niektórych środowisk jest katastrofalna w skutkach. Ucierpiała cała branża około turystyczna, wystawiennicza, ale też np. producenci pasz. Okazuje się, że ponad 40% kurczaków było kupowanych przez restauracje – restauracje stanęły, co pociągnęło w dół także producentów karm dla zwierząt. Takie przykłady można by mnożyć. Jedną z najbardziej dotkniętych lockdownem grup są artyści i oczywiście nie mam na myśli Zenka M., bo... nie, Maryli R., bo jej bieda w oczy nie zajrzy, czy artystów serialowych - ci mają się lepiej niż przed pandemią. 

CX Art - Tworzymy Galerię Młodej Sztuki - Dr hab. Marcin Kowalik

Idea wsparcia młodych artystów narodziła się około rok temu. Stopniowo ewoluowała, by wreszcie przyjąć kształt niecodziennego mecenatu. Ma on łączyć ze sobą dwa środowiska: pierwsze - skupione wokół Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i drugie - biznesowe, reprezentowane przez Consultronix. Naszą wspólną ambicją jest nie tylko wyłuskanie tych najzdolniejszych studentów, lecz także ich szeroka promocja. Wydaje mi się, że rozpoznawalność jest tym, czego właśnie najbardziej brakuje początkującemu artyście. Na tegoroczną, pierwszą zresztą, edycję konkursu wpłynęło dużo wartościowych prac. Jestem przekonany, że podczas kolejnych poznamy jeszcze wiele nietuzinkowych osobistości. Dzięki temu na przestrzeni kilku lat w Krakowie ma szansę powstać Galeria Młodej Sztuki – to bardzo inspirujące. ♦

Zaznacz

Ostatnio wykorzystując komputer łączyłem się z różnymi urzędami usiłując załatwić różne sprawy. A to z ZUS-em, a to z Grodzkim Urzędem Pracy… Dałem na końcu zdania kropeczki, bo jeszcze nie skończyłem załatwiania, więc może jeszcze z jakimś innym urzędem będę się łączył. Nie jestem już najmłodszy, więc nie urodziłem się z umiejętnością klikania. Musiałem ją zdobyć. Nie wiem, jak to się dzieje, że smarkacz, który od ziemi ledwo odrósł już sobie z tym radzi lepiej niż człowiek doświadczony i komputera wyuczony. Fakt, że taki smarkacz rzadko łączy się  z ZUS-em. A może by go tam wpuścić? Ciekawe jak by sobie poradził. 

Rok w klatce

Przyzwyczailiśmy się do tego nowego świata. Wszystko (albo prawie wszystko) zdalnie i na odległość. Z pokoju, kuchni, a jak trzeba to i z łazienki. W pidżamie, kapciach lub T-shircie. Za to o każdej porze dnia, a czasem i nocy. Tak wygląda nowe życie w nowych, pandemicznych czasach. Nawet tak tradycyjne i konserwatywne instytucje jak Kościół, czy dziedziny życia jak sztuka, nie mówiąc już o nauce, przeniosły się z konieczności do świata on-line.