Życzę Państwu, abyśmy mogli w spokoju odfajkować jeszcze jeden katun...

Autor: Zbigniew Mazgaj

Kategoria: Kultura i nauka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/33/2010

Mądrym dla memoryjału, idiotom dla nauki, politykom dla praktyki, melankolikom dla rozrywki...(1)

 

Wielce Szanowni Państwo!

Ostatnimi czasy wszelakie stacje telewizyjne (od plotkarskich po National Geographic czy Discovery), propagują wizję końca świata w grudniu A.D. 2012. Ponoć już dawno, dawno temu wiedzieli o tym starożytni, a zwłaszcza Majowie dysponujący Super Kalendarzem. Cóż, wierni PT Czytelnicy wiedzą, że całkowitą odpowiedzialność za bzdury szerzone przez telewizję ponosi niejaki Friedrich Wilhelm Viktor Albert von Preußen, lepiej znany jako Deutscher Kaiser Wilhelm II. Myślę jednak, że nie od rzeczy będzie przyjrzeć się bliżej owemu kalendarzowi, by zidentyfikować źródło, z którego oszołomy tankują dzisiaj do upojenia. Cóż, trzeba przyznać, że kultury Ameryki Środkowej miały istnego fijoła na punkcie czasu, a Majowie nie byli wyjątkiem. Ba, używając równocześnie trzech kalendarzy byli wręcz obrzydliwie trendy. Ale czy mogli znać datę końca świata? Oceńcie sami.

W Ameryce Środkowej powszechnie używano dwu kalendarzy, prawdopodobnie odziedziczonych po Olmekach, (ok. XX - IX w p.n.e.). Był to 260 dniowy rytualny  tzolkin  składający się z 13 „miesięcy” liczących po 20 dni oraz „słoneczny”  haab   liczący 18 „miesięcy” plus pięć dni ekstra, uważanych za tak pechowe, że nie miały nazw własnych. Jednakże dni i „miesiące” nie następowały tak jak w naszym kalendarzu. Były to niezależne cykle biegnące równolegle, mniej więcej tak jakby po 1 stycznia następował 2 lutego, potem 3 marca i tak dalej, aż do 12 grudnia po którym wstawał 13 dzień stycznia. Aby podać pełną datę należało użyć cykli z obu kalendarzy. Pewien fakt rodził problem, że po upływie 52  haab  (lub 73 tzolkin jeżeli ktoś woli), cykle „zerowały” się i daty zaczynały się powtarzać. Kapłani, rzecz jasna, doskonale zdawali sobie z tego sprawę i czcili to wydarzenie pan-Mezoamerykańskim  świętem okraszonym wielkim pijaństwem i wznoszeniem nowych budowli ku czci bogów. No, niezupełnie nowych, bowiem świątynie stały nad świętymi miejscami i  sacrum nijak nie dało się przenieść. Okładano więc istniejące piramidy nową skorupą, tworząc konstrukcje przypominające cebulę. Ta technologia, poza gigantyczną redukcją kosztów, przyniosła mnóstwo frajdy dzisiejszym archeologom, umożliwiając chociażby badania nad kalendarzem. Zastanawiacie się jak można było wymyślić coś tak pokręconego? Cóż, wśród Indian powszechny był usus  Herba Nicotiana, a wszakże nie od dzisiaj wiadomo, że Skutek jego ten: Mózg chędoży(1).

Jak widzicie, opisany system nie nadawał się do mierzenia okresów dłuższych niż około 52 lata, poza tym haab liczył 365 dni, a że nie stosowano lat przestępnych początek roku przesuwał się o 1 dzień co 4 lata, by w ciągu 1460 lat zatoczyć pełen krąg.  Cóż, te kalendarze zdecydowanie nie były szczytem precyzji. Może właśnie dlatego powstała długa rachuba, prawdopodobnie autorski wynalazek Majów. W każdym razie nie znamy innej kultury, która by się nią posługiwała. Opiera się ona na zliczaniu ilości dni, które upłynęły od „dnia zero” (coś jak narodzenie Chrystusa). Do zapisu dat wykorzystywano pozycyjny system dwudziestkowy, tyle że dość specyficzny:

Pozostaje kwestia korelacji, czyli ustalenia jakiej dacie z kalendarza gregoriańskiego odpowiada „dzień zero”.  Według różnych autorów przypada on gdzieś pomiędzy 3640 a 3114 rokiem p.n.e.,  zatem rozbieżności przekraczają 500 lat! Jeżeli jednak założymy, że prawidłowa jest najpowszechniej dzisiaj przyjęta data (11 sierpnia 3114 p.n.e.) oraz prawdziwa jest teza o zerowaniu liczby baktunów po przekroczeniu wartości 13, to 21 grudnia A.D. 2012 nastąpi koniec... cyklu długiej rachuby.

Czy to aby koniec świata? Jakoś nie wierzę. Ale też, Moiściewy, jeżeli ktoś zechce  Pysek wilczy nade drzwiami  lokować dla prezerwatywy(1),  zrozumiem! 

Życzę Państwu, abyśmy mogli w spokoju odfajkować jeszcze niejeden  katun...
 

ZM

 

(1)X. Benedykt Chmielowski, Nowe Ateny, 1745-1746Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Kultura i nauka:

Wirus, patogen, antygen. Czyli jak Natura komplikuje testy antygenowe

Trudno zaakceptować, że coś tak znikomego jak wirus, rzuci świat na kolana, osiągając mistrzostwo w zakaźności: obleciał kulę ziemską, przemierzył południki i równoleżniki, odwiedził przedszkola i emerytów oraz zmusił nas do zabawy w kotka i myszkę.

Panta rei

Długie wieczory, pogoda i ogólna sytuacja skłoniły mnie do zadumy. Tym razem nad tym, jak słowa zmieniają znaczenie wraz z upływem czasu. Ludzie uczeni nazywają to dryfem semantycznym. Podryfujmy zatem przez chwilę wspólnie. Zacznijmy od Józefa Ignacego Kraszewskiego, który główną bohaterkę „Starej Baśni” nazwał Dziwą. Dzisiaj facet, który tak zwróciłby się do kobiety, zapewne ryzykowałby kilka razów „z liścia”. A przecież by zostać Dziwą, kobieta musiała odznaczać się nie byle jakimi przymiotami ciała i ducha! Dlaczego dzisiaj to słowo stało się wulgaryzmem? Zapewne przez skojarzenie z podobnie brzmiącą „dziwką”, wywodzącą się wszak ze starosłowiańskiego děvъka (dziewczyna). A, że nieszczęsna Dziwa pochodzi od zupełnie innego, również starosłowiańskiego słowa divъ (podziw, zachwyt, zdumienie), nikogo już dziś nie rusza.

Proroctwa się spełniają, czyli felieton antyklerykalny

Św. Paweł (prywatnie mój ulubiony Apostoł) w jednym ze swoich listów napisał znamienne słowa: „Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł” (1 Kor. 10,12). Wracają one do mnie po tym niezwykłym i zaskakującym 2020 r., który szczęśliwie mamy już za sobą. Roku, który miał być ciekawszy od poprzednich, w którym mieliśmy być cały czas piękni, młodzi i bogaci. Wydawało się, że stoimy na twardym, a tymczasem szybko wszyscy upadliśmy. 

Marchewka

Czytam, że jest ogłoszony konkurs. Konkurs typu „nie kij a marchewka”. Chodzi o to, że w czasie pandemii wprowadzono mnóstwo obostrzeń. Za niestosowanie się do nich, grożą kary. 

„Strategie leczenia jaskry” – długo oczekiwana książka na polskim rynku wydawniczym

Właśnie ukazała się na rynku monografia „Strategie leczenia jaskry”. Książka ta powstała na bazie wieloletniego doświadczenia specjalistów z dwóch wiodących ośrodków okulistycznych w leczeniu jaskry w Polsce i uznawanych na świecie.