Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Andrzejki Dermatologiczne 2013 wykład dr Giovanni Pellacaniego

Autor:
Andrzej Kaszuba, prof. dr hab. n. med.

W imieniu komitetu naukowego VII Ogólnopolskiej Konferencji Edukacyjnej „Andrzejki Dermatologiczne 2013”, organizatora – Wydawnictwa Czelej oraz firmy Consultronix chciałbym zaprosić Państwa na wykład naszego gościa z Włoch – dr Giovanni Pellacaniego, profesora dermatologii w Klinice Dermatologii Uniwersytetu w Modenie i Prowincji Reggio Emilia.

Od 1995 roku badania profesora dotyczą głównie nieinwazyjnych metod badawczych w dermatologii i dermatoonkologii. Jest autorem licznych doniesień naukowych i rozdziałów w książkach na temat diagnostyki dermoskopowej zmian barwnikowych skóry i czerniaka, zastosowań cyfrowych systemów obrazowania oraz laserowej mikroskopii konfokalnej in vivo do badań cytologii i architektury guzów skóry.

Metody diagnostyki wczesnych faz rozwoju czerniaka są w dalszym ciągu niedoskonałe, a niektóre znamiona melanocytowe pomimo cech całkowitej łagodności w obrazie histopatologicznym w badaniu dermoskopowym dają wynik fałszywie dodatni, a w innych, np. w czerniaku amelanocytowym, czerniaku guzkowym czy akralnym nie gwarantują prawidłowego rozpoznania, dając wyniki fałszywie ujemne. Bardzo ważna w tych przypadkach jest możliwość zastosowania nowych metod wspomagających rozpoznanie.

Konieczność zwiększenia diagnostycznej dokładności, a więc swoistości oraz czułości w nowotworach skóry i w czerniaku doprowadziła do rozwoju nowych nieinwazyjnych technik badawczych in vivo obejmujących: ultrasonografię, dermoskopię, cyfrową fotografię, konfokalną skaningową mikroskopię laserową (CLSM), rezonans magnetyczny, czy optyczną, koherencyjną tomografię.

Od kiedy wykazano, że komórki bogate w organelle i melaninę dają wyższy kontrast, rozpoczęto stosować CLSM dla scharakteryzowania melanocytowych zmian łagodnych i złośliwych.

Nowoczesne systemy dermoskopowe, a właściwie już histoskopowe, oparte są o metody konfokalnej mikroskopii laserowej. Wykorzystując światło odbite pozwalają uwidocznić szereg nowych diagnostycznie użytecznych cech umiejscowionych pod powierzchnią skóry, dotychczas niewidocznych nieuzbrojonym okiem. Pozwalają także badać naskórek i warstwę brodawkowatą skóry w rozdzielczości podobnej do histologicznej.

Profesor Pellacani jest autorem wielu pionierskich publikacji dotyczących badań znamion barwnikowych i czerniaka przy użyciu konfokalnej, skaningowej mikroskopii laserowej światła odbitego in vivo.

Wykład Profesora będzie dotyczył zastosowania tej metody w diagnostyce dermatologicznej.Serdecznie zapraszam.

Profesor_Pellacani
Autorzy
Andrzej Kaszuba, prof. d...