Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Badanie refrakcji w mgnieniu oka Plusoptix A16

Autor:
Kamil Środa

Badania refrakcji u najmłodszych dzieci z pewnością nie należą do najłatwiejszych. Maluchy często reagują strachem na przymusowe zakrapianie oczu i na bezpośredni kontakt z urządzeniem pomiarowym. Całość badania z ich perspektywy może wydawać się traumatycznym przeżyciem.Z tego względu na naszym rynku dużą popularnością cieszą się autorefraktometry pediatryczne niemieckiej firmy Plusoptix. Te niepozorne urządzenia sprawiają, że badania osób najmłodszych i niepełnosprawnych przebiegają znacznie szybciej i przyjemniej.

Fot. 1. Badanie refrakcji z wykorzystaniem aparatu Plusoptix A16

Obuoczny pomiar refrakcji jest wykonywany z odległości 1 metra bez konieczności porażania akomodacji. Procedura jest błyskawiczna – wymaga zaledwie 0.5 sekundy skupienia uwagi dziecka na aparacie. Podczas badania pacjent siedzi na kolanach rodzica, jednocześnie obserwując uśmiechniętą, migającą „buźkę”, będącą w rzeczywistości głowicą urządzenia emitującą fale podczerwone.

W 2017 roku Plusoptix zrobił kolejny krok naprzód wprowadzając model A16 – następcę znanego, stacjonarnego urządzenia A09 Emily.Co wprowadza nowa wersja urządzenia? Sprawdzona technologia pomiaru pozostaje bez zmian. Badanie z odległości 1 metra, trwające 0.5 sekundy, pozwala na pomiar: sfery, cylindra (w tym jego osi), średnicy źrenic, odległości między źrenicami, a także tzw. współczynnika asymetrii spojrzenia, który jest wyznaczany na podstawie map refl eksów rogówkowych i umożliwia stwierdzenie czy dziecko zezuje.

Fot. 2. Autorefraktometr pediatryczny A16 firmy Plusoptix

Zmieniła się natomiast głowica aparatu. W poprzednim modelu stacjonarnym, by wykonać pomiar należało, kierując głowicę w stronę dziecka, obserwować obraz na zewnętrznym monitorze, co mogło być rozpraszające tak dla pacjenta, jak i prowadzącego badanie. Obecnie w głowicę pomiarową wbudowany jest niewielki wyświetlacz. Przy czym monitor zewnętrzny może służyć jako pomoc w omówieniu z rodzicem wyników pomiaru. Dodatkowo aparat ma opcję wydruku czytelnego raportu z wizyty.

Dopracowany został również wygląd aparatu, który na pewno spodoba się najmłodszym i przyciągnie ich uwagę. Istotną kwestią jest możliwość przesyłania wyników za pomocą sieci LAN, jak i wbudowanego modułu WiFi, wszystko za pośrednictwem nowego, usprawnionego systemu operacyjnego.

Fot. 3. Ewolucja urządzeń Plusoptix na przestrzeni lat

Zmiany, jakie charakteryzują nowy model nie są rewolucyjne, ale z pewnością jest to przemyślany postęp, rozsądna ewolucja. Warto zaznaczyć, że wciąż dostępna jest przenośna wersja aparatu – model A12C. Zatem który z nich wybrać? To zależy głównie od Państwa preferencji, sposobu pracy oraz wizji potencjalnego wykorzystania sprzętu. Niezależnie od decyzji, aparaty Plusoptix to gwarancja komfortu badania w przypadkach wymagających szczególnego podejścia do pacjenta.Chętnie odpowiemy na wszelkie Państwa pytania dotyczące autorefraktometrów firmy Plusoptix.

Autorzy
Kamil Środa

Consultronix