Kompresjoterapia po zabiegach endowaskularnych

Autor: mgr Monika Cygler

Kategoria: Flebologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/60/2017

Kompresjoterapia to leczenie uciskiem. Jest ważną, powszechną i skuteczną metodą leczenia pacjentów z niewydolnością żylną i limfatyczną. Poprzez zewnętrzny ucisk na tkanki uzyskuje się poprawę przepływu krwi żylnej i chłonki.
 
W przypadku niewydolności żylnej kompresjoterapia znajduje zastosowanie w profilaktyce schorzeń żylnych i zapobieganiu zastojom żylnym, w łagodzeniu objawów związanych z występowaniem żylaków, w leczeniu zapaleń żył i zakrzepicy żył głębokich łącznie z zespołem pozakrzepowym, w tym owrzodzeń podudzi.
 
Kompresja stosowana jest także po zabiegach na żyłach w celu łagodzenia bólu oraz przede wszystkim zapobiegania powikłaniom, głównie zakrzepowym.
 
Urazy ścian naczyń, do których dochodzi podczas każdego zabiegu naczyniowego, to jeden z trzech czynników ryzyka zakrzepicy triady Virchowa, dlatego profilaktyka przeciwzakrzepowa po zabiegach na żyłach jest koniecznością. Ważne jest, by jak najszybciej pacjent został uruchomiony, ponieważ ruch mięśni odgrywa ogromną rolę w stymulowaniu przepływu krwi żylnej z nóg w kierunku serca. Dodatkowo ucisk zewnętrzny przybliża ściany naczynia, zwęża je i tym samym szybkość powrotu zwiększa się, a ryzyko tworzenia zakrzepów maleje. Kompresjoterapia wpływa więc na minimalizację drugiego czynnika triady – zapobiega zastojom i zwiększa prędkość przepływu krwi żylnej.
Rys. 2. Rozkład ciśnienia w pończochach Comprinet® Forte 35
 
Do kompresjoterapii po zabiegach na żyłach wykorzystuje się bandaże lub wygodniejsze w aplikacji – gotowe pończochy uciskowe o stopniowanym ucisku. Najsilniejszy ucisk jest na poziomie kostki i zmniejsza się stopniowo od części dystalnych do proksymalnych. Poziom kompresji określa się w mmHg podając wartości maksymalne, czyli poziom ucisku na tkanki tuż nad kostką. Zalecane jest stosowanie wyrobów pończoszniczych w 2. (23-34 mmHg) lub 3. (34-45 mmHg) klasie ucisku. Najczęściej zabiegi dotyczą żyły odpiszczelowej, dlatego kompresja obejmuje okolice całej nogi, aż do pachwiny. Również przy zabiegach na naczyniach podudzia, np. związanych z niewydolnością żyły odstrzałkowej, istotne, by powrót żylny był wspierany we wszystkich naczyniach kończyn dolnych, także tych nie poddanych zabiegowi.
Wielu producentów oferuje różnorodne pończochy w obu klasach kompresji. Dostępne są modele różniące się kolorami przędzy, rodzajem wykończeń silikonowych (pończochy samonośne), w wersji z pełną stopą lub odkrytymi palcami. 
 
Dopasowanie odpowiedniego rozmiaru do obwodów i długości nóg pacjenta wymaga wyboru nawet spośród 36 rozmiarów. Aspekt ekonomiczny związany z zapewnieniem w klinice tak bogatego asortymentu do zaopatrzenia pacjentów po zabiegu, zniechęca w utrzymywaniu magazynu pończoch kompresyjnych i najczęściej pacjenci proszeni są przed zabiegiem o samodzielne zaopatrzenie się w pończochy kompresyjne.
Dodatkowo pończochy takie należy zdejmować na noc z uwagi na wywieranie w spoczynku zbyt dużego ciśnienia i możliwych działań niepożądanych związanych z niedokrwieniem tętniczym. Może to stanowić problem w opiece nad pacjentami w starszym wieku, a przecież niewydolność żylna to schorzenie związane ze starzeniem się organizmu. Pończoch nie należy prać w wysokich temperaturach oraz nie można ich sterylizować, co może być istotne w utrzymaniu okolic ran w sterylnych warunkach.
 
Na rynku pojawiły się specjalne pończochy przeciwzakrzepowe, które te trudności omijają. Comprinet® Forte 23 i Comprinet® Forte 35 to pończochy przeznaczone do zaopatrzenia przed- śród- i pozabiegowego o maksymalnych ciśnieniach odpowiednio: 23 mmHg i 35 mmHg.
Rozciągliwość wzdłużna i poprzeczna w połączeniu z profilowaniem kształtu nogi gwarantuje prawidłowy gradient ciśnienia. Z uwagi na unikalne właściwości sprężystości przędzy można je nosić nieprzerwanie, także podczas wypoczynku nocnego do kilku dni minimalizując ryzyko niedokrwienia.
 Fot. 1. Kolorowe i numeryczne oznaczenia kompresji pozwalają na szybki dobór prawidłowego rozmiaru
Comprinet® Forte dostępny jest w zaledwie czterech rozmiarach. Ze względu na unikalne właściwości sprężystości przędzy i jej dwukierunkową rozciągliwość gwarantuje prawidłowe ciśnienia dla niemal wszystkich pacjentów, nawet o ekstremalnych rozmiarach nóg (obwód kostki do 30 cm, obwód w połowie uda do 90 cm). Kolorowe oznaczenia na pięcie i dodatkowo numeryczne oznaczenia kompresji (23 lub 35) na grzbiecie stopy pozwalają na szybką identyfikację i dobór prawidłowego rozmiaru.
 
Comprinet® Forte dostępne jest w wersji z odkrytymi palcami, co pozwala na prostą i wygodną ocenę krążenia krwi.
Trwała dzianina Comprinet® Forte na bazie włókien poliamidowych zapewnia kompresje na właściwym poziomie do 10 prań nawet w 90 stopniach. Wyroby można sterylizować gazowo. Liczba prań może być kontrolowana poprzez skanowanie kodu kreskowego lub poprzez wykorzystanie odpowiedniego pola na metce.
 
Wskazania
Przed-, śród- i pooperacyjna profilaktyka zakrzepicy u unieruchomionych i mobilnych pacjentów wysokiego ryzyka zakrzepicy żył głębokich, leczenie obrzęku (pooperacyjnego i hydrostatycznego), łagodne żylaki, kontynuacja leczenia zakrzepicy.
Przeciwwskazania
Niedokrwienie (np. zaawansowana choroba tętnic), niekontrolowana, zastoinowa niewydolność serca, septyczne zapalenie żył, siniczy obrzęk bolesny.
Względne przeciwwskazania
Stosować tylko po konsultacji lekarskiej w przypadkach: zakażenia skóry, sączącej dermatozy, reakcji niedostosowania do materiału, zaburzenia wrażliwości, u pacjentów przyjmujących leki wazopresyjne, które mogą powodować skurcz naczyń obwodowych oraz u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.
Inne zalecenia
Błąd pomiaru i złe dopasowanie wyrobów mogą wywołać działania niepożądane. Otwarte rany muszą być zabezpieczone odpowiednim opatrunkiem. Należy regularnie dokonywać oceny reakcji neuro-
naczyniowych wykorzystując do tego okienko rewizyjne.
Co najmniej raz dziennie należy wyroby zdjąć do higieny skóry i inspekcji. Wyroby powinny być prane przynajmniej co trzy dni.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Flebologia:

Współczesne zastosowanie kleju wewnątrznaczyniowego w leczeniu chorób układu żylnego

Klejenie żył w Polsce ma już ponad 4-letnią historię. Pierwsze zabiegi klejenia żylaków za pośrednictwem kleju cyjanoakrylowego (systemem VenaSeal) przeprowadzone zostały przez lekarzy Tomasza Grzelę i Cezarego Szarego. Na początku zabiegi te ograniczały się do leczenia niewydolnych pni żylnych, takich jak żyły odpiszczelowa czy odstrzałkowa.

neoLaser w pigułce - garść informacji o producencie lasera neoV1470

W poprzednim wydaniu CX News lekarze z Centrum Flebologii w Warszawie opisali dla Państwa doświadczenia w pracy z laserem ablacyjnym do zabiegów EVLA – neoV1470. W obecnym numerze czas na charakterystykę producenta tej laserowej perły – izraelską firmę neoLaser.

Studium przypadku: Zamknięcie przetoki okołoodbytnicze

Profi l pacjenta Mężczyzna (29 l.) trafi ł do kliniki w grudniu 2015 roku, skarżąc się na bóle okolicy odbytu występujące codziennie od 10 dni. Dzień przed wizytą u pacjenta nastąpiło wydzielenie ropy. Badanie wykazało niewielki obrzęk wielkości 2x1 cm na godzinie 7-8, natomiast prawidłowe napięcie zwieracza i wewnętrzny naciek jest na godzinie 8–9.

Laseroterapia endowaskularna (EVLT) - ocena skuteczności w leczeniu niewydolności żylnej

Jedną z najnowszych i najskuteczniejszych metod leczenia żylaków kończyn dolnych jest zabieg wewnątrznaczyniowej ablacji niewydolnych żył energią lasera (ang. EVLT – endovenous laser treatment). Zabieg polega na przezskórnym wprowadzeniu do światła chorej żyły światłowodu, którego końcówkę umieszcza się pod kontrolą obrazu USG w części proksymalnej niewydolnej żyły. Następnie po aktywacji generatora, energia laserowa za pomocą światłowodu dostarczana jest do wnętrza żyły. Czynność tę poprzedza znieczulenie żyły za pomocą preparatu tumestencyjnego, tak by działanie energii laserowej ograniczyć tylko do żyły i nie uszkodzić innych otaczających tkanek: nerwów, tętnic oraz żył układu głębokiego. 

Klejenie żył za pomocą systemów VenaBlock© i Veinoff©

Leczenie niewydolności żylnej kończyn dolnych to przede wszystkim leczenie zabiegowe, do niedawna domena chirurgów. Wraz z rozwojem flebologii, interdyscyplinarnej specjalności zrzeszającej lekarzy wielu różnych specjalizacji, nastąpił ogromny postęp w leczeniu schorzeń żylnych. Obecnie leczenie flebologiczne odbywa się najczęściej poza salami operacyjnymi, w gabinetach lekarskich i nie wyłącza pacjenta z życia społecznego czy zawodowego. Odsetek powikłań znacznie się zmniejszył. Związane jest to z powszechnością diagnostyki ultrasonograficznej, czyli celniejszą kwalifikacją pacjentów do zabiegów, a także monitorowaniem samych zabiegów i efektywnym kontrolowaniem zmian pozabiegowych. Zabiegi w trybie ambulatoryjnym, to także minimalizacja groźnych dla życia pacjenta powikłań zakrzepowo-zatorowych, niejako wpisanych w chirurgię naczyń.