Krwiak podrogowy- subcorneal hematoma

Autor: dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 4/42/2012

Najczęstszą przyczyną pojawienia się ciemnego, czasami czarnego zabarwienia w obrębie skóry są wynaczynienia w postaci krwiaka podrogowego. Krwiak podrogowy klinicznie charakteryzuje szybki czas powstania i wręcz nagłe pojawienie się czarnej zmiany o intensywnym zabarwieniu, zazwyczaj pourazowo lub w trakcie uprawiania sportów. W wielu przypadkach pacjenci zazwyczaj nie pamiętają momentu wystąpienia zmiany i wówczas zgłaszają się do lekarza, podejrzewając, że nagle pojawiająca się zmiana o czarnym zabarwieniu może być rozwijającym się czerniakiem. Gwałtowne wystąpienie zmian zlokalizowanych w obrębie skóry w dermoskopii, widocznych jako drobne, czarne homogenne ognisko, zazwyczaj niepokoi pacjenta. W badaniu dermoskopowym stwierdza się obecność czerwono-czarnych homogennych obszarów (ryc. 1.) z zazwyczaj towarzyszącymi satelitarnymi globulami. W przypadku lokalizacji akralnej ogniska (na rękach, stopach) można stwierdzić wzorzec równoległy, pogrubiały, sugerujący rozpoznanie czerniaka. W przypadkach wątpliwych można wykonać tzw. test ze zdrapania (scraping test), który rozstrzyga o rozpoznaniu krwiaka podrogowego. Test ze zdrapania należy do prostych w wykonaniu, a polega na delikatnym zdrapaniu warstwy rogowej naskórka za pomocą jałowej igły lub skalpela, co powoduje częściowe lub całkowite ustąpienie czarnych, homogennych ognisk.
krwiak_podrogowy
Innym przykładem krwiaka jest wariant podpaznokciowy, znany jako tzw. paluch tenisisty. Cechą charakterystyczną krwiaka podpaznokciowego w dermoskopii jest wzorzec typu ognisk wybroczynowych (ryc. 2.). We wczesnych stadiach krwiaka podpaznokciowego w dermoskopii można stwierdzić obecność kroplistych wybroczyn zlokalizowanych tuż przy wale paznokciowym. Dla krwiaków starszych typowa jest stopniowa zmiana zabarwienia, a także powstawanie wypustek, z tendencją do ich wydłużania się w kierunku dystalnym płytki paznokciowej. Początkowo pojawiają się drobne i większe globule oraz homogenne obszary, a następnie wypustki, które mogą utrzymywać się nawet do 6 tygodni.
krwiak_podpaznokciowyOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.