Laserowy system excimerowy 308 nm

Dotychczas światłolecznictwo mogło być realizowane za pomocą małych lamp do użytku domowego, paneli czy kabin obejmujących całe ciało pacjenta. Wykorzystuje się w nim zarówno światło UVA jak i UVB, emitowane przez odpowiednio dobrane lampy. Jednakże emisja promieniowania dotyczy zarówno miejsc chorobowo zmienionych jak i zdrowych obszarów. Dużo skuteczniejsze i bardziej precyzyjne jest leczenie łuszczycy, przyłuszczyc, atopowego zapalenia skóry, bielactwa czy trądziku światłem laserowym. Promieniowanie o długości 308 nm uzyskiwane z systemu excimerowego mimo, że dużo skuteczniejsze jeszcze do niedawna było zupełnie niedostępne ze względu na koszty i gabaryty potrzebnego do tego sprzętu.

 Testowany przeze mnie system excimerowy, w formie przenośnej głowicy, jest pierwszym na rynku urządzeniem laserowym przeznaczonym do fototerapii w tak kompaktowej formie. Korzystając z dużo precyzyjniejszej pracy urządzenia niż w przypadku klasycznej fototerapii można podwyższyć znacznie dawkę promieniowania, nie eksponując całej skóry na działanie światła. W rezultacie, szybko i skutecznie można leczyć zarówno małe obszary - jak w przypadku łuszczycy paznokcia, ale również duże powierzchnie. Podczas naświetlania światłem UV, możliwa jest ochrona zdrowych partii skóry Lampa excimerowa 308, Quantel Dermaprzez użycie odpowiednich masek. Pierwsza konsultacja pacjenta polegała na naświetleniu pacjenta za pomocą sześciu testowych poziomów w trybie MED TEST. Po 48 godzinach przeprowadzono drugą konsultację, w czasie której dobrze widoczne były efekty pierwszego naświetlania, co pozwoliło dobrać parametry do pierwszej terapii. W czasie następnych wizyt, które odbywały się w częstotliwości około dwóch na tydzień, pacjent poddawany był naświetlaniu z coraz większymi wartościami gęstości energii (w granicach tolerancji na ból). Terapia za pomocą systemu 308 nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta czy znieczulenia. Jeżeli łata łuszczycowa jest zbyt gruba lub zbyt łuskowata, warto zastosować wieczorem dzień przed zabiegiem krem na bazie kwasu salicylowego. Wcześniejsze badania kliniczne, m. in. w Klinice Uniwersyteckiej w Lipsku, dowiodły skuteczności systemu excimerowego w: zmniejszaniu powierzchni łat łuszczycy, zmniejszaniu łuskowatości w ogóle, leczeniu AZS, leczeniu bielactwa. Pacjentom z ostatnim schorzeniem poświęcono najwięcej czasu testując system.

 Lampa excimerowa 308 pośród technik stosowanych do stymulowania rozrostu szczątkowych melanocytów skóry z bielactwem, daje bardzo obiecujące efekty. Faktem jest, iż stopień przywrócenia pigmentu zależy głównie od całkowitego czasu kuracji, natomiast nie zależy od częstotliwości zabiegów. O czym należy pamiętać przystępując do leczenia? Laser excimerowy przyczynia się do szybszej i bardziej kompletnej repigmentacji. Rozpatrując długość światła 308 nm, należy powiedzieć, że bliskie monochromatyczności lampy excimerowe, jak w systemie 308, mają taką samą skuteczność jak terapia laserowa, przy czym posiadają przewagę w postaci szerszego pola terapeutycznego, co pozwala skrócić czas terapii.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.