Moleanalyzer pro® - cyfrowe wsparcie w diagnostyce raka skóry

Autor: Magdalena Skowrońska

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/62/2018

Nowy program ekspercki Moleanalyzer pro® firmy FotoFinder to kompleksowe wsparcie w diagnostyce znamion. Oprogramowanie oferuje możliwość analizy komputerowej, a także usługę wsparcia tzw. „drugą opinią specjalisty”, w ocenie zmian melanocytowych.

Zautomatyzowana segmentacja, pomiar i klasyfikacja struktur
Moleanalyzer pro® pozwala na efektowną wizualizację kolorów, granic, osi symetrii struktur zmiany oraz obrazów w trybie skali szarości. Dodatkowo oprogramowanie oblicza pole powierzchni, obwód i średnicę zmiany.

Rys. 1. Ocena ryzyka przy wsparciu sztucznej inteligencji

Ocena znamion za pomocą różnych list kontrolnych
Ocena znamienia według jednej lub dwóch powszechnych procedur pozwala na szybką klasyfikację w oparciu o sprawdzone kryteria. Moleanalyzer pro® zawiera ocenę zgodną z 3-stopniową skalą przesiewową, 7-punktową skalą Glasgow lub zasadą ABCD. Za pomocą kilku kliknięć uzyskuje się wynik, który można zwizualizować w raportach.

Porównywanie obrazów i ocena zmian
Moleanalyzer pro® określa w procentach zmieniającą się w czasie wielkość pola powierzchni, obwodu i średnicy znamienia. Wykorzystując funkcję nakładania obrazu (technologia FotoFinder „Ghost”) ułatwia identyczne ustawienie znamienia przed obiektywem, a zdjęcia są automatycznie porównywane ze zdjęciami z poprzednich badań. Efekty przedstawione na ekranie są optymalnym narzędziem podczas wizyty kontrolnej pacjenta.

Ocena ryzyka przy wsparciu sztucznej inteligencji
Program ekspercki Moleanalyzer pro® zawiera innowacyjny algorytm oparty na sztucznej inteligencji, który opcjonalnie umożliwia ocenę ryzyka złośliwości znamienia. W tym celu znamię (pojedynczy obraz lub porównanie obrazów) klasyfikowane jest na skali kolorów przez automatycznie obliczany wynik AI (Artificial Intelligence Score). W ciągu ostatnich lat algorytm ten został wytrenowany przez ponad 25 000 potwierdzonych histologicznie obrazów zmian chorobowych. Obecnie jest to jeden z najbardziej skutecznych algorytmów oceny. Pierwsze wyniki wskazują, że procedura osiąga czułość 95% w rozróżnianiu pomiędzy łagodnym znamieniem melanocytowym, a złośliwym czerniakiem skóry.

„Druga opinia" renomowanych ekspertów
Każda zmiana może uzyskać „drugą opinię” z diagnozą renomowanych ekspertów poprzez platformę internetową FotoFinder Hub. Wyniki usługi „Second Opinion Service” są dostępne już w 24 godziny po wykonaniu badania.

Wymagania techniczne
Moleanalyzer pro® współpracuje zarówno z obrazami wykonanymi kamerami typu medicam, jak i leviacam. Podstawowy moduł z segmentacją, pomiarem, oceną zmian i porównywaniem obrazów to licencjonowane oprogramowanie instalowane na komputerze. Opcjonalnie możliwe jest aktywowanie usługi „drugiej opinii ekspertów”, a także oceny ryzyka poprzez wynik AI. Obie usługi dostępne są online za pośrednictwem aktywnego konta FotoFinder Hub.

Rys. 2. Funkcja nakładania zdjęć w programie eksperckim Moleanalyzer pro®

Oprogramowanie Moleanalyzer pro® wspiera dermatologów w diagnozowaniu znamion, które nie mają mocno zakreślonych kryteriów pozwalających na jednoznaczną ocenę. Wówczas pomocna jest zintegrowana funkcja porównania, która wizualizuje i wyraźnie identyfikuje zmiany w czasie z możliwością nakładania obrazu. Zastosowanie dostępnych metod oraz usługa teledermatologii przyczyniają się do zwiększenia dokładności diagnostycznej.


Zapraszam do sprawdzenia skuteczności programu eksperckiego Moleanalyzer pro®.

Więcej informacji na temat fotofinder, monanalyzer pro, diagnostyka skóry, czerniak, dermatodkopia, videodermoskopia, widerodermatoskopia znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki FotoFinderOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.