Optico LTD - brytyjski producent narzędzi mikrochirurgicznych

Autor: Paulina Cywka

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/57/2016

Optico LTD to niezależna, brytyjska firma, specjalizująca się w produkcji tytanowych narzędzi mikrochirurgicznych. Fundamentem, na którym opiera się jej prężny rozwój jest zespół wykwalifikowanych specjalistów, bazujących na wieloletnim doświadczeniu w produkcji narzędzi okulistycznych. Głównym założeniem Optico jest dostarczanie niezawodnych instrumentów przy wysoce zindywidualizowanym podejściu do klienta. Wynika to z przekonania twórców marki Optico, że każdy klient jest wyjątkowy, a potrzeba stałej jakości uniwersalna. 
 
Kapsuloreksja 
 
Lekkość, ergonomiczność, niezawodność 
Ofertę Optico stanowią narzędzia, które cechuje znakomita jakość i precyzja wykonania, potwierdzone m. in. certyfikatem FDA (ang. Food and Drug Administration). Produkcja odbywa się w całości w Wielkiej Brytanii, a wykorzystywane są do niej wyłącznie materiały biokompatybilne, spełniające najwyższe standardy. W ofercie firmy, w zależności od przeznaczenia, znajdziemy zarówno narzędzia tytanowe, ze stali nierdzewnej, jak i łączące zalety obu budulców. Instrumenty wykonane w całości z tytanu pokryte są na końcówkach powłoką z wolframu, która nie powoduje reakcji alergicznych i nie ulega ścieraniu. Optico Ltd to jedna z niewielu firm w branży stosujących to ciekawe rozwiązanie - węglik wolframu pokrywający końcówkę narzędzi tytanowych tworzy narzędzie bardzo wytrzymałe, o wysokim stopniu odporności na uszkodzenia. 

Trwałość, łatwość obsługi, bezpieczeństwo pracy 
Część mikro pęset i mikro nożyczek posiada końcówki z wytrzymałej i odpornej na korozję stali nierdzewnej. Dzięki połączeniu zalet obu materiałów – tytanu i stali, otrzymujemy zestaw mikro instrumentów, o trwałej i wytrzymałej części roboczej oraz lekkiej i łatwej w obsłudze rączce. Poza doborem najlepszych jakościowo materiałów, szeroką gamę mikro narzędzi wyróżnia kształt i sposób wykonania – są nie tylko lekkie, lecz także ergonomiczne i niezawodne. Zakrzywiona budowa ich końcówek pozwala na łatwy dostęp i manipulację przez port boczny, a dalsza stabilna część eliminuje prawdopodobieństwo wykonania niepożądanego ruchu, co gwarantuje najwyższe bezpieczeństwo pracy. Mikro narzędzia wyposażone są w zaokrąglony zaciskowy uchwyt, pozwalający na dokładne sterowanie końcówką. Zapewnia to chirurgowi gładką rotację 360⁰ podczas manipulacji oraz lekkość i precyzję mikro ruchów przy minimalnym wysiłku ręki. 
 
 Mikro pęseta

Szeroki wybór, zindywidualizowane oferty 
Pęsety posiadają duży wybór końcówek dopasowanych do Państwa potrzeb, a także dwa warianty rączek - płaskie oraz okrągłe, w zależności od indywidualnych preferencji. Szpatułki, sondy i haki dostępne są w wielu wersjach. W dwustronnie zakończonych instrumentach to chirurg decyduje, które z oferowanych przez producenta końcówek są mu niezbędne. Dodatkowo Optico zaprasza do współpracy by razem tworzyć instrumenty najwyższej klasy, w odpowiedzi na oczekiwania i potrzeby co do kreowania narzędzi, które mogą ułatwić Państwa pracę. Chirurg może przedstawić swój projekt, a producent stworzy na jego podstawie narzędzie. 
 
 Raczka

Precyzja, wygoda, uniwersalność 
Rozwiązanie w postaci narzędzi dwuczęściowych – tytanowej rączki i wymiennych wielorazowych końcówek pozwala na łatwiejsze i szybsze czyszczenie, a także wygodę i ekonomię w tworzeniu własnego zestawu narzędzi. Wszystkie narzędzia są niemagnetyczne i wysoce odporne na korozję, a także matowe i w zależności od rozmiaru anodyzowane na różne kolory, w celu prostszej identyfikacji. Ponadto narzędzia oznaczone w katalogu literą „T” są kompatybilne z systemem trokarów. 

Delikatny wygląd, wyjątkowa wytrzymałość 
Niezawodność ergonomicznie wyprofilowanych instrumentów oraz precyzja wykonania z materiałów najwyższej jakości pozwalają na pełne wykorzystanie umiejętności chirurga, a tym samym gwarantują sprawny przebieg zabiegu z zachowaniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa pacjenta.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.