Prosto z kraju kwitnącej wiśni - nowości od Grand Seiko

Autor: Kamil Środa

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/51/2015

W świadomości użytkowników firma Grand Seiko jest synonimem solidności. Opinię taką japoński sprzęt zaskarbił sobie dzięki bardzo udanej serii autorefraktometrów o oznaczeniu GR. Są to urządzenia niezwykle proste w obsłudze, dokładne i niezawodne. Do perfekcji dopracowano elementy istotne przy badaniu refrakcji i keratometrii (modele GR-3300K i GR-3500K), ograniczając jednocześnie elektronikę jedynie do tego, co niezbędne. 

Dlaczego? Współcześnie bardzo często możemy się spotkać z tzw. przerostem formy nad treścią. Stwierdzenie to tyczy się również sprzętu medycznego. Wielu producentów, wręcz na siłę, dodaje do swoich urządzeń zupełnie zbędne w codziennym zastosowaniu funkcje, tylko po to, by wyróżnić się spośród konkurencyjnych urządzeń. Łączący się z tym wzrost „napakowania elektroniką”, nie dość, że generuje dodatkowe koszty, to jeszcze zwiększa awaryjność. Japońscy inżynierowie z Grand Seiko poszli bardziej konserwatywną drogą, nie zapominając jednak o nowoczesności. 

Ewolucja tego co dobre, a nie rewolucja. Tak w skrócie można opisać podejście Grand Seiko do wprowadzania nowych sprzętów. Tym razem firma wykonała jednak całkiem spory krok naprzód, którym jest uzupełnienie oferty o dwa modele dioptromierzy i foropter. Niby nic wielkiego, a jednak taki komplet urządzeń może znacznie podnieść jakość diagnostyki w gabinecie. Wszystko dzięki największej zalecie nowych aparatów, a mianowicie kompatybilności ze wspomnianymi autorefraktometrami, zarówno z ich obecną jak i poprzednią generacją. Autorefraktometry i dioptromierze mogą więc przesyłać dane z wykonanych pomiarów bezpośrednio do foroptera elektronicznego, który automatycznie zastosuje wskazane wyniki. Takie rozwiązanie znacząco usprawni podstawowe badania i pozwoli zaoszczędzić bezcenny czas.
 
foropter

Przedstawmy więc nieco bliżej naszych „bohaterów”. Foropter elektroniczny RV-II to ogniwo łączące sprzęty Grand Seiko. Przyglądając się specyfikacji technicznej dostarczonej przez producenta, można stwierdzić, że sprzęt ten cechuje się jednymi z najlepszych parametrów dostępnych na rynku. Oferowany jest bardzo szeroki zakres pomiarowy: sfera -34,5D ~ +32,0D, cylinder -7D ~ +7D. Dodatkowo w standardzie otrzymamy 21-punktowy program badania refrakcji i wprowadzony po raz pierwszy, program szybkiego badania. Łącznie do wyboru mamy cztery programy, z czego dwa z nich możemy samodzielnie modyfikować. Całość sterowana jest z zewnętrznej, bardzo intuicyjnej konsoli. 

Nieco enigmatyczne oznaczenia GL-7700 i GL-8800UP, to z kolei nazwy nowych dioptromierzy elektronicznych. Modele wyróżnia bardzo kompaktowy rozmiar, a także nietypowe ustawienie wyświetlacza względem miejsca zamocowania szkła. Ekran zamocowany jest poniżej umiejscowienia szkła, a więc inaczej niż w większości dioptromierzy dostępnych na rynku. Rozwiązanie to okazuje się niezwykle wygodne, zwłaszcza, że wyświetlacz daje możliwość odchylania. Dzięki temu korzystanie z dioptromierzy jest komfortowe zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej. Aż dziw bierze, że chyba nikt wcześniej nie stosował takiego ułożenia! Również pozostałe parametry prezentują się bardzo zachęcająco, jednak na wyróżnienie zasługuje szczególnie możliwość pomiaru przepuszczalności promieniowania UV i pomiar PD w modelu GL-8800UP.
 
Dioptromierz
Trzeba przyznać, że nowe urządzenia od Grand Seiko prezentują się imponująco. Wrażenie to na pewno spotęguje wykorzystanie ich możliwości w pakiecie, jako zestaw trzech sprzętów. Taka korelacja nie jest oczywiście niczym innowacyjnym w okulistyce, ale pamiętać musimy, że o klasie całości układu zawsze decyduje jego najsłabszy element, a w tym wypadku, proszę mi wierzyć, nie sposób taki znaleźć.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.