Soczewka PhysIOL123 doświadczenia z sali operacyjnej

Autor: lek. Maria Liwacz

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/47/2014

W ciągu ostatnich 6 miesięcy wszczepiono na Oddziale Okulistyki Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie 380 sztuk soczewek Micro AY 123 z filtrem UV i filtrem światła niebieskiego.

System 1, 2, 3 składa się z akrylowej soczewki wewnątrzgałkowej umieszczonej w cartrigde’u do implantacji i z injektor’a jednorazowego użytku.

Soczewka umieszczona w cartrigde’u do implantacji jest wykonana z hydrofilnego kopolimeru akrylowego, ma dwuwypukłą, asferyczną optykę i ostrą krawędź na całej powierzchni optycznej i haptycznej. Ostre krawędzie i dobre przyleganie do tylnej torebki soczewki minimalizują występowanie PCO. Cztery haptyki soczewki pozwalają na bardzo dobrą stabilizację w torebce soczewki, a także dobrą centrację soczewki. Sprawdza się, wszczepiana przed planowanym zabiegiem witreoretinalnym.

Połączenie cartrigde’a z injector’em jest łatwe i bezpieczne – za pomocą jednego kliknięcia, bez dodatkowych manipulacji. Implantacja soczewek wykonywana przez cięcie 2.2 i 2.0 mm była wyjątkowo sprawna, bezpieczna i powtarzalna.

Soczewka w łożu torebkowym rozwija się łagodnie i w sposób kontrolowany nie wymaga dodatkowych manipulacji. Jest stabilna i nie sprawia trudności przy wypłukiwaniu pozostałości wiskoelastyku spod części optycznej. Nie zaobserwowano również nieprzewidzianych trudności z funkcjonowaniem injektor’a.

W mojej opinii soczewka PhysIOL Micro AY 123 jest soczewką wysokiej jakości z wyjątkową łatwością implantacji, skracającą czas procedury chirurgicznej.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.