Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Szybciej, jaśniej i bezpieczniej czyli nowy, jeszcze lepszy faros

Autor:
Antoni Bijak

Szybciej, jaśniej i bezpieczniej.

wykresy

Po dłuższej przerwie, Oertli wprowadziło kilka istotnych zmian w systemie faros. Najistotniejszą jest zwiększenie szybkości cięcia witrektomu pneumatycznego do 5000 cięć na minutę oraz nowa optymalizacja cyklu pracy.Na Wykresie 1 przedstawione są pomiary dotychczasowego cyklu pracy (żółty) oraz nowego (jasnoniebieski) – górna część wykresu. Widzimy wzrost efektywności aspiracji w zakresie szybkości cięcia od 500 do 2000 cięć na minutę i to aż do 20%. Gdy zwiększamy szybkość cięcia tj. powyżej 2000 cpm nóż jest otwarty przez 50% czasu pracy. Dolna część wykresu przedstawia z kolei jak długo zamknięty jest port aspiracyjny. Nowe wyniki przedstawione są kolorem purpurowym. Tu również widzimy, że w nowej wersji witrektom będzie dłużej otwarty (punkty na wykresie pokazują czas zamknięcia – im krótszy tym dłużej witrektom może aspirować między cięciami).

koncowki

Na tym nie koniec. Oertli ustanawia nowy standard w konstrukcji witrektomów. Przy porcie aspiracyjnym umieszczonym 0.21 mm od końca, jesteśmy na pierwszym miejscu! Na lepszą kontrolę instrumentu w trudnych sytuacjach wpływa również nowy kształt końcówki witrektomu.

Wszystkie systemy faros w wersji do chirurgii łączonej można wyposażyć w tą funkcję; jest to standard w nowych egzemplarzach do chirurgii łączonej (phaco i witrektomia).

Kolejną nowością jest źródło światła. W tym przypadku Oertli stawia na technologię LED. Nowe źródło światła ma jasność większą o 60% w porównaniu z lampami metalhalidowymi. Jest przy tym tak samo bezpieczne. Przejście na technologię LED przynosi kolejne korzyści: ze względu na znacznie większą żywotność odpadają koszty ew. wymiany lamp (kto z Państwa wie, ile kosztuje lampa ksenonowa?).

faros

Ale na tym nie koniec. Diodę LED można włączać i wyłączać bez przerw na wystudzenie, jak w przypadku lamp ksenonowych czy metalhalidowych. Dodatkowo LED nie wytwarza tyle ciepła co inne źródła światła i tym samym odpada konieczność stosowania hałaśliwej wentylacji.

We wszystkich systemach OS3 NovitreX oraz faros w wersji do chirurgii łączonej można wymienić istniejące oświetlenie metalhalidowe na LED. W chwili, gdy bieżący numer „CX News” dotrze do Państwa będą już dostępne odpowiednie moduły do OS3 oraz farosa. Wszystkie nowe systemy do chirurgii łączonej, będą już seryjnie wyposażane w światło LED.

A na koniec mała, ale jakże użyteczna nowość. Ten obraz mówi sam za siebie. 😉

Autorzy
Antoni Bijak