Technologia Pixel - zatrzymaj młodość

Rozrastający się rynek dermatologii estetycznej, popularność zabiegów laserowych z jednoczesnym brakiem gotowości wśród pacjentów do długotrwałej rekonwalescencji, wymusza na producentach sprzętu medycznego opracowywania wciąż nowszych narzędzi i metod efektywnego, a jednocześnie szybkiego fotoodmładzania, resurfacingu, złuszczania blizn czy poprawy tekstury i kolorytu skóry.

Firma Alma Lasers wychodząc im naprzeciw oferuje w kilku swoich systemach wykorzystanie najnowszych technologii frakcyjnych pod nazwą Pixel. Pixel to technologia polegająca na zastąpieniu jednej wiązki laserowej, bądź RF, zespołem kilkudziesięciu mikro wiązek, o dobrze kontrolowanej głębokości penetracji, działających dużo bardziej równomiernie, a jednocześnie mniej inwazyjnie, dzięki której skutecznie możemy wyeliminować przebarwienia, zlikwidować blizny potrądzikowe, czy wykonać resurfacing odchodząc od tradycyjnych metod ablacji całej powierzchni skóry.

Na dzień dzisiejszy technologia Pixel jest dostępna w głowicy laserowej Er:YAG o długości światła 2 940 nm, gdzie matryca skonstruowana została tak, aby doprowadzić do powstania zespołu punktów (pixeli) - mikrourazów termalnych - pozostawiających pomiędzy sobą zdrowe „mostki”, swoiste rezerwuary przyspieszające leczenie danego obszaru. W zależności od zastosowanego aplikatora wiązkę możemy podzielić na 7x7 lub 9x9 punktów o średnim rozmiarze pixela na poziomie 50 μm. Technologia Pixel niweluje oznaki starzenia się skóry przywracając jej dawny blask. Sam zabieg polega na utworzeniu stref ablacji - mikrourazów termicznych na określonym obszarze leczenia. Podczas zabiegu nie jest wymagane używanie środków znieczulających, opcjonalnie można zastosować np. maści zawierające roztwór lidokainy. Jednak ze względu na niską bolesność nie jest to warunek konieczny. Po zabiegu zaleca się chłodzenie leczonej powierzchni. Er:YAG Pixel świetnie sprawdzi się w regeneracji poszarzałej i zmęczonej skóry, likwidacji przebarwień czy blizn potrądzikowych. Nadaje skórze blask i świeżość, w trzeciej dobie po zabiegu całkowicie zanika obrzęk, zaś efekt widoczny jest już po 2-3 tygodniach od pierwszego zabiegu.

Pixel CO2, to laser działający analogicznie, jednakże wykorzystujący dużo większą długość światła – 10 600 nm. Jest to najnowszy system firmy Alma Lasers, dostępny w dwóch konfiguracjach, jako laser 40 i 70 Watowy. Pozwala uzyskać spektakularne efekty w resurfacingu, znakomicie poradzi sobie podczas zabiegów na skórze dojrzałej i z przebarwieniami oraz podczas likwidacji blizn potrądzikowych. Dzięki zastosowaniu technologii Pixel ryzyko wystąpienia powikłań jest dużo niższe niż podczas zabiegów tradycyjnym laserem CO2. Warto dodać, iż laser ten może być również wykorzystywany typowo chirurgicznie.

Dodatkowo firma Alma Lasers oferuje adapter Pixel Omnifit – końcówkę frakcyjną, którą można dopasować do posiadanego już w klinice lasera CO2. Dzięki temu nie ma konieczności zakupu kolejnej maszyny, a rozbudowa już posiadanego systemu poszerzy wachlarz możliwości zabiegowych zachowując pierwotne przeznaczenie lasera CO2.

Trzecim wykorzystaniem technologii Pixel jest głowica RF Pixel, obracająca się rolka lub stacjonarna końcówka wykorzystująca energię fal radiowych, w połączeniu z frakcyjną ablacją naskórka. Głowica dostępna w urządzeniu Accent XL pozwala na rozszerzenie jego aplikacji na resurfacing, leczenie blizn czy rozstępów. Jest to niespotykane na rynku połączenie technologii frakcyjnej i fal radiowych, dające bardzo dobre rezultaty liftingujące skórę i poprawiające jej napięcie. Podobnie jak Pixel CO2 jest to technologia bardziej inwazyjna niż Er:YAG Pixel, w zamian otrzymujemy jednak dużo bardziej spektakularnie efekty i szybszą poprawę kondycji skóry. Zarówno Pixel CO2 jak i RF Pixel świetnie sprawdzą się w leczeniu mocniejszych zmarszczek, zmarszczek wynikających z długoletniego palenia papierosów, czy w walce z głębokimi bliznami potrądzikowymi.

Technologia Pixel to bezpieczeństwo zabiegu, satysfakcja pacjenta oraz nieocenione możliwości terapeutyczne.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Alma Lasers Ltd.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.