Visionix VX120 - technologia przyszłości na wyciągnięcie ręki

Autor: Kamil Środa

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/53/2015

„Okulistyczny efekt WOW!” – tak w ostatnim numerze zapowiadałem najnowszą stację diagnostyczną Visionix VX120, która właśnie debiutuje na naszym rynku. Niezwykle ciepłe przyjęcie, ale i ogrom pytań skłonił mnie, by nie zostawiać tego tematu jedynie na etapie zapowiedzi, a choć odrobinę go rozwinąć.
 
 VX120
 
Przypomnijmy, że VX120 to multifunkcyjna stacja diagnostyczna o najszerszym zakresie możliwości na rynku. W skład badań jakie wykonuje urządzenie wchodzą: refrakcja, keratometria, aberrometria, pachymetria, tonometria bezkontaktowa, topografia, analizy przedniej komory z wykorzystaniem kamery Scheimpfluga, retroiluminacja i pupilometria. Badanie jest w pełni automatyczne i trwa zaledwie 90 sekund (wszystkie badania, zarówno dla prawego jak i lewego oka). Cóż, krótko mówiąc, by móc choć częściowo rozwinąć temat dla każdego z wymienionych badań, nasz CX News musiałby przybrać formę całkiem sporej książki i zmienić nazwę na VX News. Spróbujmy jednak choć w niewielkim stopniu rozszerzyć najważniejsze ze wspomnianych zagadnień.
 
 Aberracja wyzszego rzedu
 
Technologia WaveFront (analiza czoła fali) dotychczas kojarzyła się głównie z wartym setki tysięcy złotych sprzętem, wykorzystywanym przez największe centra chirurgii refrakcyjnej. Pozwala ona na pomiary refrakcji zdecydowanie dokładniejsze, niż te znane z tradycyjnych autorefraktometrów m.in. dlatego, że analizowanych jest aż 1500 punktów pomiarowych. Pomiary są wykonywane zarówno w warunkach fotopowych i skotopowych, co również niesie za sobą kolejne dane diagnostyczne. Jednak największą zaletą tej technologii jest możliwość pomiaru nie tylko aberracji niższego, ale i wyższego rzędu, których nie możemy zmierzyć zwykłym autorefraktometrem. A zatem, dopiero przy takim badaniu mamy pełną informację o wadzie pacjenta, tym bardziej, że urządzenie pozwala nam na wyszczególnienie poszczególnych aberracji, dostarcza mapy ich rozkładu, a także pokazuje ich rozdzielenie na rogówkę i pozostałą część układu optycznego oka.

Bardzo ważną funkcjonalnością wyróżniającą urządzenie na rynku jest możliwość wykonywania zdjęć przedniej komory oka z wykorzystaniem kamery Scheimpfluga. Zdjęcia takie pozwalają m.in. na ocenę szerokości kątów przesączania, kąta kappa, głębokości i objętości komory (aparat podaje te dane automatycznie, z możliwością ręcznego dostosowania). Ponadto, na obrazie przedstawiona zostaje grubość rogówki w poszczególnych jej miejscach.
 
 Scheimpflug

To jednak jeszcze nie koniec możliwości obrazowania jakie posiada to urządzenie. Bardzo przydatną funkcją jest retroiluminacja, pozwalająca ocenić przezierność soczewki. W najnowszej wersji oprogramowania, urządzenie sugeruje również ewentualny typ zaćmy. W przypadku badania osoby z wszczepioną soczewką IOL, zwykle możemy również zobaczyć ułożenie wszczepu.
 
 Retroiluminacja
 
Kompleksowe podejście do diagnostyki zdecydowanie było myślą przewodnią konstruktorów urządzenia. Idąc tym tropem wartość centralna zmierzonej pachymetrii zostaje wykorzystana do korekcji kolejnego badania, a więc tonometrii bezkontaktowej. Dla badającego widoczny jest więc wynik przed korekcją, po jej zastosowaniu, a także wykorzystana metoda kalkulacyjna. Jaka to metoda? Taka jaką wybierze sobie użytkownik. Dla wymagających istnieje nawet możliwość dodania własnego algorytmu korekcji.

Znakomicie sprawuje się również moduł topografii. Do pomiaru urządzenie wykorzystuje 24 pierścienie Placido. Uzyskiwane dane można przedstawić na wielu mapach typowych dla zaawansowanych topografów. Oczywiście użytkownik ma również możliwość sprawdzenia wartości w dowolnym miejscu obrazu.
 
Mapy topograficzne

Na podstawie informacji uzyskiwanych z topografii, urządzenie może wykonać symulację przylegania soczewek kontaktowych. Mowa tu o konkretnych modelach soczewek danych producentów. Visionix pod tym względem będzie dostosowywał bazę soczewek kontaktowych możliwych do wyboru, dokładnie pod takie soczewki, jakie są wykorzystywane w danym gabinecie.

Na koniec warto wspomnieć również, że VX120 znakomicie sprawdzi się w diagnostyce stożka rogówki. Urządzenie w sposób jasny i czytelny sugeruje, czy u danego pacjenta występuje ten problem. Pomocne w tym są popularne wskaźniki jak m.in. KPI (keratoconus probability index) automatycznie zaznaczane na czerwono, po przekroczeniu niebezpiecznego poziomu. Jeśli liczby i mapy do kogoś nie przemawiają, może również skorzystać z wizualizacji 3D i… wszystko staje się jasne (fot. 4B).

Szanowni czytelnicy, takich przykładów można przytoczyć zdecydowanie więcej. Artykuł wskazuje jedynie kilka możliwych zastosowań i funkcjonalności VX120. Rozmach z jakim zostało wykonane to urządzenie musi budzić podziw. Najważniejsze jest jednak to, że w żadnym wypadku nie jest to przerost formy nad treścią. Zastosowane funkcje nie tylko mogą zastąpić pojedyncze, dedykowane urządzenia do danej procedury, ale w wielu przypadkach mogą stanowić o prawdziwym przełomie jakościowym. Kompleksowość podejścia zastosowana przez firmę Visionix pozwala na to, by nareszcie spojrzeć na diagnostykę przedniego odcinka jako na całość i to nadzwyczaj szybko i dokładnie.
 
OKIEM EKSPERTA
komentarz lek. med. Karola Waligóry
W ostatnim czasie miałem okazję testować kilka nowych urządzeń diagnostycznych. Jednak żadne z nich nie zrobiło na mnie tak dużego wrażenia jak Visionix VX120. Mimo niewielkich rozmiarów urządzenie posiada naprawdę spory potencjał, który może zdecydowanie rozszerzyć i podnieść jakość diagnostyki w gabinecie. To zaskakujące, jak dużo informacji diagnostycznych można uzyskać w zaledwie 90s badania. Warto podkreślić również pozytywny odbiór moich pacjentów, którzy naprawdę docenili możliwość wykonania badania na tak zaawansowanym urządzeniu.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki VisionixOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.