Zatyczki do kanalików łzowych – doświadczenia własne

Autor: lek. med. Katarzyna Molęda-Gładysz

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/56/2016

W ofercie firmy Consultronix dostępne są trzy rodzaje zatyczek do kanalików łzowych. Są to zatyczki całkowicie zamykające drogi łzowe typu Parasol Punctual Ocluder, syntetyczne implanty rozpuszczalne Extend, oraz częściowo zamykające drogi łzowe Micro Flow. Szeroki wybór rozmiarów zatyczek pozwala dopasować je praktycznie do każdej wielkości kanalików łzowych. 
 
Leczenie przy pomocy zatyczek daje możliwość częściowego lub całkowitego zablokowania odpływu łez z worka spojówkowego do dróg łzowych, a dalej do jamy nosowej. Efektem tego jest wzrost objętości łez własnych w worku spojówkowym. Zatyczki do dróg łzowych są wygodną alternatywą wobec stosowania preparatów sztucznych łez, celem nawilżenia powierzchni gałek ocznych. W niektórych przypadkach zastępują całkowicie terapię miejscową sztucznymi łzami lub ograniczają w znacznym stopniu ilość zakropleń w ciągu dnia. 
 
Zatyczki do kanalików łzowych znajdują szerokie zastosowanie w leczeniu zaburzeń nawilżania powierzchni gałek ocznych, wynikających z różnego stopnia niedoboru łez. Niedobór ten w worku spojówkowym może być związany z obniżoną produkcją łez przez gruczoł łzowy lub z powodu nadmiernego parowania łez z powierzchni gałek ocznych. Obniżoną produkcję łez obserwujemy w przypadku chorób gruczołu łzowego, chorób ogólnoustrojowych, zaburzeń hormonalnych (ciąża, okres menopauzy) oraz u osób starszych, noszących soczewki kontaktowe lub stosujących na stałe niektóre leki. Nadmierne parowanie łez występuje w przypadku chorób brzegów powiek, niedomykalności szpary powiekowej, pracy w pomieszczeniach klimatyzowanych i przy komputerze. 
 
proces aplikacji zatyczek 
 
Zatyczki Extend stosowałam u pacjentów z obniżoną produkcją łez, potwierdzoną testem Schirmera celem oceny tolerancji oraz długotrwałej poprawy komfortu odczuwanego przez samego pacjenta. Po okresie trzech miesięcy, większość pacjentów zdecydowała się na zastąpienie zatyczek tymczasowych zatyczkami stałymi - Parasol. Byli to pacjenci z chorobą ogólnoustrojową, u których Zespół Suchego Oka (ZSO) jest jednym z objawów choroby przewlekłej. U tych pacjentów udało się znacznie zredukować ilość zakropleń leków miejscowych i odczuwalnie podniósł się ich komfort życia. Zatyczki trzymiesięczne są również dobrze tolerowane u osób z przejściowymi zaburzeniami nawilżania powierzchni gałek ocznych (zaburzenia hormonalne, menopauza). W przypadku chorób brzegów powiek, zatyczki Extend mogą być stosowane jako leczenie okresowe i wspomagające do leczenia miejscowego brzegów powiek, takich jak toaleta brzegów powiek, stosowanie leków przeciwzapalnych i nawilżających. 
 
Zabieg aplikacji zatyczek nie wymaga skomplikowanych procedur medycznych. Można go wykonać w gabinecie okulistycznym. Jest to procedura prosta, bezbolesna i niewymagająca znieczulenia. Zatyczki dostępne są w oryginalnych, jednorazowych aplikatorach, w większości przypadków nie jest konieczne rozszerzanie punktu łzowego. Ułatwia to zarówno pracę lekarzowi, jak i zwiększa komfort pacjenta podczas wprowadzania implantu. Ważne jest, że w razie potrzeby zatyczkę można usunąć za pomocą pęsety. Przed aplikacją polecałabym sprawdzenie drożności dróg łzowych, ponieważ kilkakrotnie stwierdziłam ich niedrożność w dalszych odcinkach lub anomalie rozwojowe. 
 
Podsumowując, terapia przy pomocy zatyczek do kanalików łzowych jest szybką metodą ograniczenia odpływu łez z worka spojówkowego. A co najważniejsze jest metodą odwracalną, powtarzalną i bezpieczną. Na uwagę zasługuje również fakt, że zatyczki są alternatywą dla trwałego zamknięcia punktów łzowych metodą kauteryzacji.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.