Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Zatyczki do kanalików łzowych – doświadczenia własne

Autor:
Katarzyna Molęda-Gładysz, lek. med.

W ofercie firmy Consultronix dostępne są trzy rodzaje zatyczek do kanalików łzowych. Są to zatyczki całkowicie zamykające drogi łzowe typu Parasol Punctual Ocluder, syntetyczne implanty rozpuszczalne Extend, oraz częściowo zamykające drogi łzowe Micro Flow. Szeroki wybór rozmiarów zatyczek pozwala dopasować je praktycznie do każdej wielkości kanalików łzowych.

Leczenie przy pomocy zatyczek daje możliwość częściowego lub całkowitego zablokowania odpływu łez z worka spojówkowego do dróg łzowych, a dalej do jamy nosowej. Efektem tego jest wzrost objętości łez własnych w worku spojówkowym. Zatyczki do dróg łzowych są wygodną alternatywą wobec stosowania preparatów sztucznych łez, celem nawilżenia powierzchni gałek ocznych. W niektórych przypadkach zastępują całkowicie terapię miejscową sztucznymi łzami lub ograniczają w znacznym stopniu ilość zakropleń w ciągu dnia.

Zatyczki do kanalików łzowych znajdują szerokie zastosowanie w leczeniu zaburzeń nawilżania powierzchni gałek ocznych, wynikających z różnego stopnia niedoboru łez. Niedobór ten w worku spojówkowym może być związany z obniżoną produkcją łez przez gruczoł łzowy lub z powodu nadmiernego parowania łez z powierzchni gałek ocznych. Obniżoną produkcję łez obserwujemy w przypadku chorób gruczołu łzowego, chorób ogólnoustrojowych, zaburzeń hormonalnych (ciąża, okres menopauzy) oraz u osób starszych, noszących soczewki kontaktowe lub stosujących na stałe niektóre leki. Nadmierne parowanie łez występuje w przypadku chorób brzegów powiek, niedomykalności szpary powiekowej, pracy w pomieszczeniach klimatyzowanych i przy komputerze.

proces aplikacji zatyczek

Zatyczki Extend stosowałam u pacjentów z obniżoną produkcją łez, potwierdzoną testem Schirmera celem oceny tolerancji oraz długotrwałej poprawy komfortu odczuwanego przez samego pacjenta. Po okresie trzech miesięcy, większość pacjentów zdecydowała się na zastąpienie zatyczek tymczasowych zatyczkami stałymi – Parasol. Byli to pacjenci z chorobą ogólnoustrojową, u których Zespół Suchego Oka (ZSO) jest jednym z objawów choroby przewlekłej. U tych pacjentów udało się znacznie zredukować ilość zakropleń leków miejscowych i odczuwalnie podniósł się ich komfort życia. Zatyczki trzymiesięczne są również dobrze tolerowane u osób z przejściowymi zaburzeniami nawilżania powierzchni gałek ocznych (zaburzenia hormonalne, menopauza). W przypadku chorób brzegów powiek, zatyczki Extend mogą być stosowane jako leczenie okresowe i wspomagające do leczenia miejscowego brzegów powiek, takich jak toaleta brzegów powiek, stosowanie leków przeciwzapalnych i nawilżających.

Zabieg aplikacji zatyczek nie wymaga skomplikowanych procedur medycznych. Można go wykonać w gabinecie okulistycznym. Jest to procedura prosta, bezbolesna i niewymagająca znieczulenia. Zatyczki dostępne są w oryginalnych, jednorazowych aplikatorach, w większości przypadków nie jest konieczne rozszerzanie punktu łzowego. Ułatwia to zarówno pracę lekarzowi, jak i zwiększa komfort pacjenta podczas wprowadzania implantu. Ważne jest, że w razie potrzeby zatyczkę można usunąć za pomocą pęsety. Przed aplikacją polecałabym sprawdzenie drożności dróg łzowych, ponieważ kilkakrotnie stwierdziłam ich niedrożność w dalszych odcinkach lub anomalie rozwojowe.

Podsumowując, terapia przy pomocy zatyczek do kanalików łzowych jest szybką metodą ograniczenia odpływu łez z worka spojówkowego. A co najważniejsze jest metodą odwracalną, powtarzalną i bezpieczną. Na uwagę zasługuje również fakt, że zatyczki są alternatywą dla trwałego zamknięcia punktów łzowych metodą kauteryzacji.

Autorzy
Katarzyna Molęda-Gładys...

OCHO prof. Zagórskiego w...