Zestaw narzędzi jednorazowych w przypadku leczenia pacjentów z chorobami zakaźnymi

Autor: Daria Bortniczak

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/56/2016

Podstawowym sposobem zapobiegania zakażeniom wirusami zapalenia wątroby typu B (HBV) i C (HCV) oraz wirusem nabytego niedoboru odporności (HIV) wśród pracowników służby zdrowia jest unikanie kontaktu z płynami ustrojowymi pacjentów. Liczba zachorowań na HCV, czy WZW została ograniczona dzięki szczepieniom, jednak zakażenia związane z HIV i AIDS to nadal poważny problem. 

Postęp nauki sprawia, że stajemy się bogatsi o nową wiedzę dotyczącą profilaktyki, epidemiologii, praktyki klinicznej, diagnostyki, co pozwala nam na zmniejszenie ryzyka przypadkowego przenoszenia się wirusów. Według wytycznych konsultanta Krajowego Centrum ds. AIDS, obowiązkiem dyrekcji jest stworzenie warunków do przestrzegania aseptyczności oraz zapewnienie wymaganej odzieży ochronnej. Zadaniem kierowników placówek służby zdrowia jest również stałe, systematyczne szkolenie pracowników, w zakresie bezpiecznego wykonywania wszelkich procedur medycznych. Bezpieczeństwo na bloku operacyjnym, na którym przebywa pacjent zdiagnozowany w kierunku nosicielstwa niebezpiecznych wirusów, może zapewnić tylko stosowanie narzędzi jednorazowego użytku. 
 
 HIV/WZW

Dbając o komfort pracy operatorów i asysty, brytyjska firma Beaver-Visitec International proponuje jednorazowe Custom-Kity, zawierające narzędzia niezbędne do wykonania zabiegu usunięcia zaćmy. Zestawy te dedykowane są szczególnie dla pacjentów, będących nosicielami wirusów HIV, czy HCV lub innych chorób zakaźnych. BVI udostępnił w sprzedaży bazowe zestawy standardowe, umożliwił również pełne spersonalizowanie zestawów dla danej jednostki medycznej. Bazowy zestaw został skomponowany z następujących narzędzi najwyższej jakości:
• pęseta do kapsuloreksji, poprzez swą ergonomiczną budowę, lekkość użytych do jej wykonania materiałów oraz możliwości wykorzystania już przy cięciu 1.8 mm, pozwala na precyzyjną manipulację wewnątrz oka,
• pęseta Bonn, o ząbkach 1 x 2 (0.12 mm) z płaską rękojeścią, w całości wykonana ze stali nierdzewnej o długości całkowitej 10 cm,
• hak Sinskiego, o obłym zakończeniu zagiętym pod kątem 45°, opatrzony rękojeścią wykonaną z plastiku,
• micro-manipulator, wykonany ze stali nierdzewnej o obłym zakończeniu, zagięty, również opatrzony rękojeścią wykonaną z plastiku
• rozwórka oczna, wykonana ze stali nierdzewnej, o otwartej blaszce. 
 
Narzedzia mikrochirurgiczne  
 
Zestaw skomponowany przez producenta BVI to gwarancja najwyższej jakości dostarczanych narzędzi oraz doskonałe uzupełnienie materiałów, które są wykorzystywane standardowo na bloku operacyjnym. Dodatkową zaletą jest aspekt ekonomiczny, nie tylko ze względu na niskie koszty zakupu gotowych zestawów, lecz głównie przez wzgląd na odejście od ciągle rosnących kosztów, związanych ze sterylizacją narzędzi wielorazowego użytku. 

Z uwagi na ogromną różnorodność jednorazowych produktów do mikrochirurgii oka, zaproponowany zestaw można rozszerzać, zarówno o dowolne narzędzia, jak i o obłożenia. Należy również zaznaczyć, że firma Beaver-Visitec International, daje nam możliwość komponowania własnych, całkowicie spersonalizowanych CustomKitów, przeznaczonych do zabiegów m.in.: zaćmy, witrektomii, jaskry, chirurgii refrakcyjnej, zeza, gradówki. 

Postęp nauki, a wraz z nim wdrażanie coraz to skuteczniejszych programów diagnostyki i leczenia chorób wirusowych, daje szansę pacjentom zdiagnozowanym pod kątem chorób zakaźnych na dożycie sędziwego wieku. Dbając o bezpieczeństwo zarówno operatora, jak i asysty oraz pozostałych pacjentów, każdy oddział powinien być wyposażony w jednorazowe zestawy podstawowych narzędzi zabiegowych.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.