Znamię Spitz - Trudności diagnostyczne - opis przypadku

Autor: dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/62/2018

Słowa Hipokratesa: „Życie krótkie, nauka sztuki długa, doświadczenie mylne, wyrokowanie trudne”, dotyczą wszystkich dziedzin medycyny, w tym dermatologii, a zwłaszcza dermoskopii. Postawienie diagnozy na podstawie obrazu uzyskanego w dermoskopie wymaga praktyki i ciągłego podnoszenia kwalifikacji. Rozpoznawanie zmian skórnych tylko makroskopowo, na bazie obrazu klinicznego, jest znacznie trudniejsze i prowadzi czasami do błędu, czego przykładem jest poniższy przypadek.
Ryc. 1. Nieregularny kształt, znaczna spoistość zmiany skórnej
 
Na wizytę zgłosiła się razem z matką 8-letnia dziewczynka, na prawym przedramieniu miała wypukłą, czerwoną zmianę dobrze odgraniczoną od skóry otaczającej. Bezbolesna zmiana skórna miała nieregularny kształt, średnice 0.9-0.8 cm raz dość dużą spoistość (ryc. 1). Według relacji matki pojawiła się około 6-8 miesięcy wcześniej i początkowo jej kolor był lekko różowy, natomiast pozostałe cechy były takie, jak w chwili badania. Matka udała się z córką do dermatologa, który wyłącznie w oparciu o obraz makroskopowy stwierdził, że jest to brodawka wirusowa i zalecił krioterapię. Wykonano około 5-6 zabiegów mrożenia, ich efektem była jedynie zmiana barwy z różowej na czerwoną. Brak efektu krioterapii skłonił matkę do zmiany trybu leczenia. Podjęła decyzję usunięcia „brodawki” u dziecka z użyciem lasera CO2, co było powodem jej wizyty w MEDISTICE.
Ryc. 2a. Badanie wideodermoskopem Vexia w powiększeniu 20x

W badaniu fizykalnym nie było cech rogowacenia, punkcikowatego krwawienia. Obraz kliniczny nasuwał wątpliwość co do pierwotnego rozpoznania i to skłoniło mnie do wykonania wideodermoskopii w powiększeniu 20x (ryc. 2 a-b). W uzyskanym obrazie badana zmiana skórna miała wzorzec globularny, z większą kondensacja jasno-brązowego barwnika w lewym, dolnym kwadracie. Pomiędzy jasno-brązowymi ciałkami barwnikowymi obecne były różowe kropki raz punkcikowate naczynia. W centrum widoczna była siateczkowata depigmentacja.

W obrazie dermoskopowym brodawki pospolitej zazwyczaj obecny jest bezpostaciowy, homogenny wzorzec z centralnym krwawieniem, a na obwodzie mogą występować pojedyncze naczynia typu szpilki do włosów. Wobec tego z dużym prawdopodobieństwem nie była to brodawka wirusowa, a znamię barwnikowe, ale jakiego typu? Pojawiło się pytanie czy jest to obraz faktyczny, czy zmodyfikowany stanem zapalnym wywołanym mrożeniem? Takie przypadki są bardzo trudne diagnostycznie. Na podstawie uzyskanych informacji matka dziecka zdecydowała się na chirurgiczne usunięcie zmiany. Badanie histologiczne wykazało, że jest to znamię Spitz.
Ryc. 2b. Zmiana po silnym uciśnięciu
 
Przedstawiony powyżej przypadek jest dowodem na to, że nie wszystkie znamiona Spitz mają obraz dermoskopowy typu „wybuchu gwiazdy”, zdarzają się również znamiona o słabym wybarwieniu. Należy podkreślić, że dermoskop to podstawowe narzędzie diagnostyczne, niezbędne w pracy każdego dermatologa. Dzięki badaniu dermoskopowemu, które wydłuża wizytę jedynie o parę sekund, zmniejszamy prawdopodobieństwo błędnego rozpoznania.

Więcej informacji na temat znamię spitz, dermoskopia, dermatoskopia, czerniak, fotofinder, diagnostyka skóry znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki FotoFinderOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.