American Diabetes Association w Orlando

Autor: doc. dr hab. Barbara Mirkiewicz-Sieradzka

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/33/2010

Od wielu już lat mam okazję uczestniczyć, w najbardziej prestiżowym na świecie, odbywającym się, co roku kongresie, American Diabetes Association. W tym roku 70th Scientific Sessions of American Diabetes Association odbył się na Florydzie w Orlando w dniach 25-29 czerwca. W przeciwieństwie do innych zjazdów diabetologicznych, na kongresie amerykańskim obowiązkowo poruszane są bardzo szeroko zagadnienia okulistyczne, w których przedstawiane są najnowsze wyniki badań etiopatogenezy i leczenia retinopatii cukrzycowej. W tym roku tematy dotyczące przewlekłych powikłań ocznych w przebiegu cukrzycy, prezentowano w sympozjum pt. „Complications of diabetes – what is unique about the retina?” (27.06.2010), sesji doniesień ustnych pt. „Ocular” (27.06.2010) oraz w dużej sesji posterowej pt. „Complications – ocular” (26.06.2010). Ponadto w wielu innych sesjach doniesień ustnych i posterowych poruszany był temat retinopatii cukrzycowej.

Podczas sympozjum omawiano temat procesu angiogenezy z uwzględnieniem sytuacji w siatkówce, która jest, w odróżnieniu od innych tkanek, jedyną w swoim rodzaju strukturą anatomiczną. Omówiono również aktualnie stosowane w leczeniu retinopatii preparaty anty-VEGF, takie jak pegaptanib, bevacizumab i ranibizumab. Bardzo interesujący był wykład na temat nabłonka barwnikowego siatkówki, o którym wiemy, że istnieje (mniej wiemy o budowie histologicznej i funkcji tej tkanki w warunkach fizjologicznych), a zwłaszcza w cukrzycy. W kolejnym wystąpieniu postawiono pytanie: czy retinopatia jest chorobą zapalną? Twierdząca odpowiedź wynika chociażby ze skuteczności takich terapii jak fotokoagulacja czy leczenie sterydami (triamcinolon).

W sesji doniesień ustnych poruszano głównie problem wpływu czynników genetycznych na rozwój retinopatii cukrzycowej. Ciekawe było również duże opracowanie kliniczne z Joslin Diabetes Center w Bostonie, w którym potwierdzono znaczenie dla progresji retinopatii takich czynników ryzyka jak czas trwania cukrzycy, hiperglikemia, podwyższone ciśnienie tętnicze i obecność zaburzeń lipidowych.

W dużej sesji plakatowej tematyka prac była zróżnicowana. Moją uwagę zwrócił plakat dotyczący leczenia cukrzycowego obrzęku plamki ruboksystauryną (inhibitor kinazy białkowej C). Jest to jedyny lek aplikowany doustnie w grupie aktualnie stosowanych leków w retinopatii cukrzycowej. Autorzy uzyskali bardzo korzystne wyniki u chorych z łagodną postacią cukrzycowego obrzęku plamki z równoczesnym objęciem dołeczka. Praktyczne dane przedstawili autorzy z Cardiff, którzy na podstawie własnej 3-letniej obserwacji stwierdzili, że rekomendowany dotychczas okres badania kontrolnego u osób bez retinopatii – 12 miesięcy – można wydłużyć, gdyż mniej niż 1% osób rozwija retinopatię w ciągu 3 lat. Interesujący był też plakat ze szczegółową analizą objawów ocznych jakie towarzyszą hipoglikemii. W stanach niedocukrzenia występowało zamazanie obrazu aż u 75% chorych.

Kongresowi towarzyszyła bardzo duża wystawa praktycznie wszystkich znanych na świecie firm farmaceutycznych i aparaturowych. Trzeba dodać, że pomimo postępu w terapii retinopatii nadal pierwszoplanowym leczeniem jest fotokoagulacja laserowa.



Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.