W ostatnich artyk
ułach opisywałem system OS3 oraz moduł NovitreX3000; system przeznaczony zarówno do chirurgii katarakty jak i witrektomii. Jest jeszcze „mniejszy brat” systemu OS3 - (w odróżnieniu od Big Brother’a) –fakoemulsyfikator CataRhex SwissTech.
Mniejszy nie znaczy gorszy – aparat współpracuje z tymi samymi akcesoriami co OS3: głowicą, diatermią czy też elektrycznym witrektomem. Podobnie jak OS3 jest wyposażony w tryb CMP, pulsy, burst, tryb okluzji, kapsulotomię oraz tryby diatermii: STT i IDK (zabiegi przeciw jaskrowe). Podczas pracy urządzeniem można używać drenów zarówno tych do sterylizacji, jednorazowych lub jednorazowych w zestawie z igłą. Do tego można indywidualnie skonfigurować urządzenie dla 9 osób. Przy 5.8 kg wagi (aparat) nie potrzeba 20 osób aby go wnieść po schodach do sali operacyjnej. Jest to bez wątpienia zaleta gdy chcemy pracować w kilku miejscach!
Czego chcieć więcej? Współpracy z igłami do mikrocięcia! Ależ proszę bardzo: 2.2 - 2.4 mm easyPhaco lub 1.6 COMICS2. A jak duży jest aparat? Wystarczająco mały, aby zmieścił się w podręcznej (i poręcznej) walizce. Skoro wszyscy dążą do zmniejszenia cięcia – czemu nie zmniejszyć też samego aparatu?
Drukuj artykuł Udostępnij:
Udostępnij
Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Mikrochirurgia oka:
Wychodząc z założenia, że odpowiednio dobrane zestawy jednorazowe znacząco poprawiają jakość pracy na sali operacyjnej, Consultronix od wielu lat koncentruje się na rozwoju oraz poszerzaniu swojej oferty o nowe i niezawodne produkty. Materiały stosowane w zestawach BVI Custom Kit dają chirurgom gwarancję bezpieczeństwa, precyzji oraz komfortu pracy.
Głęboka sklerotomia wysokich częstotliwości, minimalnie inwazyjna procedura usunięcia jaskry ab interno połączona z chirurgią zaćmy: właściwości oraz wyniki badań klinicznych.
HFDS to interesująca metoda z kręgu zabiegów MIGS wykonywanych ab interno. Jej skuteczność może warunkować niejako dwutorowy mechanizm działania. Poprzez usunięcie części beleczkowania polega on z jednej strony na ułatwieniu odpływu drogą konwencjonalną przez kanał Schlemma, z drugiej strony, poprzez wytworzenie sklerotomii w postaci kieszonek twardówkowych potencjalnie zwiększa odpływ drogą nadnaczyniówkową. Metoda, tak jak inne z tej grupy, zapewnia względne bezpieczeństwo i małą inwazyjność zabiegu w stosunku do struktur oka, jednak w odróżnieniu od nich nie wymaga pozostawienia implantów wewnątrz gałki ocznej. Praktyczny brak ingerencji w powierzchnię oka zapewnia szybką rehabilitację wzrokową, komfort pacjenta i nie wyklucza innych metod leczenia w przyszłości, z wykonaniem zabiegów filtrujących włącznie.
Jako wieloletni użytkownik fakoemulsyfikatora FAROS szwajcarskiej firmy Oertli w pełni wykorzystuję jego funkcjonalność, wykonując zarówno zabiegi zaćmy, jak i witrektomii. Ponadto dzięki specjalnej platynowej końcówce diatermicznej oraz modułowi HFDS (High Frequency Deep Sclerotomy) mam możliwość przeprowadzania fakoemulsyfikacji wraz ze sklerotomią diatermiczną. Zabieg ten znacząco redukuje ciśnienie wewnątrzgałkowe, a przy tym jest bezpieczny, szybki i nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych.
W naszym Ośrodku Mikrochirurgii i Terapii Okulistycznej OKO.M we Wrocławiu od 2016 r. przeprowadziliśmy 108 zabiegów łączonych usunięcia zaćmy z diatermiczną sklerotomią na aparacie OS 4 firmy Oertli. W obserwowanej grupie, u większości pacjentów uzyskaliśmy stabilizację ciśnienia oraz brak progresji zmian w polu widzenia i OCT. Diatermiczna sklerotomia (HFDS) w połączeniu z fakoemulsyfikacją to bardzo dobra alternatywa dla pacjentów chorujących na jaskrę i zaćmę. Metoda operacyjna jest mało inwazyjna oraz bardzo bezpieczna.