Diagnostyka różnicowa z użyciem refleksyjnej mikroskopii konfokalnej

Autorzy: Alexander Witkowski, lek. Joanna Łudzik

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/56/2016

Chcielibyśmy Państwu zaprezentować jeden z ciekawszych przypadków z ostatniej wizyty na Uniwersytecie w Modenie i Reggio Emilia. Kobieta (55 lat) z licznymi zmianami na skórze oraz uszkodzeniem posłonecznym, zgłosiła się do ambulatorium dermatologicznego z powodu zmiany koloru znamienia, zlokalizowanego na lewej piersi. 
 
RCM 

W badaniu dermoskopowym uwidoczniono rejony o cechach regresji. W związku z dużą liczbą brodawek łojotokowych u pacjentki, a także znaczną ekspozycją na promieniowanie UV w przeszłości, postanowiono przeprowadzić diagnostykę różnicową pomiędzy rogowaceniem przypominającym liszaj płaski (Lichen Planus-Like Keratosis – LPLK), a czerniakiem (MM). 

W wykonanym badaniu za pomocą mikroskopu konfokalnego, wyświetlono regularny naskórek bez obecności komórek pagetoidalnych. Granica skórno-naskórkowa nie ukazała cech typowych dla znamienia melanocytowego, ani obecności atypowych melanocytów. Uwidoczniono między innymi typowe dla plamy soczewicowatej rurkowate struktury, które w miejscu odpowiadającym regresji zastąpione zostały dużą ilością jasnych, refleksyjnych komórek – melanofagów. Cechy zobrazowane w mikroskopii konfokalnej pozwoliły na szybką i precyzyjną diagnozę wspomnianej zmiany skórnej pacjentki, wykluczając czerniaka. Zalecono kontrolę za 6 miesięcy. Po tym czasie wykonano profilaktyczne badanie RCM zmiany, które ponownie potwierdziło rozpoznanie LPLK wykluczając jednocześnie cechy typowe dla czerniaka. 

Refleksyjna mikroskopia konfokalna pozwoliła na postawienie diagnozy klinicznej z wyższą czułością, a także na uniknięcie niepotrzebnego usunięcia chirurgicznego zmiany z okolicy piersi. Dzięki nowoczesnej technologii możemy zredukować zbędne biopsje do minimum, zwłaszcza w rejonach skóry wrażliwej kosmetycznie.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Rola kontekstu w interpretacji obrazu dermatoskopowego

Rola całościowej oceny kontekstu klinicznego, obrazu wideodermatoskopowego oraz badania histopatologicznego dla właściwej diagnostyki i leczenia pacjenta z atypową zmianą barwnikową. 

Nowe obiektywy FotoFinder. Szerszy zakres możliwości kamery medicam 1000s

Obiektyw D-Scope III - NOWOŚĆ!
Dermoskopia wysokich powiększeń
Do rodziny obiektywów FotoFinder dołączył innowacyjny obiektyw D-Scope III, otwierający nowy rozdział obserwacji zmian skórnych w powiększeniu optycznym do 400x. Technologia dermoskopii wysokich powiększeń działa w połączeniu z kamerą wideodermoskopową FotoFinder medicam® 1000s.Nowy obiektyw sprawdza się także w kapilaroskopii, ułatwiając analizę nieprawidłowości mikronaczyniowych. Doskonale widoczne są nawet komórki krwi przepływające przez naczynia włosowate. 

Trychologia kosmetyczna - inna strona kosmetologii

Coraz więcej osób ma problem z wypadaniem włosów lub dolegliwościami ze strony skóry głowy. Część szuka rozwiązania na własną rękę testując produkty z drogerii czy z apteki, niektórzy leczą się u dermatologa, a inni szukają pomocy u trychologa.