Do pracy rodacy!

Autor: Mateusz Rakoczy

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/55/2016

Dlaczego tymi słowami rozpoczynam dzisiejszy artykuł? Ponieważ od prezentacji naszego nowego aparatu OS4 do łączonej mikrochirurgii okaminęło już trochę czasu, a praca dalej „pali nam się w rękach”. Po wykonaniu pierwszej operacji wykorzystując OS4, z ośrodków medycznych z całej Polski napłynęły zaproszenia na pokaz aparatu, co niewątpliwie z zapałem realizujemy. 

W związku z wprowadzeniem na rynek nowego sprzętu, staramy się Państwu regularnie przybliżać jego poszczególne podzespoły oraz narzędzia. Pojawiły się pierwsze artykuły na temat unikalnych endosond laserowych, którymi możemy sterować wewnątrz oka, wyginając je do 90 stopni. Należy pamiętać, że lasera nie wykorzystujemy przy każdej operacji, tak jak nie zawsze używamy zmiennego źródła światła, gdyż nie za każdym razem barwimy błony. Natomiast istnieje element, bez którego żadna witrektomia nie może się obejść, mowa oczywiście o witrektomie. Urządzenia te na przestrzeni lat ulegały zmianom, chociażby witrektomy tylne, które z trudem uzyskiwały 1000 cięć na minutę. Były ciężkie, masywne, a w dodatku nieporównywalnie bardziej inwazyjne. Gdy standardem obecnie stosowanym jest witrektomia 23G, warto mieć na uwadze, że pierwszy zabieg z użyciem witrektomu wykonano w 1970 roku, stosując witrektom o rozmiarze 17G. Dla wyjaśnienia dodam, że miał on średnicę 1.42 mm. 

Aby sprostać oczekiwaniom chirurgów firma Oertli wprowadziła kluczową zmianę w budowie swoich witrektomów. Gdy tradycyjny witrektom pracuje blisko siatkówki, narażeni jesteśmy na niechciane wibracje i efekt falowania. Dzieje się tak nie tylko ze względu na częstotliwość z jaką pracuje nóż, ale głównie na fakt, iż ostrze noża nieustannie blokuje i otwiera port aspiracyjny. Idealnym rozwiązaniem byłoby wycinanie szklistki, mając port aspiracyjny zawsze otwarty, co zapewniałoby nam wydajność, ale przede wszystkim niezwykle stabilną pracę w pobliżu siatkówki. Nasz nowy witrektom, zwany dumnie Continuous Flow Cutter, spełnia dokładnie te wymagania. Ostrze ewoluowało ze standardowej gilotyny w cienką poprzeczkę, która poruszając się nigdy nie powoduje zamknięcia aspiracji. Testy, nie tylko w warunkach laboratoryjnych ale również klinicznych, wykazały, że takie uformowanie ostrza zapewnia znacznie większą wydajność w usuwaniu szklistki, redukując zarazem powstające w czasie pracy trakcje

Warto podkreślić najistotniejszą zaletę, mianowicie ze względu na zastosowanie poprzeczki tnącej możliwe było wykonanie ostrza dwustronnego. Cięcie następuje nie tylko gdy nóż porusza się w dół, tak jak to było w poprzedniej generacji, ale również w drugiej fazie cyklu, gdy poprzeczka wraca do pozycji wyjściowej. Mówiąc w skrócie, dzięki zastosowaniu nowego witrektomu możemy uzyskać aż 10 000 cięć na minutę, zwiększając jednocześnie komfort i bezpieczeństwo pracy. 

Szanowni Państwo, nowy aparat przyniósł ze sobą wiele innowacyjnych rozwiązań, przyjętych z ogromnym entuzjazmem. Za każdym razem, gdy nasz sprzęt sprawdza się w „warunkach bojowych”, odczuwamy wielką satysfakcję, że wspólnie z Państwem możemy przyczynić się do poprawy zdrowia pacjentów. 

Z pewnością będę miał jeszcze okazję spotkać się z Państwem na łamach naszego magazynu. Pragnę podziękować za czas poświęcony na lekturę oraz pożegnać się jak robię to zazwyczaj: Do zobaczenia na bloku operacyjnym.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki OertliOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.