Artykuły w CX News nr 1/72/2022:
Diagnostyka VX650. Wywiad z użytkownikiem
Autor: dr Jean-Pierre Rozenbaum
Kategoria: Okulistyka
Dlaczego zdecydowali się Państwo na instalację urządzenia Visionix VX650 w swoim gabinecie?
Wraz z rozwojem technologii obrazowania, automatyki pomiarowej i wprowadzeniem telemedycyny nastąpiły zasadnicze zmiany w sferze obsługi pacjentów podczas konsultacji. Moim zdaniem VX650 jest obecnie jedynym wszechstronnym, wysokowydajnym urządzeniem dostępnym na rynku, które jest w stanie się do nich dostosować. Jednocześnie można nim przebadać stale rosnącą liczbę pacjentów. W mgnieniu oka, za pomocą jednego urządzenia przeprowadza się kompleksowe badanie przedniego odcinka oka, bardziej kompletne niż to wykonywane podczas typowej konsultacji.
Flex, SPECTRALIS®. Elastyczna diagnostyka OCT
Autor: Dariusz Łagan
Kategoria: Okulistyka
Elastyczna diagnostyka obrazowa jest możliwa dzięki modułowi Flex, SPECTRALIS. Głowica obrazująca jest zintegrowana z ruchomym, dobrze wyważonym ramieniem. Unikalny system montażu i kontroli położenia daje możliwość dostosowania aparatu do indywidualnych potrzeb. Precyzyjna regulacja oraz brak konieczności trzymania głowicy w trakcie badania znacznie podnosi wygodę pracy operatora. Z kolei pacjenci, którzy nie mogą być badani klasycznym OCT (tj. w pozycji siedzącej), dzięki ruchomej głowicy są dokładnie i wygodnie diagnozowani bez poświęcania jakości obrazu. Co istotne, elastyczność ramienia Flex umożliwia również badanie w pozycji półsiedzącej. Jest to ogromne ułatwienie zarówno w badaniu dzieci, jak i dorosłych. Opcjonalnie moduł Flex zawiera akumulator zapasowy z 20-minutową autonomią, która pozwala uniknąć przerw podczas przenoszenia systemu między gniazdami zasilania. Moduł Flex jest dostępny we wszystkich trybach obrazowania platformy SPECTRALIS, od OCT do laserowego skanowania dna oka i angiografii. Zintegrowanie metod obrazowania przy jednoczesnym wykorzystaniu różnych technik, pomaga uzyskać lepszy ogląd poszczególnych zmian patologicznych.
Flex, SPECTRALIS®. Elastyczna diagnostyka OCT - OKIEM EKSPERTA
Autor: dr Simon Dulz
Kategoria: Okulistyka
Obrazowanie okulistyczne u noworodków i dzieci zawsze było trudnym zadaniem w codziennej praktyce okulistyki dziecięcej. Koherentna tomografia optyczna (obrazowanie OCT) bardzo zmieniła nasze postrzeganie patologii oka, pozwalając na lepsze zrozumienie i precyzyjne określenie jego morfologii. Jako, że liczne nieodłączne zaburzenia metaboliczne są powiązane z dystrofiami siatkówki, zastosowanie systemu OCT SPECTRALIS z modułem Flex było na przestrzeni czasu ważnym krokiem w diagnostyce i monitorowaniu patologii oka w naszych klinikach
INDOK. Aktualne rezultaty projektu
Autorzy: prof. dr hab. inż. Andrzej Dziech, dr Andrzej Matiolański, dr Remigiusz Baran
Kategoria: Okulistyka
Już od ponad roku w firmie Consultronix realizowany jest projekt INDOK dofinansowany z programu POIR 1.1.1. Projekt prowadzony we współpracy z naukowcami z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Wyższą Szkołą Technik Komputerowych i Telekomunikacji w Kielcach zakłada opracowanie systemu teleinformatycznego wspomagającego diagnostykę chorób na podstawie skanów OCT oraz jego komercyjne wdrożenie.
Laser diodowy. Sposób na jaskrę oraz terapię schorzeń siatkówki
Autor: Paulina Żurawska
Kategoria: Okulistyka
Jaskra to choroba oczu, która początkowo rozwija się w ukryciu nie dając niepokojących sygnałów. Nieleczona lub leczona nieprawidłowo prowadzi do znacznego pogorszenia widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku. Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia jaskra, zaraz po zaćmie, jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku. Na szczęście istnieje coraz więcej skutecznych możliwości leczenia, opierających się na farmakoterapii, chirurgii laserowej oraz laseroterapii.
Laser żółty z funkcją mikropulsów. Zastosowanie w Klinice WAM
Autor: dr n. med. Kinga Hadław-Durska
Kategoria: Okulistyka
Od kilku miesięcy w Klinice Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM - CSW w Łodzi mamy przyjemność użytkować laser Valon TT. To laser szwajcarskiej firmy Meridian Medical o długości fali 577 nm, przeznaczony do fotokoagulacji siatkówki.
Optos Silverstone. Badanie OCT na dalekim obwodzie siatkówki
Autor: Dariusz Łagan
Kategoria: Okulistyka
Od lat wyzwaniem było uzyskanie dokładnych, obwodowych obrazów OCT. Przechwytywanie wysokiej jakości, wiarygodnych skanów warunkuje wiele zmiennych. Podstawową kwestią jest zdolność do prawidłowej fiksacji oraz dobra współpraca z pacjentami. Kolejna rzecz to umiejętności techników i wydłużony czas przechwytywania. Co więcej, nie każdy aparat OCT zapewnia wystarczającą elastyczność, ergonomię i co najważniejsze odpowiednią optykę, aby skan obwodowy spełniał kryteria diagnostyczne. Te czynniki sprawiły, że mimo uzyskiwania niezwykle przydatnych danych, dla wielu lekarzy było to wciąż dość niepraktyczne narzędzie.
VX650 - urządzenie kompletne. Visionix
Autor: Kamil Środa
Kategoria: Okulistyka
Visionix znany jest z tego, że pełnymi garściami czerpie z najnowszych zdobyczy technologii. Stacje diagnostyczne tego producenta zaskarbiły sobie uznanie klientów między innymi ze względu na swoją wielofunkcyjność osiąganą bez skutków ubocznych w postaci uproszczenia poszczególnych funkcjonalności. Wręcz przeciwnie, w wielu aspektach aparaty, takie jak VX120+ czy VX130+ reprezentują rozwiązania o najwyższym stopniu zaawansowania w diagnostyce okulistycznej. Wspomniane urządzenia oferują wykonanie w pełni zautomatyzowanego badania w zaledwie ok. 90 sekund w zakresie: refrakcji, keratometrii, aberrometrii, topografii, tonometrii oraz przekrojowych zdjęć przedniego odcinka oka z kamery Scheimpfluga.
30 lat z kapsulotomią wysokich częstotliwości. Oertli Instrumente AG
Autor: Mateusz Rakoczy
Kategoria: Mikrochirurgia oka
Trzy dekady w świecie technologii mikrochirurgicznych to przeskok generacyjny, który trudno sobie wyobrazić. Zaprezentowanie w 1991 roku przez firmę Oertli kapsulotomii HF było ogromnym krokiem w przyszłość. W tamtym czasie innowacyjność tej metody była zaskakująca. Co więcej, mimo upływu trzech dekad, nadal zalicza się ją do nowoczesnych i zaawansowanych rozwiązań w mikrochirurgii oka. Dla zobrazowania - pierwsze systemy trokarów witreoretinalnych pojawiły się dopiero 11 lat później, a systemy 23G profesora Eckardta miały premierę w 2005 roku.
30 lat z kapsulotomią wysokich częstotliwości. Oertli Instrumente AG - OKIEM EKSPERTA
Autor: dr hab. n. med. Erita Filipek
Kategoria: Mikrochirurgia oka
Chirurgia zaćmy u dzieci ze względu na szereg wielorakich czynników jest procedurą trudną do usystematyzowania. Na przebieg usunięcia zmętniałej soczewki mają wpływ zarówno rodzaj występującej zaćmy (wrodzona, rozwojowa, wikłająca, urazowa lub wtórna), jak i wiek dziecka oraz choroby współistniejące, czy patologie anatomiczne powstałe na etapie życia płodowego. U dzieci największe zastosowanie znalazły dwie metody usuwania zmętniałej soczewki: lensektomia, czyli wycięcie miękkiej zaćmy witrektomem oraz technika irygacyjno-aspiracyjna, wykorzystująca głowice bimanualne. Wybór odpowiedniej techniki zależy od indywidualnej oceny diagnostycznej małego pacjenta. Niemniej zawsze początkowym etapem zabiegu operacyjnego jest odpowiednie zabezpieczenie komory przedniej, najczęściej lekkim wiskoelastykiem. Pozwala to uchronić delikatne struktury śródbłonka oraz wykonać prawidłową kapsuloreksję. U dzieci ze względu na wysoką elastyczność torebki oraz jej grubość, wykonanie ciągłej krzywoliniowej kapsuloreksji jest metodą trudną i może doprowadzić do niekontrolowanego przedarcia. Techniką, którą rekomenduję i stosuję od lat w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach, jest kapsulotomia diatermiczna wykonywana z wykorzystaniem końcówki diatermicznej firmy Oertli. Procedurę wykonuje się przy użyciu specjalnej platynowej igły o ostrym, stożkowatym końcu, podłączonej do kabla diatermicznego, następnie aktywowany jest tryb „high”, dedykowany dla małych pacjentów. Przy użyciu sterownika nożnego uruchamiamy urządzenie, platynowa końcówka rozgrzewa się przypalając jednocześnie torbę, dzięki czemu otrzymujemy otwór o regularnym kształcie i gładkich krawędziach. Wyznacznikiem poprawnie wykonanej kapsulotomii diatermicznej jest powstawanie bąbelków w obszarze przypalanej tkanki. Pamiętajmy, że prawidłowo wykonana kapsulotomia nadaje kierunek następnym etapom zabiegu usunięcia zaćmy i stanowi o powodzeniu operacji. ♦