Essenta DR Compact

Autor: Przemysław Piątek

Kategoria: Diagnostyka obrazowa Artykuł opublikowano w CX News nr 3/37/2011

Essenta DR Compact  firmy Philips  jest przystępnym cenowo, w pełni cyfrowym aparatem rentgenowskim. Jego konstrukcja oparta jest na regulowanym ramieniu U, zainstalowanym na nieruchomej kolumnie. Aparat umożliwia wykonywanie wszystkich ogólnych badań radiografcznych – zarówno w pozycji pionowej/poziomej jak i poprzeczno-bocznej. Dzięki zmiennej wartości SID aparat może być wykorzystywany także jako stojak płucny. Wszystkie ruchy aparatu realizowane są manualnie, dzięki czemu łatwiej osiągnąć pożądaną pozycję ramienia, jednocześnie skracając czas badania. Obrotowy detektor Essenty DR Compact został wyposażony w 4 komory jonizacyjne z których 3 są wykorzystywane w każdej projekcji. Kompaktowe wymiary predestynują aparat do wykorzystania go w niewielkich pomieszczeniach o standardowej wysokości. Zastosowanie mobilnych wózków dla pacjenta zamiast nieruchomego stołu, pozwala  w pełni wykorzystać możliwości urządzenia. Do wyboru dostępne są 3 wózki: 
• podparty jednostronnie z blatem pływającym oraz regulacją wysokości (występuje także w wersji bariatrycznej)
• podparty jednostronnie z boku, z regulacją wysokości oraz możliwością pochylania
• podparty pośrodku
Aparat wyposażony jest standardowo w system ognisk pośrednich – rozwiązanie unikalne dla rentgenów firmy Philips. System automatycznie dobiera optymalne ognisko, z szeregu dostępnych, co zwiększa żywotność lampy i pozwala ograniczyć dawkę zaabsorbowaną/pochłoniętą przez pacjenta. Aparat może być wyposażony w generatory o mocy od 50 do 80 kW oraz jedną z trzech dostępnych szybkoobrotowych lamp.
 
W aparacie wykorzystano oprogramowanie do przetwarzania obrazów UNIQUE®. Dzięki któremu uwydatnione zostają szczegóły anatomiczne, a kontrast jest bardziej jednolity, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego wyglądu zdjęcia. W zestawie wraz z aparatem dostarczana jest stacja robocza Eleva z 19" kolorowym monitorem TFT (dotykowym lub klasycznym). Intuicyjna obsługa bazy danych pacjentów oraz obrazów pozwala na przyspieszenie badań i optymalne wykorzystanie urządzenia w czasie jego eksploatacji.
 
Essenta DR Compact jest atrakcyjną propozycją zarówno dla placówek prywatnych jaki i niewielkich ośrodków publicznych. Przystępna cena, bardzo dobra jakość obrazowania, niskie koszty eksploatacji oraz wysoka niezawodność pozwolą być o krok przed konkurencją na lokalnym rynku usług medycznych.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Diagnostyka obrazowa:

Mały aparat do zadań specjalnych. Nowość w ofercie

Codzienna praktyka szpitalna w dużej mierze opiera się na szeregu urządzeń diagnostycznych wykorzystujących promieniowanie X. Aparaty RTG stacjonarne, przyłóżkowe, mammografy, tomografy komputerowe to urządzenia będące przeważnie na wyposażeniu Zakładów Diagnostyki Obrazowej z dedykowanym personelem wykonującym badania. Jednak najprawdopodobniej najliczniejszą grupą sprzętów bazujących na promieniowaniu X są śródoperacyjne aparaty z ramieniem C. W przeciwieństwie do urządzeń z ZDO – są one obsługiwane przez lekarzy podczas zabiegów. Ciężar, gabaryty, obecność innych systemów na sali operacyjnej to tylko kilka przykładów utrudnień z jakimi spotykają się chirurdzy. Producenci nieustannie dokładają starań, aby tę sytuację poprawić, czego owocem stał się aparat XiScan 5000 z mini ramieniem C firmy FM Control – przedstawiciela kompaktowych, mobilnych systemów do obrazowania fluoroskopowego podczas zabiegów. 

„Ferrari” w GMM

General Medical Merate (GMM) jest na rynku medycznym już ponad 65 lat, czyli od roku 1953. Ze względu na wiek, plasuje się zatem między Lamborghini a Ferrari...

Elektroniczna dokumentacja medyczna czyli jak ugryźć ucyfrowienie RTG – nowości Rayence

Postęp, zmiany i innowacje to nieodłączne cechy intensywnie rozwijających się dziedzin nauki, technologii i medycyny. Inwestycje w nowe technologie są naturalną drogą zwiększenia przychodu i polepszenia jakości usług. Pomimo wynalezienia na początku lat 60-tych pierwszego detektora, umożliwiającego przechwycenie promieniowania w formie cyfrowej, wiele placówek w Polsce – ze względów finansowych – nadal korzysta z systemów analogowych.

Bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegów radioterapii

Choroby nowotworowe obok chorób układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność na nowotwory, a w związku z postępem medycyny i jej możliwości diagnostycznych wzrasta także ich wykrywalność. Jest to powodem bardzo dużego wzrostu liczby pacjentów objętych leczeniem onkologicznym. Ważnym elementem procesu leczenia onkologicznego jest radioterapia wykonywana w seriach zabiegów, które wcześniej zostają szczegółowo zaplanowane tak, aby działania niepożądane i ewentualne uszkodzenia okolicznych dla guza tkanek były jak najmniejsze.