Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Autor: lek. med. Piotr Marszalik

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/64/2019

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.
 
Rys. 1. Schemat graficzny fiksacji wewnątrzskleralnej soczewek wewnątrzgałkowych techniką double-needle (źródło: Flanged Intrascleral Intraocular lens fixation with double-needle technique, ©2017 American Academy of Ophthalmology Published by Elsevier Inc.)
Metoda fiksacji wewnątrzskleralnej soczewek wewnątrzgałkowych double-needle nie wymaga specjalistycznego sprzętu czy narzędzi. Wykorzystuje się w niej igły 30G oraz dowolną pęsetę 20G lub 23G. Istotą metody jest użycie trzyczęściowej soczewki wewnątrzgałkowej z haptenami wykonanymi z PVDF lub PMMA. Hapteny umocowuje się w tunelu skleralnym wykonanym przezspojówkowo za pomocą igły 30G. Służy ona dodatkowo jako prowadnica do eksternalizacji haptenów w celu wytworzenia kulki na ich zakończeniach przy użyciu diatermii niskotemperaturowej. Protokół został opracowany na Yokohama City University Medical Center. Zabieg rozpoczyna się od przeprowadzenia witrektomii przedniej w znieczuleniu okołogałkowym. Soczewka wewnątrzgałkowa implantowana jest do przedniej komory tak, aby zapobiec utopieniu jej w ciele szklistym. Sklerotomię wykonuje się poprzez spojówkę przy użyciu igły 30G, w odległości 2 mm od rąbka. Wiodący hapten zostaje umiejscowiony w tunelu igły za pomocą pęsety. Kolejną sklerotomię wykonuje się również za pomocą igły 30G w pozycji 180° do pierwszej, a drugi hapten także zostaje umiejscowiony w kanale igły. Obydwa hapteny uzewnętrznia się poprzez spojówkę, wykorzystując metodę double-needle (wyciągając igły równocześnie; można je też wyciągać sekwencyjnie). Następnie końcówki haptenów są przytapiane za pomocą jednorazowych, niskotemperaturowych pęset diatermicznych, uzyskując kołnierz 0.3 mm, który zapobiega ryzyku wysunięcia się haptenu z tunelu i przemieszczeniu soczewki do wewnątrz gałki ocznej. Ostatnim etapem zabiegu jest fiksacja powstałego kołnierza w tunelu skleralnym, co uniemożliwia erozji, spojówki nad kołnierzem.
 Rys. 2. Jednorazowa, niskotemperaturowa diatermia punktowa (Accu-Temp 677⁰C Beaver Visitec International)
Opisana przez Yamane technika wymaga opanowania kilku nowych elementów w chirurgii soczewki, jednak znacznie zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych, które występują przy dotychczas stosowanych metodach. Materiały niezbędne do wykonania zabiegu są łatwo dostępne, a czas procedury jest krótki. Soczewka może być wprowadzona przez cięcie 2.2 mm i zabieg nie indukuje wysokiego astygmatyzmu pooperacyjnego. Należy jednak pamiętać o prawidłowym wykonaniu tuneli śródtwardówkowych oraz usytuowaniu ich w odległości 180° od siebie, aby zapobiec skośnemu ustawieniu soczewki w gałce ocznej.



Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.