Alio, to całkowicie nowa odsłona choppera irygacyjnego, którego konstrukcja oparta jest na wieloletnich doświadczeniach prof. Jorge L. Alio. Chopper ten może być używany podczas fragmentacji, zarówno miękkiego jak i twardego jądra. Ze względu na kulisty kształt końcówki, narzędzie to może być łatwo wprowadzone do wnętrza gałki ocznej, natomiast 1 mm kaniula uszczelnia mikronacięcie, zapobiegając wszelkim niekontrolowanym wyciekom, co pozwala na stabilną irygację podczas zabiegu fakoemulsyfikacji. To wielofunkcyjne narzędzie stosowane jest również w celu zapobiegania okluzji podczas aspiracji oraz w celu utrzymania tylnej komory gałki ocznej, podczas implantacji soczewki wewnątrzgałkowej.
Drukuj artykuł Udostępnij:
Udostępnij
Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:
Współpraca z naukowcami z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA przynosi coraz większy rozgłos niemieckiej firmie Heidelberg Engineering, której specjaliści tworzą unikalne rozwiązania diagnostyczne w skali światowej. Ich sprzęt wykorzystywany jest nie tylko w klinikach okulistycznych w zakresie wczesnej diagnostyki chorób oczu, ale także w celach badawczych.
Placówki naukowe, ze względu na sytuację związaną z COVID-19, coraz intensywniej korzystają z możliwości prowadzenia wykładów i kursów on-line. Ale czy obecna rzeczywistość daje możliwość poszerzania wiedzy w zakresie nowych technologii w laseroterapii? Firma OD-OS GmbH (Teltow, Niemcy), producent jedynego na świecie lasera do nawigowanej terapii siatkówki Navilas®, prezentuje ciekawe rozwiązanie.
W latach 1974-75 przebywałem na stypendium w Klinice Okulistycznej Uniwersytetu w Gandawie, kierowanej przez prof. François. Pewnego dnia zostaliśmy zaproszeni do Kliniki w Antwerpii, gdzie obserwowaliśmy nowatorskie operacje wykonywane przez prof. Rudolfa Klöti z Uniwersytetu w Zurichu (uznany był za pioniera w Europie). Były to witrektomie głównie w krwotokach do ciała szklistego i wszyscy byliśmy zszokowani możliwościami tej metody. Prof. Klöti, we współpracy z firmą Oertli Instrumente AG, opracował pierwszy mechaniczny witrektom w 1971 roku (w tym samym roku prof. Machemer opublikował podstawy witrektomii przez pars plana), a aparat do witrektomii VitroCat w 1974 roku