INDOK Projekt przyszłości

Autor: prof. dr hab. inż. Andrzej Dziech

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/69/2021

Dużym sukcesem firmy Consultronix jest otrzymanie dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na realizację projektu INDOK w ramach programu POIR 1.1.1. Rozpoczął się on w kwietniu br. i będzie trwał 3 lata. Jego szczegóły, od strony informatycznej, zostały opracowane przez naukowców z AGH w Krakowie przy współpracy z Wyższą Szkołą Technik Komputerowych i Telekomunikacji  w Kielcach. Instytucje te biorą aktywny udział w projekcie jako podwykonawcy.

 

Naszym celem jest opracowanie i wdrożenie na rynek innowacji produktowej. Powstanie system automatycznej diagnozy chorób na podstawie analizy skanów siatkówki oka wykonanych w technologii optycznej tomografii koherentnej, który będzie oparty na sztucznej inteligencji. Działania badawczo-rozwojowe podzielone są na etapy, w ramach których opracowane zostaną algorytmy klasyfikacji do wspomagania diagnostyki. Będą one służyły automatycznemu rozpoznawaniu zmian w czasie rzeczywistym w siatkówce oka i diagnozowaniu na tej podstawie takich schorzeń, jak: zwyrodnienie plamki, retinopatia cukrzycowa, błona nasiatkówkowa, pełnościenny oraz warstwowy otwór plamki, centralna surowicza chorioretinopatia.

 

Grupę docelową projektu stanowią pacjenci zagrożeni ww. schorzeniami. Dodatkowo zakłada się, że wdrożenie produktu umożliwi prowadzenie badań przesiewowych na szerokiej grupie odbiorców, co pozwoli na efektywne, wczesne wykrywanie nieprawidłowości narządu wzroku. Unikatowość i przełomowość rozwiązania polega na integracji wiedzy medycznej i informatycznej w sposób umożliwiający automatyczną diagnostykę schorzeń oka, wykorzystując dedykowany system teleinformatyczny. Zakładamy, że produkt w istotny sposób przyczyni się do poprawy ochrony zdrowia, a w szczególności przyśpieszy diagnostykę i zwiększy efektywność leczenia. Dzięki realizacji projektu powstanie repozytorium danych umożliwiające badanie związków między wieloma cechami związanymi z występowaniem schorzeń. 

 

Analiza  o charakterze BigData umożliwia nie tylko analizę statystyczną i poznawanie przyczyn chorób, ale również korelację rzadko występujących objawów na wczesnym etapie choroby z diagnozą. Jest to niewykonalne w jednostkowym badaniu lekarskim, ale możliwe przy diagnozowaniu automatycznym, opartym na dużej bazie normatywnej.

 

W projekcie przewidziano opracowanie i wdrożenie wielu innowacyjnych rozwiązań szczegółowych. Jednym z nich jest zastosowanie uczenia maszynowego, a zwłaszcza splotowych sieci neuronowych i ich modyfikacji do rozpoznawania schorzeń. Innym przykładem jest badanie selektywnie wybranych wizualnych cech lokalnych do tworzenia tzw. słowników słów wizualnych w obrazach. W dalszej kolejności służą one do powstania histogramów częstości występowania tych słów, co z kolei jest przydatne do opracowania algorytmów uczących. Wiele z opracowanych rozwiązań będzie opartych na analizie konturów wyodrębnionych z obrazów OCT. Utworzenie wielowarstwowej struktury konturowej umożliwi zwiększenie efektywności i szybkości rozpoznawania cech obrazów.

 

W przypadkach, gdy wymagana jest wysoka skuteczność algorytmów rozpoznawania, celowe będzie zastosowanie równoległych algorytmów podejmowania decyzji. Struktura algorytmów równoległych zakłada, że każdy z ich składowych posiada różnorodną, opartą na innych kryteriach strukturę wewnętrzną, a ponadto inne lokalne kryteria decyzyjne.

 

Rozwiązanie tych i wielu innych problemów w obszarze analizy, a także rozpoznawanie i klasyfikacja obrazów przyniesie wymierne korzyści zarówno badawcze, jak i implementacyjne. Analiza skanów OCT na różnych poziomach rozdzielczości oraz automatyczne rozpoznanie wielu schorzeń nie tylko mogą wspomóc pracę lekarza, ale na bazie danych bieżących oraz archiwalnych, stworzą narzędzie do predykcji i oceny postępów choroby w określonym przedziale czasowym. Również te aspekty będą rozpatrywane w projekcie. ♦ 

 



Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.

W CX News nr 1/69/2021 opublikowano również: