Jeden z pierwszych ESWL w Polsce - doświadczenie z użytkowania

Autor: lek. Mirosław Jośko

Kategoria: Urologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/48/2014

Jednym z pierwszych aparatów do pozaustrojowej litotrypsji kamicy w Polsce był aparat Breakstone produkcji Medispec – poprzednik aparatów Econolith 2000 i Econolith 3000. Został on zakupiony w listopadzie 1990r. Był to czwarty aparat do kruszenia kamieni w Polsce i jedyny po wschodniej stronie Wisły. Należy zaznaczyć, że dwa pierwsze aparaty w Katowicach i Warszawie uruchomiono w 1988 roku, czyli jedynie dwa lata wcześniej.
 
Inicjatorem zakupu był ówczesny dyrektor Wydziału Zdrowia dr Tadeusz Marciniak przy wsparciu doktora Szczekali. Zakupiono też kompletny sprzęt endoskopowy. Dr Sadowski wraz z doktorem Jośko w ramach wzbogacenia doświadczenia wyjechali na szkolenie do dwóch ośrodków urologicznych w Holandii.
 
 
ESWL
 
20 marca 1991r. dokonano pierwszego w historii szpitala Wojewódzkiego w Lublinie, pozaustrojowego kruszenia kamienia w nerce u chorego. Aparat służył wiele lat a w 2000 roku został wymieniony na Econolith 2000. Do końca 2012r. przeprowadzono zabieg u prawie 11 tysięcy pacjentów! Kwalifikacje pacjentów przez okres dwudziestu kilku lat uległy pewnym zmianom. W przeszłości do zabiegów kwalifikowani byli pacjenci z praktycznie każdą wielkością złogu w nerce oraz moczowodzie. Obecnie do zabiegu na nerce kieruje się pacjentów z kamicą od 6 do 20 mm.
 
To co się nie zmieniło to wysoka skuteczność zabiegów: w górnym odcinku moczowodu to ok. 70% a w przypadku nerki aż 90 do 95%. Od rozpoczęcia zabiegów litotrypsji zmodyfikowany został zakres standardowych badań wykonywanych przed zabiegiem. Kiedyś była to głównie urografia, która obecnie w większości zastępowana jest badaniami USG, przeglądowymi zdjęciami jamy brzusznej i sporadycznie badaniami TK. W przeszłości przed zabiegiem stosowano znieczulenie zewnątrzoponowe. Obecnie stosuje się kroplówkę przeciwbólowo-rozkurczową oraz ketonal w trakcie zabiegu.
 
 
Kamienna droga
 
Po przeprowadzonych zabiegach prosiliśmy pacjentów o wypełnienie krótkiej ankiety. Wynika z niej, że u 90% pacjentów zabieg przebiegał z niewielką bolesnością. Taki sam procent pacjentów ocenia samopoczucie po zabiegu jako dobre i bardzo dobre. 95% pacjentów mając wybór ESWL lub zabieg operacyjny wybrałoby ESWL. Aż 98% pacjentów poleciłoby zabieg innym chorym na kamicę.
 
Niektórzy z lekarzy wieszczą szybki zmierzch ery ESWL. Coraz doskonalsza technologia endoskopii faktycznie spowodowała pewne zmniejszenie ilości wykonanych procedur litotrypsji pozaustrojowej. Naszym zdaniem jednak są to zabiegi w dalszym ciągu potrzebne, doskonale uzupełniające leczenie kamicy przez URS’y czy PCNL’e. Wieszczenie więc rychłej śmierci króla ESWL’a wydaje się przedwczesne.
 
Złogi po ESWLOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Urologia:

Prostota jako szczyt wyrafinowania system irygacji do zabiegów URS – Peditrol

Każdy urolog, który miał do czynienia z zabiegami endoskopowego kruszenia złogów, wie jak ważna dla dobrej widoczności pola operacyjnego jest irygacja. Jej znaczenie wzrasta podczas zabiegów giętkiej ureterorenoskopii. Jest to związane zazwyczaj z mniejszą średnicą endoskopu, cieńszymi i dłuższymi kanałami irygacyjnymi, współdzielonymi z różnymi narzędziami oraz zagięciem końcówki endoskopu podczas pracy. 

Rewolucja w ureterorenoskopii

W przeszłości znacznym problemem dla lekarzy zajmujących się operacyjnym leczeniem kamicy nerkowej, były złogi zlokalizowane w górnej części układu moczowego – w nerkach. „Kamienie” znajdujące się w pęcherzu, moczowodzie, a nawet w górnej części nerki, dla niektórych operatorów były osiągalne przy użyciu sztywnego ureterorenoskopu. Natomiast te znajdujące się w dolnej i środkowej części nerki oraz te, które przemieściły się tam z różnych powodów w trakcie zabiegu – poprzez budowę tego narządu – były niedostępne. Lekarzowi pozostawało skierowanie pacjenta na inwazyjną operację otwartą/laparoskopową, mniej inwazyjny zabieg PCNL (przezskórnej nefrolitotrypsji) lub nieinwazyjny ESWL (zewnątrzustrojowa litotrypsja falą uderzeniową). 

ED1000 - nowoczesna terapia zaburzeń erekcji falą uderzeniową

Już od pewnego czasu w Polsce, w prywatnych klinikach, dostępna jest nowoczesna terapia zaburzeń erekcji falą uderzeniową. Jest ona niezwykle skuteczna w przypadku pacjentów z problemami o podłożu naczyniowym. Metoda ta polega na umieszczeniu tkanek pacjenta w ognisku terapeutycznej fali uderzeniowej i wystawieniu ich przez to na działanie sił ścinających. Skutkiem takiego działania jest przyspieszenie naturalnego procesu rewaskularyzacji tkanek. Powstające naczynia przejmują funkcjonalność tych niedrożnych, a pacjent może powrócić do młodzieńczej sprawności.