Kontrola zmiany skórnej za pomocą optycznej tomografii koherencyjnej OCT, jako potwierdzenie diagnozy BCC i pomoc w ocenie skuteczności terapii*

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/67/2020

* Opis przypadku został oparty na artykule „Optische Kohärenztomographie (OCT) zur Verlaufskontrolle nach Primärdiagnose und Therapie” 
 
Historia pacjenta
Kobieta, 85 lat, cierpi na łuszczycę i kilka razy była poddana terapii fotodynamicznej. U pacjentki wielokrotnie diagnozowano i leczono BCC oraz rogowacenie aktynowe (AKs). Obszar skóry budzący wątpliwości został potwierdzony histologicznie jako BCC. Ze względu na rozmiar zmiany (2x2 cm), najpierw przeprowadzono jej łyżeczkowanie, a następnie dwie serie MAL-PDT w odstępie jednego tygodnia. Po zakończeniu terapii, leczenia BCC, kobieta została wezwana na Oddział Dermatologii Szpitala Roskilde w celu badania kontrolnego.
Zdjęcie zmiany przed terapią 
 
Wyniki badania kontrolnego OCT
Trzy miesiące po zakończeniu terapii badanie przeprowadzono systemem VivoSight, które wykazało wyraźne cechy charakterystyczne dla BCC (rys.):
  • Przerwanie warstw skóry i pogrubienie naskórka.
  • Hiporefleksyjne pasma nowotworowe oraz torbielowate, okrągłe struktury.
  • Hiperrefleksyjna tkanka około nowotworowa.
Zastosowanie optycznej tomografii koherencyjnej – korzyści dla pacjenta
Klinika posługiwała się urządzeniem OCT wyłącznie do celów badawczych, dlatego też pacjentka była obserwowana przez kolejne trzy miesiące w ramach standardowego trybu leczenia. Sześć miesięcy po zakończeniu terapii, przy użyciu VivoSight rozpoznano struktury nowotworowe, które potwierdzono klinicznie i histologicznie. Niniejszy przypadek pokazuje, że subkliniczne cechy nowotworowe mogą być zdiagnozowane już na bardzo wczesnym etapie dzięki OCT, w przeciwieństwie do wykonania samego badania klinicznego. System wykrywa nawet najbardziej utajone struktury nowotworu, co przekłada się na zmniejszenie ilości inwazyjnych biopsji. Co więcej, umożliwia podjęcie decyzji o wdrożeniu natychmiastowej terapii. ♦
Skan OCT po 3 miesiącach terapii wykonany systemem VivoSight DX 

Więcej informacji na temat tomografia OCT, nowotwór skóry, znamiona znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Michelson Diagnostics GmbHOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

PREMIERA: FotoFinder studio – czyli dermoskopia, estetyka, trichoskopia w jednym urządzeniu

Nowe rozwiązanie zaproponowane przez firmę FotoFinder łączy w kompleksowym urządzeniu narzędzia trichoskopowe wspomagające przeszczepy włosów, mapowanie znamion oraz technologię dedykowaną do estetyki twarzy.