Kontrola zmiany skórnej za pomocą optycznej tomografii koherencyjnej OCT, jako potwierdzenie diagnozy BCC i pomoc w ocenie skuteczności terapii*

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/67/2020

* Opis przypadku został oparty na artykule „Optische Kohärenztomographie (OCT) zur Verlaufskontrolle nach Primärdiagnose und Therapie” 
 
Historia pacjenta
Kobieta, 85 lat, cierpi na łuszczycę i kilka razy była poddana terapii fotodynamicznej. U pacjentki wielokrotnie diagnozowano i leczono BCC oraz rogowacenie aktynowe (AKs). Obszar skóry budzący wątpliwości został potwierdzony histologicznie jako BCC. Ze względu na rozmiar zmiany (2x2 cm), najpierw przeprowadzono jej łyżeczkowanie, a następnie dwie serie MAL-PDT w odstępie jednego tygodnia. Po zakończeniu terapii, leczenia BCC, kobieta została wezwana na Oddział Dermatologii Szpitala Roskilde w celu badania kontrolnego.
Zdjęcie zmiany przed terapią 
 
Wyniki badania kontrolnego OCT
Trzy miesiące po zakończeniu terapii badanie przeprowadzono systemem VivoSight, które wykazało wyraźne cechy charakterystyczne dla BCC (rys.):
  • Przerwanie warstw skóry i pogrubienie naskórka.
  • Hiporefleksyjne pasma nowotworowe oraz torbielowate, okrągłe struktury.
  • Hiperrefleksyjna tkanka około nowotworowa.
Zastosowanie optycznej tomografii koherencyjnej – korzyści dla pacjenta
Klinika posługiwała się urządzeniem OCT wyłącznie do celów badawczych, dlatego też pacjentka była obserwowana przez kolejne trzy miesiące w ramach standardowego trybu leczenia. Sześć miesięcy po zakończeniu terapii, przy użyciu VivoSight rozpoznano struktury nowotworowe, które potwierdzono klinicznie i histologicznie. Niniejszy przypadek pokazuje, że subkliniczne cechy nowotworowe mogą być zdiagnozowane już na bardzo wczesnym etapie dzięki OCT, w przeciwieństwie do wykonania samego badania klinicznego. System wykrywa nawet najbardziej utajone struktury nowotworu, co przekłada się na zmniejszenie ilości inwazyjnych biopsji. Co więcej, umożliwia podjęcie decyzji o wdrożeniu natychmiastowej terapii. ♦
Skan OCT po 3 miesiącach terapii wykonany systemem VivoSight DX 

Więcej informacji na temat tomografia OCT, nowotwór skóry, znamiona znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Michelson Diagnostics GmbHOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Zastosowanie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej w diagnostyce czerniaka skóry

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM) to nowoczesna, nieinwazyjna metoda obrazowania skóry. Pozwala zwizualizować tkanki w rozdzielczości porównywalnej do tej uzyskiwanej w klasycznym badaniu histopatologicznym. Podczas badania skóry można zobrazować: naskórek wraz z jego warstwami oraz skórę właściwą - warstwę brodawkowatą i górną część warstwy siateczkowatej, a także przydatki skóry. Zdjęcia uzyskane techniką RCM - tzw. przekroje optyczne - odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości, a jej maksymalna wartość w tej technice wynosi około 200-300 μm. Jest to największe ograniczenie tej metody obrazowania, szczególnie w przypadku zaawansowanych zmian nowotworowych. Naciekające głęboko guzy lub towarzyszące im zgrubienia naskórka uniemożliwiają prawidłowy wgląd w głębsze warstwy podczas badania RCM. 

Nowoczesne zarządzanie leczeniem pacjentów z wypadaniem włosów

Co słyszy pacjent z problemem nadmiernego wypadania włosów, gdy zadzwoni do kliniki, żeby umówić się na konsultację? Jeśli najbliższy termin jest jutro lub pojutrze, nie ma problemu. Co, jeśli konsultacja może się odbyć najwcześniej za tydzień lub - co gorsza - za miesiąc? Mając to na uwadze, współpracę z pacjentem warto rozpocząć już w trakcie oczekiwania na konsultację dermatologiczną. 

Testymonial

Osoby, które mają problemy ze skórą głowy i nadmiernym wypadaniem włosów, są bardzo wrażliwymi pacjentami. Tym bardziej doceniają kompleksową opiekę i przejrzystość informacji oraz ekspresowe wdrożenie leczenia. Warto też podkreślić, że zoptymalizowany proces diagnostyczny pozwala na zwiększenie efektywności pracy lekarza. ♦

Vexia - nowa odsłona klasyki

26 maja 2021 r. weszło w życie rozporządzenie UE dotyczące wyrobów medycznych 2017/745, zastępujące dotychczasową dyrektywę Rady Europejskiej 93/42/EWG. Tym samym, firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą urządzeń medycznych na europejskim rynku zostały zobowiązane do działania zgodnie z nowymi wytycznymi. Spowodowało to niemałe zamieszanie wśród producentów z branży, a ogrom dokumentacji i kontroli przerósł niejedną znaną markę. 

Studium przypadku - trichoskopia

45-letnia pacjentka zgłosiła się z powodu kilku ognisk łysienia wielkości do 1 cm, które były zlokalizowane w okolicy wierzchołka głowy i którym towarzyszył silny świąd (fot. 1.). W obrębie zmian obecne były rzadkie i krótkie łodygi włosów. Wywiad chorobowy był kilkumiesięczny.