Lampy operacyjne - czym tak na prawdę jest technologia LED?

Autor: Piotr Barański

Kategoria: Kompletacja Artykuł opublikowano w CX News nr 2/36/2011

Coraz popularniejsze w naszym życiu stają się rozwiązania w technologii LED. Gdy przechodzimy po centrum handlowym z wyposażeniem dla domu naszą uwagę przykuwają LEDowe lampy sufitowe. Kiedy lepiej przyglądamy się ekspozycji dostrzegamy także LEDowe lampy podłogowe, ogrodowe oraz taśmy przylepne wypełnione diodami LED. W sklepie obok można natknąć się na telewizor w technologii LED, szereg innych gadżetów z LEDowymi wyświetlaczami, a na koniec wsiadając do samochodu uświadamiamy sobie, że i on jest wyposażony w diody LEDowe w miejsce standardowych halogenów postojowych. Ale czy potrafilibyśmy zapytani odpowiedzieć na pytanie czym jest LED lub światło LEDowe i co tak naprawdę odróżnia go od halogenów?

Powszechnie używany skrót LED pochodzi z języka angielskiego i oznacza Light-emitting diode. Tak więc pierwszą podstawową różnicą jest źródło światła. Dioda elektroluminescencyjna (LED) nie jest rozwiązaniem innowacyjnym jednak dzięki postępowi jej dopracowanie pozwala na osiągnięcie bardzo korzystnych dla użytkownika parametrów. Dzięki temu światła LEDowe znalazły zastosowanie w medycynie i coraz częściej są instalowane na salach operacyjnych w miejsce klasycznych halogenów. Największą zaletą lamp LEDowych jest skuteczność świetlna. Nowoczesne lampy mają wydajność na poziomie 25%. Oznacza to, że 25 % energii pobranej przez lampę przekształcają na światło pozostałe 75% na ciepło. Dla porównania lampa halogenowa ma skuteczność na poziomie 2%. 

LED mavig

   Barwa światła dziennego to spektrum między 4000-9000 K. Najbardziej pożądanym dla przeprowadzania operacji kolorem jest światło białe. Według norm ludzkie oko rejestruje barwę białą światła widzialnego w okolicach 4500 K. Oczywiście światła halogenowe również mogą uzyskać taką barwę, ale żarówka jest elementem szybko zużywalnym i temperatura barwy zmienia się podczas kolejnych godzin użytkowania. Zdarza się, że niektóre zabiegi lub przyzwyczajenia lekarzy wymagają odmiennej barwy światła, bardziej niebieskiej lub bardziej czerwonej. Specjalnie do takich wymagań zostały stworzone lampy typu MC (multi-color), które posiadają możliwość zmiany temperatury barwy światła w zakresie od 3750 – 4750 K. Lampy te charakteryzują się też bardzo wysoką wartością współczynników R(a) > 95%. Współczynnik ten określa w jakim stopniu sztuczne światło uzyskane z lampy odtwarza światło naturalne.

Należy też pamiętać o czynnikach ekonomicznych i wygodzie. Podstawowy model lampy LED do prostych zabiegów to w zakupie koszt około 50% wyższy od halogenowgo odpowiednika o podobnych parametrach. Jego pobór mocy jest 2,5 razy mniejszy, ponadto skuteczność świetlna czyli zamiana energii na światło około 1200% lepsza. Producenci podają, że żywotność lampy LED można założyć na poziomie ponad 40 000h. W tym czasie zakładając, że średnia żywotność żarówki halogenowej to około 2000h trzeba by wymienić ją aż 20 razy! Dodajmy jeszcze, że wzrost temperatury przy głowie lekarza podczas zabiegu z lampą LED nie przekracza 0,5ºC. Tak więc dochodzimy do wniosku, że lampa typu LED choć droższa w zakupie ostatecznie okazuje się bardziej ekonomicznym rozwiązaniem i nieporównywalnie wygodniejszym. Przykład ten idealnie charakteryzuje powiedzenie „co tanie, to drogie”

LED mavig

Gorąco, a raczej „chłodno” zapraszam państwa do zapoznania się z modelami lamp i zawieszeń sufitowych marki MAVIG, której jesteśmy dystrybutorem. Z doświadczenia wiem, że są to bardzo solidne, niemieckie produkty. Firma MAVIG posiada wieloletnią tradycję i doświadczenie oraz jest mocno zorientowana na ciągłe udoskonalanie swoich produktów, aby wychodzić naprzeciw wciąż wzrastającym wymaganiom swoich klientów. Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Kompletacja:

Śląskie Centrum Medycyny Inwazyjnej – czyli inwestycja medyczna w Polsce

Jest rok 2008, spotyka się grupa lekarzy – liderów różnych specjalizacji medycznych, oraz osób zarządzających dużym publicznym szpitalem. Wieloletnie doświadczenia oraz wizytowanie zagranicznych szpitali, działających w różnych systemach, prowadzą do podjęcia odważnej decyzji – założenia spółki Advancemed sp. z o.o. Głównym zamysłem spółki jest prowadzenie szpitala nowoczesnego, zbudowanego i wyposażonego według najnowszych światowych standardów. 

Otwarcie pierwszej w Europie pediatrycznej sali hybrydowej

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie dzięki pomocy Fundacji Radia Zet zbudowano pediatryczną salę hybrydową, ratującą życie dzieci z wadami serca. To pierwszy tak niezwykły projekt w Europie.

Technologia kluczem do sukcesu ASELight

Prawie rok temu przybliżałem Państwu modele lamp operacyjnych ASELight, porównując je do Audi. Dziś muszę przyznać, że popełniłem wielki błąd. Bo chociaż Audi to jedna z najlepszych samochodowych marek, to szwajcarskie lampy są produktami z jeszcze wyższej półki.

Szpital z klocków, kilka słów o technologii modułowej

Budownictwo modułowe przebojem wchodzi na polski rynek. Coraz więcej budynków mieszkalnych, biurowych, czy też użyteczności publicznej powstaje w ten sposób. Technologia ta okazuje się szczególnie praktyczna w przypadku inwestycji medycznych. Nowości architektoniczne i sprzętowe pojawia-ją się tu bardzo często, a nacisk na skrócenie procesu inwestycyjnego jest ogromny. Nie do przecenienia jest, znaczące zmniejszenie uciążliwości prac budowlanych dla pacjentów i personelu szpitala.

Kraków wyprzedził Europę - pierwsza w Europie pediatryczna sala hybrydowa

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie powstaje pierwsza w Europie pediatryczna sala hybrydowa. Ten niezwykły projekt, realizowany dzięki środkom z Fundacji Radia ZET, ma szansę uratować życie wielu małym pacjentom oraz pozytywnie wpłynąć na dalszy rozwój kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej.