Laser diodowy. Sposób na jaskrę oraz terapię schorzeń siatkówki

Autor: Paulina Żurawska

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/72/2022

Jaskra to choroba oczu, która początkowo rozwija się w ukryciu nie dając niepokojących sygnałów. Nieleczona lub leczona nieprawidłowo prowadzi do znacznego pogorszenia widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku. Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia jaskra, zaraz po zaćmie, jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku. Na szczęście istnieje coraz więcej skutecznych możliwości leczenia, opierających się na farmakoterapii, chirurgii laserowej oraz laseroterapii.

Do metod terapeutycznych zalicza się cyklofotokoagulację przeztwardówkową (ang. Transscleral cyclophotocoagulation, TSCP) z zastosowaniem lasera diodowego 810 nm. Jest to stosunkowo nowy sposób leczenia, który umożliwia obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dzięki zniszczeniu nabłonka wydzielniczego wyrostków ciała rzęskowego, zmniejszeniu ulega produkcja cieczy wodnistej w oku. W 1993 r. zaprezentowane zostały wyniki badań z wykorzystaniem TSCP kontaktowej u pacjentów z jaskrą wtórną. Ulbig i wsp. wykazali większy spadek ciśnienia wewnątrzgałkowego w przypadku zastosowania metody kontaktowej niż bezkontaktowej.

W naszej ofercie posiadamy diodowy laser Merilas 810 nm shortpulse firmy Meridian Medical przeznaczony do wykonywania zabiegów przeciwjaskrowych, a także laseroterapii siatkówki. 

Merilas 810 nm to laser diodowy umożliwiający pracę w trybie ciągłym (ang. CW, continuous wave) oraz mikropulsowym (shortpulse). Tryb shortpulse pozwala na podzielenie wiązki na serię krótkich impulsów. Użytkownik na dotykowym ekranie może sam ustalać czas trwania impulsów oraz przerw między nimi. Łatwa obsługa oraz dotykowy panel umożliwiają szybką zmianę parametrów pracy. Zastosowana technika pozwala na schłodzenie tkanki między kolejnym impulsem, co w rezultacie daje bezpieczny efekt terapeutyczny.

Dodatkowe cechy bezpieczeństwa zwiększają komfort pracy użytkownika. Oddzielne menu dla trybów pracy CW oraz shortpulse gwarantuje bezpieczną obsługę lasera.

Urządzenie jest bardzo łatwe w użyciu. Szybki czas reakcji lasera oraz intuicyjny interfejs pozwalają w prosty sposób ustawić parametry. Dodatkowym atutem jest panel dotykowy. Ponadto zastosowanie specjalnego systemu chłodzenia sprawia, że aparat nie emituje rozpraszających dźwięków, co przekłada się na efektywność pracy. Zastosowany system umożliwia także bezpieczne przenoszenie aparatu pomiędzy gabinetami.

Merilas 810 nm shortpulse może współpracować z laserowymi sondami do endofotokoagulacji: z prostymi w rozmiarze 20G, 23G, 25G oraz 27G, a także z zakrzywionymi 20G, 23G i 25G. Na szczególną uwagę zasługują sondy do transkleralnej cyklofotokoagulacji. Ich specjalna budowa umożliwia dokładne pozycjonowanie i zachowanie proponowanej odległości od rąbka. Ponadto nie mają one licznika czasowego zużycia. Wszystkie sondy posiadają certyfikat CE oraz są jednorazowego użytku.

W porównaniu z innymi obecnie stosowanymi metodami przeciwjaskrowymi, TSCP cieszy się coraz większą popularnością. Metoda ta uznawana jest za efektywny i bezpieczny sposób obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Istotna jest łatwość i szybkość wykonania zabiegu, a także możliwość przeprowadzenia go w warunkach ambulatoryjnych. ♦

Więcej informacji na temat Meridian Medical, Merilas 810 nm shortpulse, laser diodowy, jaskra, laser mikropulsowy, cyklofotokoagulacja przeztwardówkowa, TSCP znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Meridian MedicalOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

INDOK. Aktualne rezultaty projektu

Już od ponad roku w firmie Consultronix realizowany jest projekt INDOK dofinansowany z programu POIR 1.1.1. Projekt prowadzony we współpracy z naukowcami z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Wyższą Szkołą Technik Komputerowych i Telekomunikacji w Kielcach zakłada opracowanie systemu teleinformatycznego wspomagającego diagnostykę chorób na podstawie skanów OCT oraz jego komercyjne wdrożenie. 

Flex, SPECTRALIS®. Elastyczna diagnostyka OCT

Elastyczna diagnostyka obrazowa jest możliwa dzięki modułowi Flex, SPECTRALIS. Głowica obrazująca jest zintegrowana z ruchomym, dobrze wyważonym ramieniem. Unikalny system montażu i kontroli położenia daje możliwość dostosowania aparatu do indywidualnych potrzeb. Precyzyjna regulacja oraz brak konieczności trzymania głowicy w trakcie badania znacznie podnosi wygodę pracy operatora. Z kolei pacjenci, którzy nie mogą być badani klasycznym OCT (tj. w pozycji siedzącej), dzięki ruchomej głowicy są dokładnie i wygodnie diagnozowani bez poświęcania jakości obrazu. Co istotne, elastyczność ramienia Flex umożliwia również badanie w pozycji półsiedzącej. Jest to ogromne ułatwienie zarówno w badaniu dzieci, jak i dorosłych. Opcjonalnie moduł Flex zawiera akumulator zapasowy z 20-minutową autonomią, która pozwala uniknąć przerw podczas przenoszenia systemu między gniazdami zasilania. Moduł Flex jest dostępny we wszystkich trybach obrazowania platformy SPECTRALIS, od OCT do laserowego skanowania dna oka i angiografii. Zintegrowanie metod obrazowania przy jednoczesnym wykorzystaniu różnych technik, pomaga uzyskać lepszy ogląd poszczególnych zmian patologicznych.

Flex, SPECTRALIS®. Elastyczna diagnostyka OCT - OKIEM EKSPERTA

Obrazowanie okulistyczne u noworodków i dzieci zawsze było trudnym zadaniem w codziennej praktyce okulistyki dziecięcej. Koherentna tomografia optyczna (obrazowanie OCT) bardzo zmieniła nasze postrzeganie patologii oka, pozwalając na lepsze zrozumienie i precyzyjne określenie jego morfologii. Jako, że liczne nieodłączne zaburzenia metaboliczne są powiązane z dystrofiami siatkówki, zastosowanie systemu OCT SPECTRALIS z modułem Flex było na przestrzeni czasu ważnym krokiem w diagnostyce i monitorowaniu patologii oka w naszych klinikach

Laser żółty z funkcją mikropulsów. Zastosowanie w Klinice WAM

Od kilku miesięcy w Klinice Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM - CSW w Łodzi mamy przyjemność użytkować laser Valon TT. To laser szwajcarskiej firmy Meridian Medical o długości fali 577 nm, przeznaczony do fotokoagulacji siatkówki.

VX650 - urządzenie kompletne. Visionix

Visionix znany jest z tego, że pełnymi garściami czerpie z najnowszych zdobyczy technologii. Stacje diagnostyczne tego producenta zaskarbiły sobie uznanie klientów między innymi ze względu na swoją wielofunkcyjność osiąganą bez skutków ubocznych w postaci uproszczenia poszczególnych funkcjonalności. Wręcz przeciwnie, w wielu aspektach aparaty, takie jak VX120+ czy VX130+ reprezentują rozwiązania o najwyższym stopniu zaawansowania w diagnostyce okulistycznej. Wspomniane urządzenia oferują wykonanie w pełni zautomatyzowanego badania w zaledwie ok. 90 sekund w zakresie: refrakcji, keratometrii, aberrometrii, topografii, tonometrii oraz przekrojowych zdjęć przedniego odcinka oka z kamery Scheimpfluga. 

W CX News nr 1/72/2022 opublikowano również: