Laser diodowy. Sposób na jaskrę oraz terapię schorzeń siatkówki

Autor: Paulina Żurawska

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/72/2022

Jaskra to choroba oczu, która początkowo rozwija się w ukryciu nie dając niepokojących sygnałów. Nieleczona lub leczona nieprawidłowo prowadzi do znacznego pogorszenia widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku. Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia jaskra, zaraz po zaćmie, jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku. Na szczęście istnieje coraz więcej skutecznych możliwości leczenia, opierających się na farmakoterapii, chirurgii laserowej oraz laseroterapii.

Do metod terapeutycznych zalicza się cyklofotokoagulację przeztwardówkową (ang. Transscleral cyclophotocoagulation, TSCP) z zastosowaniem lasera diodowego 810 nm. Jest to stosunkowo nowy sposób leczenia, który umożliwia obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dzięki zniszczeniu nabłonka wydzielniczego wyrostków ciała rzęskowego, zmniejszeniu ulega produkcja cieczy wodnistej w oku. W 1993 r. zaprezentowane zostały wyniki badań z wykorzystaniem TSCP kontaktowej u pacjentów z jaskrą wtórną. Ulbig i wsp. wykazali większy spadek ciśnienia wewnątrzgałkowego w przypadku zastosowania metody kontaktowej niż bezkontaktowej.

W naszej ofercie posiadamy diodowy laser Merilas 810 nm shortpulse firmy Meridian Medical przeznaczony do wykonywania zabiegów przeciwjaskrowych, a także laseroterapii siatkówki. 

Merilas 810 nm to laser diodowy umożliwiający pracę w trybie ciągłym (ang. CW, continuous wave) oraz mikropulsowym (shortpulse). Tryb shortpulse pozwala na podzielenie wiązki na serię krótkich impulsów. Użytkownik na dotykowym ekranie może sam ustalać czas trwania impulsów oraz przerw między nimi. Łatwa obsługa oraz dotykowy panel umożliwiają szybką zmianę parametrów pracy. Zastosowana technika pozwala na schłodzenie tkanki między kolejnym impulsem, co w rezultacie daje bezpieczny efekt terapeutyczny.

Dodatkowe cechy bezpieczeństwa zwiększają komfort pracy użytkownika. Oddzielne menu dla trybów pracy CW oraz shortpulse gwarantuje bezpieczną obsługę lasera.

Urządzenie jest bardzo łatwe w użyciu. Szybki czas reakcji lasera oraz intuicyjny interfejs pozwalają w prosty sposób ustawić parametry. Dodatkowym atutem jest panel dotykowy. Ponadto zastosowanie specjalnego systemu chłodzenia sprawia, że aparat nie emituje rozpraszających dźwięków, co przekłada się na efektywność pracy. Zastosowany system umożliwia także bezpieczne przenoszenie aparatu pomiędzy gabinetami.

Merilas 810 nm shortpulse może współpracować z laserowymi sondami do endofotokoagulacji: z prostymi w rozmiarze 20G, 23G, 25G oraz 27G, a także z zakrzywionymi 20G, 23G i 25G. Na szczególną uwagę zasługują sondy do transkleralnej cyklofotokoagulacji. Ich specjalna budowa umożliwia dokładne pozycjonowanie i zachowanie proponowanej odległości od rąbka. Ponadto nie mają one licznika czasowego zużycia. Wszystkie sondy posiadają certyfikat CE oraz są jednorazowego użytku.

W porównaniu z innymi obecnie stosowanymi metodami przeciwjaskrowymi, TSCP cieszy się coraz większą popularnością. Metoda ta uznawana jest za efektywny i bezpieczny sposób obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Istotna jest łatwość i szybkość wykonania zabiegu, a także możliwość przeprowadzenia go w warunkach ambulatoryjnych. ♦

Więcej informacji na temat Meridian Medical, Merilas 810 nm shortpulse, laser diodowy, jaskra, laser mikropulsowy, cyklofotokoagulacja przeztwardówkowa, TSCP znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Meridian MedicalOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.

W CX News nr 1/72/2022 opublikowano również: