Laser w leczeniu AMD oraz retinopatii cukrzycowej

Autor: Antoni Bijak

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/32/2010

Tagi:

Ellex Medical Lasers, światowy lider w projektowaniu i produkcji laserów oraz ultrasonografów okulistycznych, w maju 2010 r. w Adelajdzie, przedstawił pozytywne wyniki badań klinicznych terapii laserowej Retina Regeneration Therapy (Ellex 2RT™). Terapia ta służy leczeniu starczej degeneracji plamki (AMD) oraz retinopatii cukrzycowej (DR), dwóch chorób, powodujących nieodwracalną utratę wzroku u chorych.

AMD jest chorobą dotyczącą centralnej części siatkówki zwanej plamką. Zwyrodnienie plamki żółtej jest główną przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych. W Australii odpowiada za 48% utraty wzroku. Około 15% populacji osób starszych w Australii cierpi z powodu AMD, a co roku pojawia się około 17700 nowych przypadków tej choroby.

Terapia Ellex 2RT™ polega na oddziaływaniu precyzyjnie kontrolowanego, nano sekundowego impulsu laserowego na siatkówkę. Laser ten został zaprojektowany i jest produkowany przez firmę Ellex Medical Lasers.

Testy kliniczne lasera 2RT™ wskazują na potencjalne możliwości odwrócenia procesu powodującego AMD, poprzez redukcję żółtych osadów, zwanych druzami, występujących na siatkówce u osób chorych na AMD.

Według przeprowadzonych badań, terapia 2RT™ umożliwia leczenie AMD w początkowej fazie, jeszcze przed utratą wzroku. Do tej pory, terapia ograniczała się jedynie do późnego stadium choroby, co stanowi tylko 10-15% wszystkich pacjentów cierpiących na starcze zwyrodnienie plamki. Jednocześnie badania te pokazują, że w terapii 2RT™ energia lasera jest pięćset krotnie bardziej efektywna od obecnie stosowanych metod leczenia retinopatii cukrzycowej.

Ellex 2RT™ nie powoduje termicznego uszkodzenia siatkówki i umożliwia skuteczne leczenie obszarów blisko dołka środkowego, które nie są leczone obecnie stosowanymi metodami.

Ellex pracuje nad finalizacją prób klinicznych oraz spełnieniem wszelkich wymogów prawnych związanymi z terapią 2RT™, która zrewolucjonizuje leczenie starczej degeneracja plamki oraz retinopatii cukrzycowej.

 

Wyniki badań terapii 2RT™ Ellex do wczesnego leczenia AMD

Profesor Robyn Guymer dyrektor Macular Research w Centre for Eye Research Australia (CERA), zaprezentował wyniki wstępnych badań 2RT™ Ellex, przy współpracy z Association for Reserch In Vision and Ophtalmology’s (ARVO) 2010 podczas konferencji w Fort Lauderdale.

Terapii poddano 14 pacjentów w okresie ponad 6 miesięcy, a ich obserwacja została zaplanowana na okres ponad 12 miesięcy. Badania te potwierdziły efektywność terapii 2RT™ Ellex w leczeniu pacjentów we wczesnej fazie AMD. Badania odbywały się pod nadzorem CERA oraz Ellex R&D Pty w Victorian Eye and Ear Hospital i były częściowo fundowane (540 000 $) z grantu Victoria Science Agenda Investment Fund.

Po 6 miesiącach u zdecydowanej większość pacjentów zauważono poprawę widzenia oraz zmniejszenie ilości druzów. Druzy zostały zredukowane o 70% u pacjentów z wcześniej leczonymi oczami i o 56% u pacjentów, u których oczy nie były leczone przed terapią. Poprawa widzenia centralnego nastąpiła w 50% w leczonych oczach i o 36% w nie leczonych. Dodatkowo, nie zaobserwowano żadnych uszkodzeń w komórkach fotoreceptorowych po użyciu lasera.

„Wstępne rezultaty sugerują, że terapia 2RT™ Ellex efektywnie eliminuje żółty depozyt zwany druzami, który jest obecny w siatkówce osób z AMD. Pozbywając się druzów z siatkówki pacjenta, mamy nadzieję odwrócić proces degeneracji spowodowanej przez chorobę” skomentował Profesor Robyn Guymer.

 

Wyniki badań metody 2RT™ Ellex dla retinopatii cukrzycowej

Profesor Robert Casson współpracujący z prof. Guymerem, zaprezentował sześciomiesięczne wyniki badań efektów terapii 2RT™ w leczeniu retinopatii cukrzycowej podczas konferencji ARVO 2010.

Przeprowadzone badania, obejmujące 48 pacjentów w okresie ponad 6 miesięcy porównują efektywność terapii 2RT™ Ellex ze standardową fotokoagulacją siatkówki podczas leczenia cukrzycowego obrzęku plamki (DME). Badania odbywały się pod przewodnictwem Royal Adelaide Hospital przy współpracy z Ellex R&D Pty Ltd przez 12 miesięcy.

Porównanie to wykazało, iż stosowania terapii 2RT™ Ellex w leczeniu obszaru wokół plamki, daje bardzo podobne wyniki do standardowego leczenia (fotokoagulacją), mimo zastosowania 500 krotnie mniejszej energii.

Więcej infromacji na ten temat mogą Państwo znaleźć na stronie firmy Ellex: http://www.ellex.com/2RT

źródło:
http://www.ellex.com/752

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Ellex



Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.