Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Laseroterapia w proktologii – roczne podsumowanie pracy z laserem neoV1470

Autor:
Krzysztof Szala, dr n. med.

Moje wieloletnie doświadczenie zawodowe nabyte w polskich i zagranicznych szpitalach stało się mocnym fundamentem do otworzenia działalności lekarskiej. Własny gabinet, który z czasem przekształcił się w Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotne prowadzę już od kilkunastu lat. W dziedzinach, którymi się na co dzień zajmuję, staram się łączyć zdobytą praktykę z najnowszą wiedzą, jak i na bieżąco wprowadzać innowacyjne oraz sprawdzone techniki leczenia.

Dr Krzysztof Szala podczas zabiegu wykonywanego laserem neoV1470 firmy neoLaser

Laser neoV1470 jest kompaktowym urządzeniem, co ułatwia organizację pracy nawet w niewielkim gabinecie zabiegowym. Z punktu widzenia operatora laser jest prosty w obsłudze. Do systemu wprowadzone są automatyczne ustawienia parametrów, dopasowane do schorzeń proktologicznych i flebologicznych. Wspomagają one lekarza w doborze optymalnych wartości zabiegowych w zależności od wykonywanej procedury, doświadczenia czy preferencji operatora. Efekt cieplny uzyskuje się po wprowadzeniu włókna laserowego do tkanki lub światła żyły. Energia lasera powoduje obkurczenie tkanki, a także stymulację gojenia poprzez produkcję kolagenu oraz włóknika przez fibroblasty, a w rezultacie bliźnienie „per secundam intentionem” – poprzez ziarninowanie i wytworzenie blizny. Proces gojenia trwa kilka tygodni, aż do uzyskania trwałego efektu.Od blisko roku posługuję się laserem firmy neoLaser o długości fali 1470 nm w zakresie proktologii i flebologii. Metodą laseroterapii operuję guzki krwawnicze (hemoroidy), torbiele pilonidalne, przetoki odbytu oraz żylaki kończyn dolnych. Do tej pory wykonałem przy pomocy neoV1470:

  • 8 hemoreidektomii (ablacji termicznych żylaków odbytu),
  • 16 ablacji laserowych (SiLaT) torbieli pilonidalnych,
  • 6 zabiegów laserowego zamknięcia przetok odbytu,
  • 4 laserowe safenektomie.

W przypadku choroby hemoroidalnej jest to jedna z coraz łatwiej dostępnych metod leczenia, charakteryzująca się wysokim stopniem skuteczności już po pierwszym zabiegu. Z mojej praktyki wynika, iż zdecydowana większość pacjentów jest usatysfakcjonowana. Na 38 chorych u 1 wystąpiło krwawienie wymagające doraźnej interwencji chirurgicznej (podkłucia krwawiącego naczynia), u 3 pacjentów utrzymujące się plamienia krwiste przez 3 do 5 dni, u kolejnych 3 poczucie „mokrego odbytu” – nieświeżości, trwające przez kilka tygodni. Klienci poddani tej procedurze oceniają ją jako bardzo skuteczną, podkreślając jej superlatywy jak szybki czas rekonwalescencji i powrót do standardowej aktywności życiowej. Przy laserowym leczeniu torbieli pilonidalnych, efekt dla pacjentów jest najlepiej widoczny. Kolejne ważne argumenty przemawiające na rzecz laseroterapi to brak uciążliwej rany (z którą mamy do czynienia po zabiegach klasycznych) oraz wizualnie estetyczne wykonanie. U 1 pacjenta na 16 potrzebna była reoperacja z powodu utrzymującego się wycieku surowiczo–ropnego, wykonana ją tą samą techniką. U 2 chorych zdecydowałem się na odświeżenie ujścia zewnętrznego i wydłużenie leczenia miejscowego. Wszyscy pozostali ocenili leczenie laserowego torbieli pilonidalnej jako bardzo dobre.

Na 6 zabiegów leczenia przetoki odbytu 2 pacjentów wymagało reoperacji i konwersji do leczenia klasycznego „lay out” z fulguracją i wycięciem przetoki. Przemyślenia oraz odpowiedzi wymagała wątpliwość – czy należy zamykać ujście wewnętrzne szwem wchłanialnym, czy tylko wykonać łyżeczkowanie (curretage) przetoki i zamknięcie/obkurczenie światłem laserowym? Pozostałych 4 pacjentów uznało zabieg jako skuteczny.Laserowa safenektomia stała się już standardem w leczeniu ambulatoryjnym żylaków kończyn dolnych. Najwięcej trudności sprawia uzyskanie dostępu do żyły (wkłucie się) pod kontrolą USG, ale jest to kwestia wyćwiczenia, nabycia doświadczenia i sprawności. Sam zabieg laserowy jest bardzo prosty, a co więcej daje doskonałe efekty m.in. w połączeniu z miejscowymi flebolektomiami. Wynik dla pacjentów jest rewelacyjny w aspekcie medycznym, kosmetycznym i przez wzgląd na wspomnianą krótką rekonwalescencję pozabiegową.Moja codzienna praca z laserem neoV1470, a także obserwacja pacjentów potwierdzają:

  • laseroterapia jest bezpieczną metodą leczenia (może być z powodzeniem wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, czyli w znieczuleniu miejscowym, bez konieczności hospitalizacji),
  • zabiegi trwają krótko, a chorzy bardzo dobrze je tolerują,
  • wyniki leczenia są zadowalające (skutecznie usuwają przewlekłe dolegliwości),
  • czas rekonwalescencji jest stosunkowo krótki,
  • odsetek powikłań jest niski.
Autorzy
Krzysztof Szala, dr n. med.

specjalista chirurg ogól...