Marka Arcad® pod skrzydłami BVI®. Portfolio produktów

Autor: Ewelina Pałkiewicz

Kategoria: Mikrochirurgia oka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/72/2022

Firma BVI od lat stawia na sprawdzonych partnerów biznesowych. Kieruje się tym zarówno w obszarze dystrybucji swoich produktów - tu możemy pochwalić się naszą wieloletnią współpracą, jak i przejmując kolejne firmy, co ugruntowuje jej pozycję lidera w branży okulistycznej. Nie dziwi więc fakt, że pod koniec 2019 r. BVI nabyło firmę Arcadophta (Arcad) – francuskiego producenta preparatów okulistycznych stosowanych w chirurgii witreoretinalnej. 

Co wchodzi w skład bogatego portfolio preparatów okulistycznych do witrektomii marki Arcad? Ponad 25-letnie doświadczenie firmy przełożyło się na stworzenie autorskiego procesu oczyszczania i frakcjonowania cząsteczek. Dzięki temu oleje silikonowe, gazy okulistyczne i perfluorokarbony tej marki są najwyższej jakości. 

Arciolane 1300 i Arciolane 5500 to sterylne, apirogenne, niezawierające lateksu ani konserwantów oleje silikonowe. Dzięki unikalnemu procesowi ekstrakcji polimerów o niskiej masie cząsteczkowej, preparaty cechuje wysoki poziom czystości. Frakcjonowanie ogranicza zjawisko emulgacji i umożliwia długotrwałą tamponadę w skomplikowanych odwarstwieniach siatkówki oraz reoperacjach przy ponownym jej odwarstwieniu. Arciolane dostępne są w postaci jednorazowej fiolki (poj. 10 ml) lub jednorazowej strzykawki (poj. 10 ml). Dla większego bezpieczeństwa przy wysokich ciśnieniach podaży, strzykawki wykonane są z grubego szkła z gwintem ze stali nierdzewnej typu Luer Lock. Wersja ze strzykawką fabrycznie wypełnioną olejem umożliwia podanie preparatu za pomocą drenu bezpośrednio podłączanego do aparatu. Arcad oferuje dreny kompatybilne ze wszystkimi modelami witrektomów, sprawiając, że stosowanie preparatu jest łatwe, wygodne i uniwersalne. 

Perfluorokarbony (PFCL) to grupa produktów do śródoperacyjnej tamponady, która ma również zastosowanie w przypadku zwichnięcia soczewki własnej lub sztucznej do ciała szklistego oraz przy poważniejszych urazach gałki ocznej. Obecnie najczęściej stosowanym PFCL jest perfluorodekalina. 

Firma Arcad oferuje także preparat Arcaline – sterylną, pirogenną i wysoce oczyszczoną (98%) perfluorodekalinę. Arcaline dostępny jest w szklanych fiolkach w dwóch pojemnościach 5 ml i 7 ml. Ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne idealnie sprawdzi się w zatrzymaniu krwawienia śródoperacyjnego i stabilizacji siatkówki. Dużą zaletą perfluorodekaliny jest jej wysoka temperatura wrzenia, dzięki czemu jest niezastąpiona podczas fotokoagulacji siatkówki; istotny jest również jej krótki czas parowania (0,1g/15 min.). Jednym z najważniejszych aspektów potwierdzających wysoką jakość Arcaline jest eliminacja grup C-H oraz fluorków w procesie oczyszczania. Zapewnia to jej stabilność chemiczną, a także zmniejsza możliwe interakcje z tkankami wewnątrzgałkowymi, gwarantując tym samym bezpieczeństwo stosowania preparatu. 

W ofercie znajdują się również gazy okulistyczne – Arceole SF6, C2F6 oraz C3F8. Producent proponuje sterylny zestaw zawierający: 30 ml kontener z czystym gazem, strzykawkę, igłę, przetestowany filtr 0,22 µm oraz opaskę na rękę pacjenta. Przygotowanie gazu do podaży jest szybkie i proste. Zestaw przeznaczony jest dla jednego pacjenta, co zapewnia sterylność podczas operacji bez konieczności angażowania instrumentariuszki pomocniczej. Do dyspozycji mamy również zestaw Arceole multidose, który zawiera akcesoria do podaży dla trzech pacjentów. Dzięki temu wykorzystujemy jeden pojemnik do trzech zabiegów i unikamy strat produktu, obniżając tym samym koszty operacji.

Przechowywanie gazu jest w pełni bezpieczne, a opakowanie ciśnieniowe gwarantuje czystość w trakcie użytkowania produktu. Wskazaniem do użycia gazów okulistycznych są niepowikłane odwarstwienia siatkówki, retinopatia cukrzycowa proliferacyjna, otwór w plamce, krwotok w plamce w przebiegu AMD oraz lżejsze przypadki pourazowe. 

Dopełnieniem oferty Arcad są barwniki okulistyczne na bazie błękitu trypanu. Monoblue SafR to ultra czysty błękit trypanu  o stężeniu 0,055%. Na uwagę zasługuje fakt, że został on wzbogacony o działający antyoksydacyjnie mannitol, chroniący wrażliwe komórki śródbłonka przed wolnymi rodnikami. Stosowany jest do barwienia przedniej torebki soczewki podczas kapsuloreksji oraz do barwienia tkanek przedniego odcinka oka. Monoblue NafX to barwnik, który ma zastosowanie podczas witrektomii z odwarstwieniem siatkówki z zajęciem plamki i obecnością ERM. Zawiera ultra czysty błękit trypanu o stężeniu 0,15%. Oprócz mannitolu chroniącego wrażliwą warstwę nabłonka barwnikowego siatkówki, w swoim składzie zawiera tlenek deuteru (D2O), tzw. ciężką wodę, która nadaje mu odpowiednią gęstość i spoistość. Jest cięższy od wody, co pozwala uniknąć wymiany płynu z powietrzem i skrócić czas pracy potrzebny do barwienia. Monoblue SafR oraz NafX dostępne są w szklanych ampułkostrzykawkach o pojemności 0,75 ml. 

Za sprawą marki Arcad firma BVI poszerzyła swoją ofertę o bogatą gamę preparatów okulistycznych, które łączy wspólny mianownik – najwyższa jakość oraz bezpieczeństwo stosowania. Jeśli nie mieli Państwo jeszcze okazji, by poznać bliżej produkty Arcad, zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym. ♦

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Beaver-VisitecOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Mikrochirurgia oka:

Kiedy warto odejść od standardów? Witrektomia 23, 25 czy 27G?

Postęp technologiczny w zakresie witrektomii umożliwił wykonywanie zabiegów chirurgicznych za pomocą systemów w rozmiarach od 23 do 27G. Złotym standardem jest 23G, jednak w niektórych przypadkach warto dać szansę mniejszej alternatywie. System o rozmiarze 27G wymaga cięcia o średnicy zaledwie 0,42 mm, co pozwala na perfekcyjne zasklepienie się ran, zmniejsza stan zapalny oraz ból pooperacyjny w porównaniu do witrektomii 25G (Kaushik, et al., 2022; Schaal, et al., 2014). W przypadku witreoretinopatii proliferacyjnej (PVR) i retinopatii cukrzycowej proliferacyjnej (PDR) mniejsza średnica narzędzi pozwala na bardziej precyzyjną manipulację. Wskazania chirurgiczne w witrektomii przez część płaską ciała rzęskowego (PPV) 27G obejmują: otwór plamki, ERM, zespół trakcji szklistkowo-plamkowych, obrzęk plamki, krwawienia w tylnym odcinku, trakcyjne odwarstwienie siatkówki, zmętnienie ciała szklistego, a także cukrzycowe odwarstwienie trakcyjne, przedarciowe odwarstwienie siatkówki (RRD), zapalenie wnętrza gałki ocznej i krwotok podplamkowy. 

Lotnik musi mieć sokoli wzrok

,,Lotnik musi mieć sokoli wzrok" - tak pisały czasopisma lotnicze, w których jako pacholę się zaczytywałem. Marzyłem bowiem, żeby zostać lotnikiem. Były tam rekomendacje, jak dbać o wzrok. Zgodnie z zaleceniami odbywałem spacery, by patrzeć na odległe zielone łąki i lasy. Jadłem też dużo marchewki. Pierwsze badanie przez lotniczą komisję lekarską było pozytywne. Nawet zdziwiłem się, że potrafiłem rozróżniać subtelne barwy i precyzyjnie określić odległości. 

Soczewka Aspira 3P-aVA w nowej odsłonie. Metoda fiksacji transskleralnej

Jednym z czynników wpływających na poprawne przeprowadzenie fiksacji transskleralnej soczewki wewnątrzgałkowej techniką Yamane jest dobór odpowiedniego implantu. Spośród dostępnych na rynku soczewek na uwagę zasługuje Aspira 3P-aVA niemieckiej firmy HumanOptics.

Okiem eksperta - Lek. Tomasz Kuc

W codziennej praktyce uzyskanie satysfakcjonującej refrakcji bywa problematyczne, ze względu na pojawiające się utrudnienia w procesie wszczepu implantu. Najważniejsze z nich to: bezsoczewkowość powiązana z brakiem wsparcia torebki tylnej, podwichnięcie implantu, a szczególnie przemieszczenie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej do komory ciała szklistego. 

Wszczep soczewki torycznej tips&tricks

Chirurgia zaćmy z wszczepem sztucznej soczewki to kilkadziesiąt lat historii. Obecnie, w dobie dostępu do wysokiej klasy soczewek wewnątrzgałkowych, z całą pewnością zabieg usunięcia zaćmy jest dodatkowo zabiegiem refrakcyjnym, umożliwiającym skorygowanie wady refrakcji pacjenta i częściowe lub całkowite uwolnienie go od konieczności stosowania korekcji okularowej. Soczewkami wewnątrzgałkowymi korygujemy krótkowzroczność, nadwzroczność, starczowzroczność czy astygmatyzm. W przypadku tego ostatniego, każdy nawet najmniejszy astygmatyzm ma wpływ naostrość wzroku, natomiast wada powyżej 1,5 - 2 dioptrii cylindrycznych ma istotny wpływ na komfort życia pacjenta i praktycznie skazuje go na konieczność stosowania okularów. Astygmatyzm umiarkowany (od 1 do 2 D cylindrycznych) występuje u około 25% populacji, a astygmatyzm powyżej 2 D dotyczy 10% pacjentów. Randomizowane badania przeprowadzone na grupie 23 240 pacjentów operowanych z powodu zaćmy wykazały, że istotny astygmatyzm wykryto u 7,15% z nich. 

W CX News nr 1/72/2022 opublikowano również: