Nowe trendy w dermoskopii

Technika badania dermoskopowego i rola światła spolaryzowanego Obraz_dermoskopowy
Dermoskopia (mikroskopia epiluminescencyjna, epiluminescence microscopy, skin surface microscopy) to metoda oceny in vivo struktur w obrębie naskórka i skóry właściwej. Należy do sprawdzonego, prostego w przeprowadzeniu badania diagnostycznego polegającego na oglądaniu zmian skórnych, niegdyś głównie melanocytowych, w powiększeniu 10× w tradycyjnych dermoskopach ręcznych oraz do 70-100× w wideodermatoskopach. 

W dermoskopach wykorzystuje się źródła światła niespolaryzowanego wymagające zastosowania immersji (żelu ultrasonograficznego, olejku lub wody) lub spolaryzowanego nie wymagające aplikowania płynów immersyjnych. Ważnym jest aby w przypadku używania dermoskopu ze źródłem światła niespolaryzowanego zawsze starannie aplikować płyn immersyjny. 

W dermoskopach ze spolaryzowanym źródłem światła, struktury takie jak: pseudocysty rogowe, ujścia pseudozaskórników, obszary szaroniebieskich ziarnistości (typu ziarenek pieprzu), biało-błękitne struktury związane z regresją oraz obszary o jasnych kolorach – są lepiej uwidaczniane niż w urządzeniach ze światłem niespolaryzowanym. 
 

Aktualnie wykorzystanie światła spolaryzowanego umożliwia obejrzenie dermoskopowych struktur o charakterze różowo-białawych, homogennych obszarów występujących w ogniskach raka podstawnokomórkowego (ryc.1), ortogonalnych, białawych pasm typowych dla czerniaka, struktur o charakterze rozet, przypominających czterolistną koniczynę najczęściej spotykanych w rogowaceniu słonecznym, stanowiąc cenną wskazówkę diagnostyczną. 

Nowe kierunki oceny dermoskopowej 
Tradycyjnie dermoskopia znajduje zastosowanie w diagnostyce zmian melanocytowych, głównie czerniaka, a także w dermatoonkologii - w rozpoznawaniu raków, mięsaków czy też chłoniaków skóry. Ponadto dermoskopia znajduje zastosowanie w diagnostyce zmian zlokalizowanych nie tylko w obrębie skóry gładkiej, ale również w obrębie skóry owłosionej głowy i włosów (trichoskopia), błon śluzowych, płytek paznokciowych (onychoskopia) oraz wałów paznokciowych (kapilaroskopia). 
 
Żółtak

Dermoskop (dermatoskop) w chwili obecnej porównywany jest do stetoskopu w rękach lekarza chorób wewnętrznych, czyniąc go niezastąpionym narzędziem diagnostycznym w codziennej praktyce lekarza dermatologa umożliwiając łatwą i szybką diagnostykę dermatoz zapalnych (inflammoskopia), zakażeń pasożytniczych (entomodermoskopia) oraz chorób tkanki łącznej, ziarniniakowych lub histiocytoz (np. xantogranuloma ryc. 2). 
 
blizna 
 
W szerokich nowych wskazaniach dotyczących zastosowania dermoskopii można wymienić następujące procedury: 
- Kwalifikacja zmian skórnych do określonych zabiegów dermatologii estetycznej lub w dermatochirurgii w aspekcie różnicowania wybranych zmian melanocytowych od niemelanocytowych 
- Ocena przedoperacyjna i określenie marginesu wycięcia złośliwych nowotworów skóry (obecność białych pasm krystalicznych w rakach podstawnokomórkowych (ryc.1), obecność struktur regresji i naczyń obwodowych w czerniaku) 
- Ocena patomorfologiczna z dermoskopem ex vivo - kwalifikacja wybranych obszarów w materiale tkankowym do oceny histopatologicznej (np. „objawu wyspy” w czerniaku in situ) 
- Kontrola kliniczna efektów stosowanych zabiegów i prowadzonej terapii wybranych schorzeń dermatologicznych 
- Ocena doszczętności wycięcia chirurgicznego wybranych zmian np. ocena nawrotu w bliźnie w przypadku znamienia melanocytowego nawrotowego (ryc. 3).Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Rola kontekstu w interpretacji obrazu dermatoskopowego

Rola całościowej oceny kontekstu klinicznego, obrazu wideodermatoskopowego oraz badania histopatologicznego dla właściwej diagnostyki i leczenia pacjenta z atypową zmianą barwnikową. 

Nowe obiektywy FotoFinder. Szerszy zakres możliwości kamery medicam 1000s

Obiektyw D-Scope III - NOWOŚĆ!
Dermoskopia wysokich powiększeń
Do rodziny obiektywów FotoFinder dołączył innowacyjny obiektyw D-Scope III, otwierający nowy rozdział obserwacji zmian skórnych w powiększeniu optycznym do 400x. Technologia dermoskopii wysokich powiększeń działa w połączeniu z kamerą wideodermoskopową FotoFinder medicam® 1000s.Nowy obiektyw sprawdza się także w kapilaroskopii, ułatwiając analizę nieprawidłowości mikronaczyniowych. Doskonale widoczne są nawet komórki krwi przepływające przez naczynia włosowate. 

Trychologia kosmetyczna - inna strona kosmetologii

Coraz więcej osób ma problem z wypadaniem włosów lub dolegliwościami ze strony skóry głowy. Część szuka rozwiązania na własną rękę testując produkty z drogerii czy z apteki, niektórzy leczą się u dermatologa, a inni szukają pomocy u trychologa. 

W CX News nr 4/50/2014 opublikowano również: