Nowoczesna platforma mikrochirurgiczna Oertli – OS4

Autor: dr Tomasz Kuc

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/64/2019

Jestem chirurgiem witreoretinalnym z wieloletnim doświadczeniem. W trakcie mojej praktyki miałem przyjemność pracować na większości dostępnych aparatów, służących do mikrochirurgii tylnego odcinka oka. Na moich oczach dokonuje się rozwój technik witreoretinalnych, skorelowany z rozwojem aparatów – platform mikrochirurgicznych. Wyścig technologiczny ostatnich lat jest pasjonujący. Kolejne generacje sprzętów stają się łatwiejsze w obsłudze i coraz bezpieczniejsze w użytkowaniu. Jednym z aparatów, którego ewolucję mogłem obserwować w praktyce, jest platforma operacyjna szwajcarskiej firmy Oertli. Początkowo pracowałem na maszynie OS3, a obecnie od około 3 lat mam przyjemność użytkowania systemu OS4. Chciałbym podzielić się z Państwem moimi przemyśleniami na jego temat.
 
Zacznę od prezencji aparatu. Jednym słowem – nienaganna. Styl klasyczny, przełamany nowoczesnością. Uwagę przykuwa 15-calowy ekran dotykowy, intuicyjny i elegancki – na którym wyświetlone są bardzo czytelnie wszystkie funkcje aparatu. Poniżej znajdują się porty „a” dla urządzeń pomocniczych, łatwo dostępne, ułożone liniowo w jednym poziomie. Dopełnieniem jest funkcjonalna, indywidualnie dostosowywana taca. Całość stanowi kompaktową, ustawną bryłę.
 
Najważniejsza jest jednak funkcjonalność. Urządzenie łączy w sobie wiele zastosowań: fakoemulsyfikację, witrektomię, diatermię, laser 532 nm. Aparat jest przyjazny i prosty w obsłudze. Bezprzewodowy sterownik nożny jest w pełni programowalny oraz zintegrowany z urządzeniem, dzięki czemu podczas operacji możemy kontrolować i zmieniać parametry infuzji, witrektomu, jak również lasera. Laser i witrektom obsługiwane są za pomocą tego samego sterownika nożnego. To dość innowacyjne rozwiązanie i bardzo użyteczne, ponieważ zbyt duża liczba sterowników utrudnia ich precyzyjną kontrolę. Trzeba pamiętać, że chirurg obsługuje sterowniki nożne zarówno mikroskopu, witrektomu, lasera, jak i stołu operacyjnego. Zmniejszenie liczby sterowników to, w mojej opinii, krok w dobrą stronę, prowadzący do ułatwienia pracy witrektomisty.
 
W urządzeniu dostępny jest system trzech pomp: pompa Venturiego, pompa perystaltyczna oraz zaawansowany technologicznie, łączący zalety obu pomp, system SPEEP mode (Speed and Precision). Dzięki temu modułowi ustawiamy stały przepływ płynu, a siłę aspiracji regulujemy głębokością wciśnięcia sterownika. Stworzony dla bezpieczeństwa pracy, utrudnia przypadkowe zaaspirowanie tkanki w czasie pracy w bezpośrednim sąsiedztwie mobilnej siatkówki. Osobiście preferuję pracę z użyciem pompy Venturiego, ale funkcję SPEEP, przeznaczoną głównie dla chirurgii przedniego odcinka oka, używam niekiedy w czasie witrektomii, np. przy odłączaniu ciała szklistego, czy w trakcie peelingu błon włóknisto-naczyniowych.
Fot. 1. Sterownik nożny oparty o łączność bezprzewodową, gwarantuje bezpieczeństwo pracy przy maksymalnych parametrach 
 
Zestaw trokarów technicznie jest doskonale przygotowany i moim zdaniem aktualnie to najlepszy system trokarowy dostępny na rynku. Bardzo ostre noże o optymalnej geometrii, i co ważne szczelne trokary, które nie wypadają podczas intensywnej manipulacji. Przekłada się to na stabilność rany, łatwe konstruowanie samozamykających się sklerotomii i brak konieczności szycia, nawet przy użyciu tamponady jałowym powietrzem, która wymaga najwyższego stopnia szczelności rany. Zestaw trokarów jest wyposażony w jednorazowy, obustronny pozycjoner (o zmodyfikowanej konstrukcji), który bardzo ułatwia i przyspiesza założenie trokarów.
 
W czasie witrektomii istotną kwestią jest dobre oświetlenie. Aparat został wyposażony w dwa źródła światła LED, w jednym z nich istnieje możliwość indywidualnej regulacji barwy i natężenia światła. Zastosowane filtry światła niebieskiego mają za zadanie zmniejszenie fototoksyczności oświetlenia. Natomiast wysokie natężenie źródła światła pozwala na uzyskanie bardzo dobrej jakości oświetlenia w każdych warunkach, także w tych bardzo trudnych, jak np. po urazach i krwotokach. W zestawie znajduje się standardowy witrektom, który prezentuje wysoką kulturę pracy. Dodatkowo dostępny jest witrektom „podwójnego cięcia”, dzięki któremu można praktycznie wyeliminować pociąganie siatkówki. Witrektom osiąga maksymalną szybkość 10 tysięcy cięć na minutę przy zastosowaniu noża o podwójnym cięciu. Taka liczba cięć jest wystarczająca nawet dla bardzo wymagającego operatora.
 
Producent oferuje dodatkowo całą gamę narzędzi peryferyjnych, uzupełniających doskonale możliwości operacyjne witrektomu. Wśród nich należy wymienić pęsety witreoretinalne i sterowaną, nastawną endosondę laserową, której końcówka zagina się do 90 stopni kątowych, co pozwala na bezpieczną fotokoagulację obwodową w oczach soczewkowych. Akcesoria są produkowane w średnicach 23, 25 i 27G.
 
Podsumowując – należy podkreślić, że firma Oertli wprowadzając platformę OS4 dokonała skoku technologicznego i udało się jej stworzyć nowoczesne urządzenie, przyjazne dla chirurga witreoretinalnego. Na koniec, co nie jest bez znaczenia, należy dodać, że urządzenie charakteryzuje się bezawaryjnością i niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Z tego powodu coraz większa liczba chirurgów witreoretinalnych przekonuje się do nowej maszyny Oertli, choć poprzednie systemy producenta nie cieszyły się, aż tak dużym uznaniem.

Więcej informacji na temat os4, fakoemulsyfikacja, witrektomia, oertli, mikrochirurgia oka, zaćma znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki OertliOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Astronauta Alexander Gerst testuje możliwości diagnostyczne urządzenia SPECTRALIS® w kosmosie

Współpraca z naukowcami z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA przynosi coraz większy rozgłos niemieckiej firmie Heidelberg Engineering, której specjaliści tworzą unikalne rozwiązania diagnostyczne w skali światowej. Ich sprzęt wykorzystywany jest nie tylko w klinikach okulistycznych w zakresie wczesnej diagnostyki chorób oczu, ale także w celach badawczych.

Aplikacja do planowania laserowej terapii siatkówki – NAVIGATE APP firmy OD-OS

Placówki naukowe, ze względu na sytuację związaną z COVID-19, coraz intensywniej korzystają z możliwości prowadzenia wykładów i kursów on-line. Ale czy obecna rzeczywistość daje możliwość poszerzania wiedzy w zakresie nowych technologii w laseroterapii? Firma OD-OS GmbH (Teltow, Niemcy), producent jedynego na świecie lasera do nawigowanej terapii siatkówki Navilas®, prezentuje ciekawe rozwiązanie.

Moje doświadczenia z firmą Oertli

W latach 1974-75 przebywałem na stypendium w Klinice Okulistycznej Uniwersytetu w Gandawie, kierowanej przez prof. François. Pewnego dnia zostaliśmy zaproszeni do Kliniki w Antwerpii, gdzie obserwowaliśmy nowatorskie operacje wykonywane przez prof. Rudolfa Klöti z Uniwersytetu w Zurichu (uznany był za pioniera w Europie). Były to witrektomie głównie w krwotokach do ciała szklistego i wszyscy byliśmy zszokowani możliwościami tej metody. Prof. Klöti, we współpracy z firmą Oertli Instrumente AG, opracował pierwszy mechaniczny witrektom w 1971 roku (w tym samym roku prof. Machemer opublikował podstawy witrektomii przez pars plana), a aparat do witrektomii VitroCat w 1974 roku