Nowość w ofercie. C-RAD producent systemów do radioterapii

Kategoria: Onkologia i Radioterapia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/73/2022

Słowo od redakcji: Mamy przyjemność poinformować o rozpoczęciu współpracy z firmą C-RAD, producentem systemu SGRT stosowanego przy procedurach Radioterapii Sterowanej Obrazem Powierzchni Ciała Pacjenta. Zastosowanie SGRT zwiększa dokładność pozycjonowania pacjenta i zapewnia ciągłą kontrolę jego położenia, co w efekcie znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa całego procesu naświetlania. 

System wykorzystuje wysokiej jakości kamery 3D oraz funkcje Rozszerzonej Rzeczywistości (Augmented Reality), a intuicyjne i proste w obsłudze oprogramowanie znacznie przyspiesza proces przygotowania pacjenta. Coraz więcej ośrodków używających technikę SGRT rezygnuje z wykonywania tatuowania pacjentów.

Catalyst+
Aparat oferuje kompletne rozwiązanie do precyzyjnego pozycjonowania pacjenta, kontrolowania jego ruchów wewnątrz frakcji i bramkowania oddechowego zapewniając najlepszy możliwy wynik leczenia. Platforma Catalyst+ łączy wszystkie mocne strony oraz doświadczenie poprzedniej generacji Catalyst z najnowszą technologią obrazowania powierzchni.

We współczesnej erze radioterapii onkologicznej, w której naświetlanie z użyciem bramkowania oddechowego stało się standardem leczenia lewostronnego raka piersi, Catalyst+ proponuje kompletne rozwiązanie w zakresie ułożenia pacjenta i odtwarzalności wstrzymania oddechu wewnątrz frakcji.

Sentinel 4DCT 
To nowa jakość w 4DCT. Symulacja CT coraz częściej staje się standardową procedurą w radioterapii. Jednak zarówno ruchy oddechowe pacjenta, jak i guza mogą wpływać na planowanie leczenia, dostarczanie dawki i jej weryfikację. 

W normalnym badaniu tomografii komputerowej ruch może powodować niedokładną definicję celu, ponieważ zdarza się, że poruszające się cele mają zniekształcone kształty w niewłaściwym miejscu. Może to również skutkować dodatkowym naświetleniem zdrowej tkanki. Dzieje się tak, ze względu na planowanie do naświetlania większych pól w celu pokrycia poruszającego się guza. Aby poprawić wizualizację poruszających się guzów stosuje się 4DCT. Dzięki temu określa się ruch i pomoc w zaprojektowaniu dokładnego planu zastosowania precyzyjnej terapii standardowej lub bramkowanej. 

C-RAD Sentinel 4DCT to łatwy w użyciu laserowy system optycznego skanowania powierzchni z funkcją rekonstrukcji 4DCT i obrazowania bramkowanego w pomieszczeniu tomografii komputerowej. Zapewnia również obrazy referencyjne do pozycjonowania pacjenta i wykrywania ruchu w obrębie frakcji w gabinecie radioterapii. ♦


Heiko Tümmler, Dipl.-Ing. M.Sc.
Städtisches Klinikum Dresden
Od wielu lat korzystamy z systemów Sentinel 4DCT podczas planowania leczenia przy użyciu TK i Catalyst HD w trakcie naświetlania. Systemy te bardzo pomagają w bezpiecznym przeprowadzeniu leczenia z wykorzystaniem DIBH i monitorowaniu ruchów oddechowych. Od 2016 roku pozycjonujemy pacjentów nie korzystając z pomocy żadnych zewnętrznych oznaczeń ani markerów, czego stuprocentową zasługą jest wysoki stopień integracji Catalyst HD z naszym aparatem. W tym miejscu trzeba podkreślić, że obejmuje ona indeksowane pozycjonowanie pacjenta, specyfikację prawidłowej pozycji oraz kontrolę IGRT dla każdego pacjenta w każdej frakcji. Doceniają oni brak markowania na skórze, a sam proces korzystania z urządzenia jest prosty i wydajny, ale wymaga systematycznego szkolenia całego zespołu oraz odpowiednio dostosowanej kontroli jakości. ♦

Rodrigo Hepp De los Rios, M. D., Chief of Medicine
Evangelische Kliniken Gelsenkirchen
System umożliwia nie tylko dokładniejsze napromienianie podczas DIBH, ale także szybkie i niezawodne pozycjonowanie pacjenta oraz ciągły monitoring jego pozycji podczas leczenia. Podsumowując: oszczędność czasu dzięki precyzyjnemu i bezpiecznemu leczeniu. Właściwości te są szczególnie przydatne w zewnątrzczaszkowej radioterapii stereotaktycznej (SBRT), gdyż znacznie upraszczają cały proces. Dzięki temu radioterapia powierzchniowa (SGRT) jest doskonałym uzupełnieniem radioterapii kierowanej obrazem (IGRT). Oprogramowanie firmy C-RAD jest bardzo proste oraz intuicyjne w obsłudze, a interfejs gwarantuje automatyczne zatrzymanie wiązki w przypadku znacznego ruchu pacjenta lub oddychania poza tolerancją. Nie wyobrażamy sobie już naszej codziennej pracy bez systemu Catalyst HD. ♦

Dr. Karin Strehl, Radiation Oncology Specialist
MVZ Prof. Dr. Uhlenbrock and Partners
Skanowanie powierzchni ciała pacjenta ułatwia jego precyzyjne pozycjonowanie oraz stabilne ułożenie podczas codziennego napromieniowywania w powtarzalny sposób. Umożliwia to jeszcze dokładniejsze leczenie, a pracownicy są zadowoleni ze wsparcia oferowanego przez Catalyst HD. ♦

Stefan Bischop, Ltd. MTRA, QM Auditor
Center for Radiation Therapy Bocholt - Goch
Od dłuższego czasu korzystamy z systemowego rozwiązania firmy C-RAD. Pozycjonowanie pacjenta uległo znacznej poprawie, a procedura bezkontaktowa daje nam o wiele większe możliwości planowania terapii - zwłaszcza w przypadku DIBH i radioterapii stereotaktycznej. ♦

Więcej informacji na temat SGRT, radioterapia, onkologia, C-RAD znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Onkologia i Radioterapia:

Określenie oszczędności czasu i zasobów w obszarze kontroli planów naświetlania w przykładowej klinice

Wprowadzenie
Dane cytowane w tym raporcie zostały przekazane przez fizyków medycznych z jednej z sieci klinik używających sprzęt IQM. W wielu miejscach na świecie, w celach kontroli planu leczenia, a także zapewnienia jego jakości wykorzystywany jest system PTW Octavius. Oczywiście używane są również fantomy 3D innych producentów, ale drobne różnice pomiędzy nimi nie mają wpływu na wyniki tej analizy.

Śródoperacyjna ocena próbek biopsji cytologicznych. VivaScope 2500

Oryginalny tytuł: Role of fluorescence confocal microscopy for rapid evaluation of EUS fine-needle biopsy sampling in pancreatic solid lesions.

Autorzy oryginalnej publikacji: Serena Stigliano, Anna Crescenzi, Chiara Taffon, Francesco Covotta, Cesare Hassan, Giulio Antonelli, Martina Verri, Dario Biasutto, Roberto Mario Scarpa, Francesco Maria Di Matteo. 

W niniejszej publikacji autorzy opisali możliwości i zalety zastosowania mikroskopu VivaScope 2500 do oceny mikroskopowej próbek z biopsji cienkoigłowej. Fluorescencyjna mikroskopia konfokalna (FCM) umożliwia obrazowanie tkanek w stanie świeżym, wymagającym minimalnego przygotowania bez uszkodzenia lub utraty tkanki.

IQM - nowe rozwiązanie w kontroli jakości przyspieszaczy liniowych

Obecnie często stosowane techniki leczenia z wykorzystaniem akceleratorów medycznych to techniki dynamiczne: IMRT (Intensity Modulated Radiation Therapy) oraz VMAT (Volumetric Modulated Arc Therapy). Są to zaawansowane techniki napromieniania, wymagające zwrócenia uwagi na źródło potencjalnych błędów i możliwości technicznych pracy akceleratora w czasie realizacji planu leczenia. 

Mikroskopia konfokalna w badaniach śródoperacyjnych

Rak stercza zajmuje drugie miejsce na liście najczęściej rozpoznawanych nowotworów u mężczyzn. Podstawową metodą leczenia pacjentów, którzy nie mogą (z uwagi na charakter nowotworu), bądź nie chcą uczestniczyć w systemie aktywnego nadzoru (active surveillance), jest prostatektomia radykalna.[1] 

Pacjenci preferują radioterapię bez oznakowań i tatuaży

Dlaczego warto zrezygnować z tatuaży i fizycznych oznakowań podczas radioterapii?
Przed rozpowszechnieniem przez Vision RT radioterapii sterowanej powierzchniowo (SGRT), trwałe tatuaże na skórze pacjentów były praktycznie jedyną metodą pozwalającą precyzyjnie pozycjonować pacjenta. Dla wielu osób, taki tatuaż to przykre doświadczenie i stygmatyzm na całe życie.

W CX News nr 2/73/2022 opublikowano również: