Nowości w Oertli

Autor: Łukasz Mach

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/70/2021

Ostatni rok był wyzwaniem dla całej branży medycznej. Również w okulistyce dało się odczuć skutki globalnej pandemii. Musieliśmy przekształcić funkcjonujące do tej pory schematy działań i dostosować je do nowych zasad. Nawet w szczycie pandemii serwisanci i inżynierowie aplikacyjni, rozumiejąc powagę swojej roli, pojawiali się w placówkach medycznych. Zachowując wszelkie procedury bezpieczeństwa sanitarnego, dbali o to, aby dostarczane urządzenia były sprawne, a przeszkolony personel mógł swobodnie wykonywać swoje zadania.

Wielu producentów w tym trudnym czasie postawiło na rozwój swoich produktów. Zrobili tak również inżynierowie firmy Oertli Instrumente AG, którzy wprowadzili innowacyjne rozwiązania i opracowali nowe akcesoria do swoich produktów. W ten sposób nie tylko zadbali o zwiększenie komfortu pracy operatorów, ale też otworzyli nowe możliwości postępowania podczas operacji.

Najciekawsze spośród wprowadzonych ulepszeń:

1. Wgłabiacz oświetleniowy – ViPer
Jest to nakładka, która ułatwia pracę na peryferiach siatkówki. Pozwala na jednoczesne wgłabianie oraz oświetlenie zewnątrz - twardówkowe podczas interwencji w tylnym odcinku oka.

Czym charakteryzuje się ViPer? Do jego najważniejszych cech należą:

2. Elastyczny światłowód żyrandolowy
Korzystanie z oświetlenia żyrandolowego pozwala na nieocenioną dwuręczną pracę podczas operacji witreoretinalnej. Często zdarza się, że oświetlenie tego typu jest niezbędne, a rozwiązanie trokarowe snap lock pozwala na szybkie i łatwe podłączenie oświetlacza żyrandolowego. Do tej pory w żyrandolach firmy Oertli chirurdzy manualnie dostosowywali zagięcie sztywnego przewodu według własnych preferencji. Inżynierowie ze Szwajcarii opracowali nowe rozwiązanie. Stworzyli w pełni elastyczne przewody żyrandolowe, pozwalające na znacznie większy zakres manipulacji oraz lepszy komfort pracy operatora.

 

3. Nowe kaniule olejowe 23G
Ostatnią równie ciekawą propozycją są zestawy do podaży i ekstrakcji oleju wraz z nowo opracowanymi kaniulami. Rozwiązanie to zwiększa szybkość iniekcji oraz ekstrakcji oleju podczas zabiegów witrektomijnych. Kaniule dostępne są w dwóch wariantach: kaniula uniwersalna oraz kaniula typu snap lock.

Jakie korzyści niesie zastosowanie wspomnianych kaniul?

To jednak nie koniec nowości jakie planuje wdrożyć zespół Oertli. W najbliższym czasie producent zapowiada kolejne zmiany i innowacje. Szczegóły już w następnym wydaniu magazynu CX News. ♦ 

Więcej informacji na temat Oertli, Wgłabiacz oświetleniowy – ViPer, Elastyczny światłowód żyrandolowy, kaniule olejowe 23G znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki OertliOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

RETeval® – rewolucja w elektroretinografii

Od ponad roku mam możliwość wykonywania elektroretinografii błyskowej (FERG) za pomocą nowego przenośnego aparatu RETeval firmy LKC Technologies (USA). Zintegrowana elektroda (tzw. pasek wskaźnikowy) w postaci naklejki na dolną powiekę eliminuje stres związany z kontaktem elektrody z okiem, nie przeszkadza w mruganiu, nie blokuje ruchów pacjenta w czasie adaptacji i znacząco zmniejsza ilość zakłóceń.

Diagnostyka monochromatyzmu czopkowego u dzieci przy pomocy ręcznego ERG

Abstrakt
Przedstawienie diagnozy trzech pacjentów pediatrycznych z chorobą monochromatyzmu czopkowego na podstawie testu S-cone ERG, zarejestrowanego przy pomocy urządzenia RETeval Complete.

Oczy Afryki

Do Polski powrócili wolontariusze Fundacji Redemptoris Missio - polscy okuliści: Izabela Rybakowska, Ryszard Szymaniak i Maciej Matuszyński. Lekarze pracowali w prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek Szpitalu Misyjnym w Maganzo w Tanzanii. 

Usefulness of handheld electroretinogram system for diagnosing blue‑cone monochromatism in children

Orginalny artykuł autorstwa: Takashi Haseoka, Risako Inagaki, Kentaro Kurata, Shinji Arai, Yuri Takagi, Hiroko Suzuki, Akiko Hikoya, Kasumi Nishimura, Yoshihiro Hotta, Miho Sato, tłumaczony przez Paulinę Żurawską (Diagnostyka monochromatyzmu czopkowego u dzieci przy pomocy ręcznego ERG)

Okiem handlowca - ZSO

Diagnostyka Zespołu Suchego Oka to temat, który w ostatnim czasie mocno zyskuje na znaczeniu. W naszej ofercie pojawił się nowy rodzaj stacji diagnostycznej Visionix: model VX120+DE. Aparaty tej marki od lat znane są z multifunkcyjności. W ciągu zaledwie 90 sekund potrafią automatycznie wykonać wiele badań, takich jak: refrakcja, keratometria, aberrometria, tonometria, topografia, pachymetria, zdjęcia przekrojowe przedniego odcinka oka. Najnowsza wersja stacji diagnostycznej VX120+ DE daje dodatkowo możliwość diagnostyki Zespołu Suchego Oka.