Nowości w Oertli

Autor: Łukasz Mach

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/70/2021

Ostatni rok był wyzwaniem dla całej branży medycznej. Również w okulistyce dało się odczuć skutki globalnej pandemii. Musieliśmy przekształcić funkcjonujące do tej pory schematy działań i dostosować je do nowych zasad. Nawet w szczycie pandemii serwisanci i inżynierowie aplikacyjni, rozumiejąc powagę swojej roli, pojawiali się w placówkach medycznych. Zachowując wszelkie procedury bezpieczeństwa sanitarnego, dbali o to, aby dostarczane urządzenia były sprawne, a przeszkolony personel mógł swobodnie wykonywać swoje zadania.

Wielu producentów w tym trudnym czasie postawiło na rozwój swoich produktów. Zrobili tak również inżynierowie firmy Oertli Instrumente AG, którzy wprowadzili innowacyjne rozwiązania i opracowali nowe akcesoria do swoich produktów. W ten sposób nie tylko zadbali o zwiększenie komfortu pracy operatorów, ale też otworzyli nowe możliwości postępowania podczas operacji.

Najciekawsze spośród wprowadzonych ulepszeń:

1. Wgłabiacz oświetleniowy – ViPer
Jest to nakładka, która ułatwia pracę na peryferiach siatkówki. Pozwala na jednoczesne wgłabianie oraz oświetlenie zewnątrz - twardówkowe podczas interwencji w tylnym odcinku oka.

Czym charakteryzuje się ViPer? Do jego najważniejszych cech należą:

2. Elastyczny światłowód żyrandolowy
Korzystanie z oświetlenia żyrandolowego pozwala na nieocenioną dwuręczną pracę podczas operacji witreoretinalnej. Często zdarza się, że oświetlenie tego typu jest niezbędne, a rozwiązanie trokarowe snap lock pozwala na szybkie i łatwe podłączenie oświetlacza żyrandolowego. Do tej pory w żyrandolach firmy Oertli chirurdzy manualnie dostosowywali zagięcie sztywnego przewodu według własnych preferencji. Inżynierowie ze Szwajcarii opracowali nowe rozwiązanie. Stworzyli w pełni elastyczne przewody żyrandolowe, pozwalające na znacznie większy zakres manipulacji oraz lepszy komfort pracy operatora.

 

3. Nowe kaniule olejowe 23G
Ostatnią równie ciekawą propozycją są zestawy do podaży i ekstrakcji oleju wraz z nowo opracowanymi kaniulami. Rozwiązanie to zwiększa szybkość iniekcji oraz ekstrakcji oleju podczas zabiegów witrektomijnych. Kaniule dostępne są w dwóch wariantach: kaniula uniwersalna oraz kaniula typu snap lock.

Jakie korzyści niesie zastosowanie wspomnianych kaniul?

To jednak nie koniec nowości jakie planuje wdrożyć zespół Oertli. W najbliższym czasie producent zapowiada kolejne zmiany i innowacje. Szczegóły już w następnym wydaniu magazynu CX News. ♦ 

Więcej informacji na temat Oertli, Wgłabiacz oświetleniowy – ViPer, Elastyczny światłowód żyrandolowy, kaniule olejowe 23G znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki OertliOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Najmodniejszy kolor sezonu? - Żółty (577 nm)

Lasery są nieodzownym narzędziem codziennej pracy okulisty. Dla nas natomiast są pasją. Ich ciągły rozwój i ewolucja motywuje nas do intensywnej pracy po to, aby dostarczyć lekarzom technologie zgodne z najnowszymi trendami w okulistyce. Efektem jest nowe, zróżnicowane portfolio laserów żółtych. Przyjrzyjmy się bliżej laserom wyposażonym w głowicę generującą falę terapeutyczną o długości 577 nm i pracującym zarówno w trybie CW, jak i oferującym terapię podprogową (mikropuls).

Nieludzkie oczy z chorobami ludzi

Historia okulistyki weterynaryjnej jest relatywnie krótka, bowiem sięga XVII wieku. Wcześniejsze dane literaturowe opisują anatomię, objawy, zauważają sezonowość ich występowania etc., ale jako dyscyplina medycyny, okulistyka zwierząt powstała około 1700 r. Przez wieki lekarze medycyny postrzegali okulistykę weterynaryjną jako dziedzinę porównawczą z korzyścią dla obu stron. Począwszy od wynalezienia oftalmoskopu w 1850 r., poprzez fakoemulsyfikację, tomografię itd., okulistyka ludzka i weterynaryjna idzie w parze po dziś dzień.

Bezstresowa diagnostyka okulistyczna dzieci

Regularne badanie wzroku jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala na wczesne rozpoznanie choroby i szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia. Pierwsze badanie warto wykonać już u najmłodszych dzieci, gdyż nieleczona wada może doprowadzić do niedowidzenia lub zeza w przyszłości. Badania kontrolne są bardzo istotne w przypadku małych pacjentów, którzy najczęściej nie są świadomi złej jakości swojego widzenia. Wizyta u okulisty z niemowlęciem zalecana jest także w przypadku, gdy któreś z rodziców lub członków bliskiej rodziny posiada dużą wadę wzroku.

Odczarowujemy elektrofizjologię

Elektrofizjologia - to słowo może wzbudzać negatywne skojarzenia. Kiedy zaproponowano mi pracę w LKC Technologies Inc. z tą grupą urządzeń miałam do tego ambiwalentny stosunek. Jednak po bliższym zapoznaniu się z tą dziedziną zweryfikowałam swoje nastawienie. Urządzenie RETeval® jest przenośne, łatwe w użyciu i przejrzyście interpretuje wyniki, co więcej - mieści się w damskiej torebce.

Czas na zmiany! Lasery okulistyczne Meridian Medical

U nas też zmiany – lasery Ellexa zastąpiły urządzenia szwajcarskiej firmy Meridian Medical.